Často sa stane, že nás vyrážky opakovane trápia len na niektorých častiach tváre. Stačí zmeniť len pár návykov a sú preč!

Spánky a oblasť okolo uší i očí

Vyrážky okolo spánkov a uší, rovnako ako tmavé kruhy pod očami signalizujú dehydratáciu organizmu. Ak to zvládnete, skúste sa aspoň na chvíľu zaobísť bez kávy, čierne čaje nahraďte ovocnými alebo bylinkovými a obmedzte príjem soli. Začnite si strážiť pitný režim a dbajte o to, aby ste každý deň vypili aspoň tri litre tekutín - ideálne neperlivej vody.

Nie je jedno, kde ste si našli vyrážky.
Nie je jedno, kde ste si našli vyrážky.
Zdroj: Shutterstock

Oblasť čela

Ak trpíte zvýšeným výskytom vyrážok na čele a v línii okolo vlasov, organizmus sa vás snaží upozorniť na príliš vysoké množstvo nezdravých tukov vo vašom každodennom stravovaní. Obmedzte preto ťažké, tučné a vyprážané jedlá a prečistite trávenie pomocou zelených čajov. Skúste tiež zvýšiť príjem tekutín, aby malo telo šancu odplaviť zo seba škodlivé látky.

Nos medzi obočím a očami

Trápia vás vyrážky práve v koreni nosa? Veľmi pravdepodobne za to môže zvýšená konzumácia alkoholu. Pokiaľ vás trápia, aj keď prakticky abstinujete, zrejme ide o varovanie v podobe potravinovej alergie.

Špička nosa

Kým vyrážky v koreni nosa vás nabádajú k obmedzeniu alkoholu, tie na špičke nosa môžu upozorňovať na problémy s vysokým tlakom. Nahraďte tučné jedlá plné cholesterolu čerstvým ovocím a zeleninou, namiesto zemiakových lupienkov si dajte nesolené nepražené orechy a bravčové vymeňte za ryby bohaté na jód a omega mastné kyseliny.

Nie je jedno, kde ste si našli vyrážky.
Nie je jedno, kde ste si našli vyrážky.
Zdroj: Shutterstock

Líca

Horná časť vašej tváre sa stáva terčom útoku nežiadúcich vyrážok zvlášť u vášnivých fajčiarov a ľudí žijúcich vo veľkomestách. Za problémy pleti na týchto miestach totiž môžu škodliviny, ktoré sa dostávajú do vašej dýchacej sústavy. Ak teda pracujete v centre mesta, vyrazte si aspoň jeden deň v týždni do prírody načerpať energiu a nadýchať sa čerstvého vzduchu.

Kútiky úst

Oblasť okolo kútikov úst a prechod medzi lícami a bradou je miestom, kde sa vyrážky u žien tvoria snáď najčastejšie. Na vine sú hormóny. Ak ste teda vysadili hormonálnu antikoncepciu, blížite sa k ovulácii, menštruácii alebo zažívate stresové obdobie, nečudujte sa vzniku vyrážok práve v oblasti okolo úst.

Nie je jedno, kde ste si našli vyrážky.
Nie je jedno, kde ste si našli vyrážky.
Zdroj: Shutterstock

Brada

Podobne ako pri akné na čele, aj na brade ide o dôsledky nezdravého stravovania. Úprimne si odpovedzte, či máte dostatok surovej zeleniny a ovocia a/alebo konzumujete ťažké, mastné jedlá chudobné na vlákninu a živiny. Ak je váš prípad skôr druhá možnosť, zaraďte do svojho jedálnička ovocie a zeleninu, celozrnné výrobky a predovšetkým strukoviny.

Krk

Ak sa vám pupienky začnú objavovať okrem tváre aj na zvyšku tela, je na čase spozornieť! Môže to byť dôsledok boja vášho organizmu s bakteriálnym ochorením. Skúste jeho snahu podporiť zvýšením príjmu tekutín a oddychom. Ak sa dlhodobo nebudete cítiť vo svojej koži, navštívte lekára.