Reklama

Osobná tragédia: Za vypadávanie vlasov môžu hormóny

Archív

Zdroj: Archív

Reklama

Na svoju korunu krásy sú hákliví muži aj ženy. V prelomových fázach však často dochádza k ich lámaniu či vypadávaniu. 

Z vypadávania vlasov, ktoré nemá konca-kraja, sa môže stať malá osobná tragédia. Vlasy totiž vnímame ako jeden z najerotickejších symbolov. Ak sme zdraví a fit, pri česaní a umývaní nám vypadne približne 50 až 100 vlasov.

Ak je ich viac, treba pátrať po príčine. „Tie sú veľmi rôzne – od baktériových cez hormonálne až po psychické," vysvetľuje prof. MUDr. Mária Šimaljaková, PhD. z Dermatovenerologickej kliniky LF UK a UN Bratislava.

Estrogén a progesterón

Ženské hormóny estrogén a progesterón za normálnych okolností proti padaniu vlasov chránia. Problém nastáva vtedy, keď sa naruší ich hladina v organizme. Preriedenie u žien a dievčat môžu spôsobiť napríklad aj náhle vysadenie antikoncepcie alebo porucha menštruačného cyklu.

V takom prípade si dajte hladinu hormónov vyšetriť. Ak sa ukážu akékoľvek odchýlky od normálu, dermatológ by mal liečiť pacienta v spolupráci s gynekológom. Hormóny sa môžu „zblázniť“ aj po šestonedelí a počas menopauzy, keď dochádza k rýchlemu poklesu estrogénov.

Poplach po pôrode!

Úplná „katastrofa“ sa môže udiať po pôrode. Vtedy sa mnohé ženy s hrôzou pozerajú na chumáče, ktoré im padajú a zľaknú sa, či im nehrozí vážna choroba. Netreba sa báť, je to normálny jav. „Počas tehotenstva má žena zvýšenú produkciu estrogénov, vtedy sa fáza vypadávania väčšinou úplne zastaví.

Aj preto majú mnohé ženy počas čakania na bábätko krajšie a hustejšie vlasy. Asi dva-tri mesiace po pôrode, keď hladina estrogénov klesne, žena začne strácať veľké množstvo vlasov – netreba sa však báť, vypadnú len tie, ktoré súviseli s hladinou estrogénu. O nejaký čas by sa hustota vlasov mala znormalizovať,“ hovorí MUDr. Šimaljaková.

Zdroj: Shutterstock

ilustračná fotografia

Čo im ešte škodí

Drastické diéty a jednostranná výživa

Pre zdravie vlasov potrebujeme dostatok vitamínov B6 a B12, C, E, ako aj minerálnych látok: kalcia, magnézia, kália, zinku, mangánu, medi, železa a aminokyselín.

Lieky a amalgám

Niektoré zložky liekov vplývajú na vlasy škodlivo, napríklad antibiotiká. Ich rast sa po doliečení upraví. Vlasom môže škodiť aj ortuť v plombe, ako každý ťažký kov.

Poruchy imunitného systému

Pri poruche imunitného systému telo identifikuje vlasové korienky ako cudzie telieska a zbavuje sa ich. Vlasy často opäť narastú samé alebo po účinnej liečbe zinkovými tabletkami.

Čoho sa vyvarovať

Nešetrného česania

Aj keď sú vlasy veľmi pevné, intenzívne česanie ich poškodzuje najmä vtedy, ak sú mokré. Vzniká tzv. efekt buble-hair, v určitom mieste sa vlasy ľahko zlomia.

Príliš častého neodborného farbenia

Neprofesionálne odfarbovanie a trvalá ondulácia nenávratne poškodzujú chemické väzby vo vnútri vlasu. Vlasy sa lámu a sú slabšie.

Fénovania horúcim vzduchom

Vysoké teploty spôsobujú, že sa vo vnútri vlasu tvoria ,,bublinky". V týchto miestach je vlas opäť náchylný na lámanie. Pri vyšších teplotách sa môže aj spáliť.

Vedeli ste, že...?

Rast vlasov sa nedá urýchliť ani spomaliť, priemerná rýchlosť rastu je asi 1 až 1,2 cm mesačne, kým narastie celý, trvá to 2 až 5 rokov?

Počet vlasových vačkov v našej koži je daný pri narodení a v priebehu života sa nové netvoria?

Choďte k odborníkovi

Každý pacient, ktorý trpí nadmerným vypadávaním vlasov, by sa mal podrobiť odbornému vyšetreniu, aby sa vylúčili lokálne infekcie, napríklad v tráviacom systéme, nosohltane, mandliach či gynekologické ochorenia.

Zdroj: RCA

ilustračná fotografia