Možno ani neviete, že trpíte vážnou diagnózou: Prezradí to jediná zmena vášho tela, TOTO si všímajte
11. 10. 2017, 8:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 14:10)

Zdroj: iStock
Keď sa v tele začne rozvíjať nejaké ochorenie, náš telesný pach sa mení. Pri niektorých diagnózach býva veľmi charakteristický. Ktoré sú to?
Viete, že aj podľa telesného pachu sa dá spoznať, akú chorobu človek má? Nemusí to síce tak byť vždy, no pri niektorých diagnózach je špecifický zápach zreteľný. Pomôže vám odhaliť nepriateľa v tele.Ak je človek zdravý a jedáva vyváženú stravu, nepreháňa to s cesnakom, cibuľou, koreninami a podobnými potravinami, jeho pach je v podstate neutrálny, a ak sa aj pravidelne sprchuje, nemusí používať ani nejaké parfumy či deodoranty – sú to preňho a aj jeho okolie v podstate len príjemné bonusy. Iná situácia nastane, keď v nás začne pracovať nejaká choroba. Náš telesný pach sa vtedy mení. Pri niektorých ochoreniach je zápach veľmi charakteristrický.
Keď cítiť acetón či zhnité jablká – je to cukrovka
Ľudí, ktorí trpia diabetom, cítiť acetónom. A to nielen pri potení, ale tento pach má aj ich moč. Zápach je okrem výraznejšieho smädu jedným z veľmi častých príznakov tejto choroby.
Zdroj: Shutterstock
Jablká sú skutočnou vitamínovou bombou.
Keď cítiť olej či tuk – je to žlčník alebo pečeň
Veľa ľudí si myslí, že keď niekomu zle funguje pečeň, prejavuje sa to najmä zožltnutím kože a očného bielka. Áno, aj to je pravda. No typický je tiež aj zvláštny zápach tela – chorý na pečeň či žlčník okolo seba šíri pach oleja alebo tuku (masti, margarínu, prípadne masla), ktoré dlhšie stálo niekde v kuchyni na teplom mieste.
Keď cítiť pečivo – je to slinivka a žalúdok
Ochorenia týchto orgánov sú charakteristické vôňou pečeného mäsa, zemiakov, niekedy tiež cesta a podobne. Z rôznych spomínaných pachov je tento relatívne najpríjemnejší.
Zdroj: iStockphoto
freshly baked bread and knife
Keď cítiť spálenú pneumatiku – môže ísť o mozgové nádory
Dosť často sa stáva, že ľudia, ktorí ochoreli nejakým typom mozgového nádoru, začnú postupne cítiť pach akoby spálenej gumy. V tomto prípade teda nevydávajú charakteristický pach navonok, ale vnímajú ho oni sami. Pritom nikto v ich okolí žiadne spálené pneumatiky necíti... Keď to trvá dlhšie ako dva dni, určite zájdite k lekárovi a trvajte na neurologickom vyšetrení.
Keď cítiť rybacinu – sú to pľúca a hrubé črevo
Veľmi nepríjemný je zápach rybaciny, ktorou cítiť ľudí s ochoreniami pľúc (vrátane tuberkulózy), priedušiek, ale aj hrubého čreva.
Zdroj: Shutterstock
Ryby si najlepšie uchovajú sviežosť pri teplote okolo 0 stupňov.
Keď cítiť niečo pripálené – problémom je choré srdce a tenké črevo
Pacienta s rôznymi srdcovými poruchami a ochoreniami tenkého čreva prezradí pach pripáleného jedla. Občas to cítiť dosť výrazne a niektorí ľudia v ich okolí si myslia, že dotyčný asi obedoval niekde v reštaurácii štvrtej cenovej skupiny.
Keď cítiť hnilobu – sú to ľadviny a močový mechúr
Žiadna sláva nie je ani pach hniloby, ktorý telo vylučuje, keď je človek chorý na ľadviny či močový mechúr.
Keď cítiť zvetrané pivo – sú to lymfatické uzliny
Dokonca aj zápal lymfatických uzlín sa dá spozorovať čuchom. Postihnutý totiž páchne ako niekoľko dní otvorené staré pivo.
Keď cítiť ocot – sú to psychické choroby
Kyslý pach octu sa šíri okolo ľudí s psychickými ochoreniami a poruchami, napríklad so schizofréniou.
Zdroj: iStockphoto
apple cider vinegar
Keď cítiť kyselinu – ide o astmu
Kyselinovým zápachom z úst sa prejavuje astma a cystická fibróza.
Vedeli ste, že...
... chorobu signalizuje nielen pach tela, ale aj potu, moču a zápach z úst?
... človek inak vonia aj vtedy, keď je v strese alebo sa bojí?
... náš charakteristický pach nám môže prilákať alebo odohnať partnera či priateľov?
Žena, ktorá podľa pachu spoznala Parkinsonovu chorobu
Joy, manželka medicínskeho konzultanta na anestetickom oddelení v nemocnici vo Veľkej Británii, zachytila zvláštny pach svojho muža, keď mal 45 rokov. „Voňal inak ako predtým – ťažko ten pach opísať, pripomínalo to pižmo,“ hovorí Joy. Jej mužovi diagnostikovali Parkinsonovu chorobu až o šesť rokov neskôr, zomrel, keď mal 65. S Joy potom robili lekári testy. Bola veľmi presná – z 12 pacientov odhalila ochorenie u všetkých 12. Teraz vedci skúmajú, čo spôsobuje zápach Parkinsonovej choroby, aby svoje poznatky mohli využívať na jej čo najskoršie odhalenie – odhaliť túto chorobu je totiž v súčasnosti extrémne ťažké.