Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Ovláda vás nekontrolovateľná chuť na cukor? TAKTO s ňou skoncujete raz a navždy: Stačí urobiť..

Biely cukor škodí, ale rovnako aj cukor z ovocia či zeleniny.

Zdroj: Shutterstock

Reklama
Logo Čas pre ŽenyLogo Čas pre Ženy

Adam Ondrejička

redaktor webu Časpreženy.sk

Konzumácia veľkého množstva jednoduchých sacharidov môže rýchlo zahnať hlad a dodať telu krátkodobú dávku energie. Takmer rovnako rýchlo však po pokrmoch plných cukru opäť vyhladnete a budete mať chuť na ďalší cukor. Ani sa nenazdáte a ste na ňom závislá. Ako raz a navždy zastaviť chuť na cukor?

Prečo máme chuť na cukor? Existuje mnoho dôvodov, prečo túžime po sladkom. Táto chuť môže byť pevne zakódovaná v našom DNA. Sladké je prvá chuť, ktorú ľudia preferujú od narodenia. Sacharidy stimulujú uvoľňovanie chemickej látky serotonínu, ktorá zlepšuje dobrý pocit v mozgu. Ruku na srdce, určite aj vy sa cítite mentálne lepšie po tom, ako si zgustnete na celej čokoláde.

Zdieľať

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Ovocné kocky s mandľovou penou a želatínou sú TOP!
    Zdroj: Canva NCpZ

    Cukor je sacharid, ale sacharidy sa vyskytujú aj v iných formách, ako sú celozrnné výrobky, ovocie a zelenina, ktoré obsahujú vlákninu a živiny, ktoré vaše telo potrebuje. Chuť cukru tiež uvoľňuje endorfíny, ktoré nás upokojujú, uvoľňujú a ponúkajú prirodzený pocit „opojenia“. Sladkosti jednoducho aj dobre chutia. A keď sa sladkosťami príliš často odmeňujeme, docielime to, že po nich budeme túžiť ešte viac.

    Problém nenastáva vtedy, keď si sladké doprajeme z času na čas, ale keď to s ním preháňame. To sa ľahko stane, keď sa cukor pridáva do mnohých spracovaných potravín vrátane chleba, jogurtov, džúsov a rôznych omáčok. Takže je možné vyhlásiť, že cukor je taká slabá droga. Ak sa ho rozhodnete úplne vysadiť, dajte si na to pozor. Zvoľte radšej menej násilnú a pomalšiu cestu. Môžete začať pociťovať abstinenčné príznaky a napríklad aj bolesť hlavy.

    Tu je 9 tipov, ktoré vám pomôžu oslobodiť sa zo zákerných spárov cukru raz a navždy.

    1. Trochu sa poddajte

    Zjedzte trochu toho, na čo máte chuť, možno malý koláčik alebo sladkú tyčinku. Dopriať svojmu telo to, po čom túži, vám pomôže vyhnúť sa pocitu odriekania. Neverili by ste, aká silná dokáže byť vaša myseľ. Ak si budete niečo zakazovať, zbytočne sa trýznite. Snažte sa iba neprekročiť nastavenú hranicu. Napríklad, že nezjete na jedno posedenie 4 veľké veterníky. Ale iba ochutnáte polovicu z jedného. Zvyšok si môžete rozdeliť so svojim partnerom alebo dobrou kamarátkou, ktorú pozvete na kávu.

    2. Kombinujte potraviny

    Ak sa vám predstava, že sa zrieknete všetkého sladkého, zdá nemožná, stále je tu cesta. Nikto nevraví, že teraz v tejto chvíli musíte vyradiť všetok cukor z jedálnička a žiť v súlade so zákonmi prírody. Doprajte si zdravé jedlo aj s tým chutným. Pod chutným máme namysli aj to menej zdravé. Ak milujete čokoládu, skúste si ju roztopiť a namočiť do nej napríklad banán. To máte dva v jednom. Úloha splnená. K chutne čokoláde ste pridali zdravý a výživný banán. Upokojíte tak svoju chuť a telo sa vám do istej miery poďakuje. Pozor ale, aby sa z banánu nestalo jedno koliesko v kombinácií s veľkou Milkou.

