Reklama

Páchne vám z UŠÍ? Výrazný zápach nevzniká len tak! Kedy môže ísť o ZHUBNÝ NÁDOR?!

Maz v uchu nepatrí medzi lákavé témy, ale má svoju funkciu

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Ušný maz rozhodne nepatrí medzi lákavé témy na diskusiu, plní však dôležitú úlohu. Má svoju typickú vôňu, ktorá sa niekedy môže premeniť na nepríjemný zápach. A vtedy treba spozornieť.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:18
Remaining Time 0:18
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Vedeli ste, že chrípka, cukrovka, či nádor sa dajú vyčítať z uší?

    Hoci nevyzerá priveľmi pôvabne, ušný maz chráni uši každého z nás. Aj Miloš Lisý z ORL ambulancie v Martine upozorňuje na to, že ušný maz je prirodzenou súčasťou organizmu: „Plní ochrannú funkciu. Zachytáva nečistoty, mechanicky chráni kožu zvukovodu, mení pH kože zvukovodu a tým zabraňuje rastu škodlivých, respektíve nechcených baktérií a plesní.“ Odborník zároveň objasňuje mechanizmus vzniku ušného mazu: „Vo vonkajšom zvukovode sa nachádzajú mazové žliazky, ktoré produkujú sekrét.Ten sa zmiešava s odumretými kúskami povrchovej vrstvy kože zvukovodu,niekedy aj s uvoľnenými ušnými chĺpkami, prachom a tak vzniká ušný maz.“Jeho farba sa môže meniť. Ako je to s jeho pachom?

    Kedy sa niečo deje

    Ušný maz má svoj typický pach, ktorý môže byť u niekoho jemný, u iného výraznejší. Spôsobuje ho rozklad látok obsiahnutý v maze a jeho prímesiach. Výrazný zápach z uší nevzniká len tak. Podľa Miloša Lisého neprirodzený zápach zo zvukovodu môže vzniknúť pri infekcii kože zvukovodu baktériami alebo mykotickými organizmami, plesňami. Ďalšou možnou príčinou zápachu zo zvukovodu je infekcia stredoušia, keď sa do zvukovodu cez prederavenú blanu bubienka dostáva sekrét zo stredného ucha. „Zápach sekrétu býva silnejší pri chronickom zápale zo stredoušia. Nepríjemný až prudko páchnuci sekrét býva pri chronickom zápale s cholesteatómom a ostitídou, teda zápalom kosti. Zriedkavou, až raritnou príčinou zápachu zo zvukovodu môže byť zhubný nádor,“ doplňuje odborník ďalšie príčiny zápachu. Zápach z uší môže spôsobiť aj nadprodukcia ušného mazu, cudzí predmet v uchu či takzvané plavecké ucho. Vtedy zápach sprevádzajú aj ďalšie nepríjemné symptómy. Najčastejší signál je bolesť, výtok či čiastočná strata sluchu.

    Zdroj: Shutterstock

    Nepríjemný až prudko páchnuci sekrét býva pri chronickom zápale s cholesteatómom a ostitídou, teda zápalom kosti.

    Vie nás potrápiť

    Podľa slov odborníka sú nebezpečné chronické zápaly stredoušia s produkciou sekrétu. „Najmä chronický zápal stredoušia s cholesteatómoma zápalom kosti, ktorý je v podstate ‚časovanou bombou‘, a preto sa musí riešiť v krátkom časovom horizonte. Pacientovi hrozia zápalové komplikácie v oblasti mozgových blán a mozgu,“ zdôrazňuje Miloš Lisý. Podľa lekára je nepríjemný a lokálne nebezpečný aj zápal vonkajšieho zvukovodu s produkciou sekrétu. U malých detí je zas pri zápale stredoušia určité nebezpečenstvo vzniku komplikácií v podobe takzvanej mastoiditídy, zápalu hlávkového výbežku spánkovej kosti. Pre ľudí s poruchou imunity sú najväčším rizikom plesňové infekcie. Ohrození sú i diabetici či pacienti po chemoterapii. Zdravý človek sa vyrovná s týmito zápalmi relatívne rýchlo a bez komplikácií.

    Pozor na slúchadlá a štuple

    Teplo a vlhko sú ideálne prostredie na premnoženie nechcených baktérií a plesní vo zvukovode. Aj Milan, 52-ročný strojník, vie o tom svoje. Do redakcie napísal, že zápach z uší ho trápi už dlhšie. Pracuje v hluku a vo vysokých teplotách. Počas 12-hodinového pracovného času musí mať v ušiach štuple alebo nasadené veľké slúchadlá, ktoré tlmia hluk. Myslí si, že nepríjemný zápach z uší majú na svedomí štuple. „V tomto prípade treba používať každý deň nové, jednorazové ušné zátky, prípadne ich možno nahradiť ochrannými slúchadlami alebo helmou so slúchadlami, aby koža zvukovodu ostala voľná,“ radí špecialista. Takisto upozorňuje na pravidelné čistenie a dezinfekciu slúchadiel. V prípade pretrvávania ťažkostí odporúča kultivačné vyšetrenie zo zvukovodu. „Ak sa prítomnosť patogénu potvrdí, je potrebná cielená liečba, ale za daň pracovnej neschopnosti na nevyhnutný čas liečby,“ zdôrazňuje.

    Kedy vyhľadať pomoc

    Podľa slov Miloša Lisého pri jednoduchých zápaloch vonkajšieho zvukovoduvám v prípade dostupnosti otoskopického vyšetrenia stačí návšteva všeobecného lekára či pediatra. Dlhšie trvajúce a komplikovanejšiestavy, ktoré sú sprevádzané horúčkou a bolesťou, akútne a chronické zápaly stredoušia však patria do rúk ušno-nosno-krčného lekára. Pri dlhotrvajúcom a nepríjemnom zápachu si nepomôžete skúšaním rôznych „zaručených“ babských rád. „Za žiadnych okolností do zvukovodu nevkladajte akýkoľvekorganický materiál, ako napríklad cesnak, zázvor, listy ľalie a podobne,“upozorňuje lekár. Liečba zápalu uší môže trvať od sedem dní až po tri týždne. Na zápal kože vonkajšieho zvukovodu pri bakteriálnej infekcii pomôže aplikácia rôznych roztokov v ORL ambulancii či predpísané antibiotické kvapky a masti. Zápaly plesňového pôvodu vyžadujú dlhší čas liečby. „Dôležitou súčasťou liečby je pravidelné lokálne ošetrovanie zvukovoduv odbornej ambulancii,“ objasňuje lekár.

    Zdroj: Shutterstock

    Vždy čistíte len jemne a v prednej časti.

    Ako čistiť uši?

    Ušný maz s jeho prirodzeným pachom je súčasťou ľudského tela. V ideálnom stave sa odstraňuje ‚sám‘. V prípade potreby čistenia zvukovodu treba myslieť na jemné čistenie len v prednej časti, nepoužívať rôzne predmety, ktoré by mohli spôsobiť poranenie kože zvukovodu, prípadne aj blany bubienka. Do normálne fungujúceho ucha nemusíte dávať nič.