Reklama

Opuchnuté viečka nepodceňujte: Môže to byť vážnejšie, ako si myslíte! Čo vám hrozí?

Reklama

Trápia vás opuchy očných viečok, ktoré sa objavujú stále častejšie? Mali by ste spozornieť!

Neprikladáte im žiadny väčší dôraz, opláchnete ich studenou vodou a idete do práce? Pozor, opuchnuté viečka nemusia byť spôsobené len večerným flámom a následnou nevyspatosťou! Často sú signálom vážnejších chorôb - od alergie, poruchy štítnej žľazy až po ochorenia obličiek či srdca.

Dámy na opuchnuté viečka najčastejšie používajú rôzne kozmetické krémy a veria v ich zázračné účinky. Problémy s viečkami si spájajú s vekom a namiesto toho, aby hľadali príčiny vzniku, snažia sa prísť na spôsob, ako sa ich zbaviť. Ľadovými obkladmi síce upokoja podráždené oči, ale choroba nezmizne. Oči sú totiž nielen oknom do duše, ale aj do nášho zdravia.

Ak sa teda u niekoho objavia opuchnuté viečka častejšie, mal by navštíviť lekára, aby príčinu odhalil.

Odhaľte pravú príčinu

Častými príčinami opuchnutých viečok sú alergie, ochorenia štítnej žľazy, rôzne očné zápaly, jačmenné zrno, herpetické infekcie, ale aj choroby srdca či obličiek.

Ak oči opúchajú z dôvodov alergie, pravdepodobne sa pridajú aj iné symptómy, ako sú začervenanie, slzenie alebo pálenie. Lekár predpíše antihistaminiká, kvapky do očí a potom je len na pacientovi, aby sa vyvaroval alergénom, ktoré jeho oči dráždia. Proti opuchom pomôžu aj kvapky.

S očnými zápalmi je to zložitejšie, môžu sa prejavovať aj hnisavými výtokmi, pálením, začervenaným beľmom. V takom prípade sa zápal lieči pomocou antivirotík, antibiotík a upokojujúcich kvapiek. Na jačmenné zrno pomáhajú teplé obklady niekoľkokrát denne a očné kvapky spolu s antibiotickými masťami, ktoré predpíše očný lekár. V prípadoch opuchov spôsobených nejakou inou chorobou (napr. porucha štítnej žľazy) je dôležité začať riešiť chorobu ako takú.

Pomôžu čajové vrecúška i uhorka

Ak je opuch spôsobený nedostatkom spánku alebo celkovou únavou očí z neustáleho pozerania na monitor počítača a neobjavuje sa pravidelne, nie je nutné ihneď navštíviť lekára. Pomôcť si môžeme doma sami, a to hneď niekoľkými spôsobmi, vždy by sme ale viečka mali schladiť. Prikladajte na oči vychladené vrecúška čierneho čaju. Vyskúšať môžete aj uhorku či kefír. K lekárovi by človek nemal váhať ísť vo chvíli, keď sa k opuchom pridajú aj iné problémy s očami ako bolesť, začervenanie alebo svrbenie.

Pokiaľ by sa však pri problémoch s očami objavili aj iné, napríklad opuchy končatín alebo tváre a dýchacie problémy, návšteva lekára je nevyhnutná. Pri výskyte opuchov je dôležité najprv vyšetrenie u praktického lekára, ktorý vylúči ochorenie štítnej zľazy, obličiek, srdca, pečene alebo alergické prejavy.

Opuchom sa ale dá vyvarovať. Ak je problém spôsobený zdravotnými problémami, je nutné ich vyliečiť. V ostatných prípadoch je dôležité dodržiavať zdravý životný štýl, ako je dostatok tekutín, cvičenie, dostatočný spánok a vyvarovať sa zvýšenej konzumácii alkoholických nápojov.