    3. Zúfalé situácie, si pýtajú zúfalé riešenia

    Vyradenie všetkých jednoduchých cukrov u niektorých ľudí funguje. Niekto môže mať skutočne takú silnú vôľu, že to zvládne. A dokáže prekonať aj abstinenčné príznaky a extrémne pokušenie. Nie je to však jednoduché. Prvých 48 až 72 hodín je náročných. Ako to zvládnuť bez toho, aby ste sa zbláznili? Vyskúšajte žuť žuvačku. A to ideálne takú, v ktorej nie je žiaden cukor. Výskum ukázal, že žuvanie žuvačky môže znížiť chuť na jedlo, tvrdí dietológ Dave Grotto.

    4. Siahnite po ovocí

    Keď vás prepadne chuť na cukor, majte po ruke ovocie. Zo začiatku sa snažte ovocie so sladkým kombinovať. Ak je vašim cieľom sa cukru zbaviť nadobro, postupne zvyšujte porcie ovocia a znižujte obsah cukru. Ani sa nenazdáte a nakoniec vám na tanieri ostanú iba jablká, banány a iné ovocie bez čokolád, tyčiniek, či iných sladkostí. Zásobte sa aj potravinami, ako sú orechy, semienka a sušené ovocie. Majte ich po ruke, aby vás lákalo siahnuť vždy vtedy, ak dostanete nekontrolovateľnú chuť po sladkom.

    5. Všetko je to vo vašej hlave

    Keď vás ovládne chuť na cukor, odíďte. Jednoducho sa zoberte z miestnosti a opustite ju. Prejdite sa okolo domu, výjdite na balkón alebo sa iba presuňte do inej miestnosti. Potrebujete zamestnať svoju myseľ, aby prestala myslieť na cukor. Neopakujte si formulku "Musím prestať myslieť na cukor". Namiesto toho svojej hlave ponúknite iné aktivity, ktoré chuť na cukor úplne vytesnia.

    6. Uprednostnite kvalitu pred kvantitou

    Ak si predsa len potrebujete dopriať cukor, vyberajte ten "zdravší". Siahnuť môžete napríkald po trstinovom, či brezovom. Dobrou alternatívou je aj cukor kokosový, prípadne ak túžite s cukrom seknúť nastálo, zvoľte med. Takisto myslite aj na množstvo. Všetkého veľa škodí a ani kilo medu vás nezachráni.

    7. Jedzte pravidelne

    Príliš dlhé prestávky medzi jedlami vám môže spôsobiť doslova vlčí hlad. Potom je veľmi jednoduché siahnuť po cukre, alebo iných nezdravých potravinách, ktoré ho v sekunde zaženú. Snažte sa jesť každé 3 až 5 hodín. Tento návyk vám pomôže udržať stabilnú hladinu cukru v krvi. Vyberajte si potraviny bohaté na bielkoviny a vlákninu. Telo sa vám rozhodne poďakuje.

    8. Spomaľte

    Počas 1 týždňa sa sústreďte na svoje chute na cukor a premýšľajte o tom, čo jete. Chaos v diéte a jedálničku častokrát vyplýva z nedostatočného plánovania. Preto si skúste cez víkend sadnúť k stolu, zoberte pero a papier a naplánujte si jedálniček na týždeň vopred. Vyberte si konkrétne jedlá na konkrétne dni. Takto zabezpečíte, aby ste jedli to, čo máte v úmysle, na miesto zúfalého maškrtenia, ktoré nikam nevedie. Viete, kto vám ešte poďakuje okrem vášho tela? Aj vaša peňaženka. Plánovaný jedálniček šetrí financie. To je takou čerešničkou na torte.

    9. Vyhoďte z kuchyne všetko sladké

    Pomerne drastické riešenie ale za to pomerne účinné. Bude jednoduchšie, ak vo svojej chladničke a špajze nebudete vlastniť žiadne sladkosti ani nič, čo obsahuje biely rafinovaný cukor. Ak to nie je možné, napríklad kvôli vašim deťom, skúste do prípravy jedla zapojiť celú rodinu. Upečte si vlastné zdravé mafiny alebo spoločne nakrájajte čerstvé ovocie. Uvidíte, že si to všetci obľúbite.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS