Pásový opar a ďalšie herpetické ochorenia: Čo ich spôsobuje
25. 2. 2010, 9:00 (aktualizované: 30. 9. 2024, 11:28)

Zdroj: Shutterstock
Pásový opar je vírusová infekcia spojená s bolesťami, poruchami citlivosti a kožnými zmenami. Liečbu by mal manažovať lekár.
Pásový opar
Vzniká ako následok reaktivácie vírusov, ktoré ostali v tele po ovčích kiahňach a objavuje sa takmer výlučne v dospelosti a len u ľudí, ktorí už ovčie kiahne prekonali.
→ Kiahne sú typickým detským ochorením, ktoré spravidla zanecháva celoživotnú imunitu, to znamená, že človek na ne nemôže ochorieť dvakrát. Existuje, samozrejme, pár výnimiek.
→ Pôvodcom ovčích kiahní, ako aj pásového oparu je vírus varicella zoster. Tento vírus prechádza po prekonaných ovčích kiahňach pozdĺž nervových vlákien do blízkosti miechy. Tam môže vírus nepozorovateľne prebývať celé roky. Jeho reaktivácia potom vedie k pásovému oparu, ktorý sa vždy obmedzuje na oblasť postihnutých nervov. V podstate tu ide o druhý prejav, čiže druhý výskyt ovčích kiahní, avšak lokálne ohraničených.
Riziková skupina
Pacienti so zníženou imunitou môžu na pásový opar ochorieť aj viackrát. Osoby, ktoré nemali ovčie kiahne, sa môžu infikovať vírusom pri pacientoch s pásovým oparom a potom dostať ovčie kiahne, nie však pásový opar.
Pásový opar postihuje najmä ľudí s poruchami imunitného systému (aids, rakovina...), ale spúšťačom môže byť aj stres či veľká psychická záťaž.
Liečba pásového oparu
Počas ochorenia sa užívajú virostatiká, nevyhnutné sú pokoj na lôžku, suché teplo, pacient by sa nemal kúpať. Na tíšenie bolesti sa odporúčajú analgetiká a postihnutý by sa mal izolovať od ostatných ľudí, ktorí ešte túto herpetickú infekciu neprekonali. Liečbu by mal manažovať lekár.
Ďalšie herpetické ochorenia
Eczema subitum (Šiesta choroba)
→ je krátkodobé, väčšinou iba jednodňové ochorenie spojené s vysokou horúčkou a vyrážkou, ktorá však po krátkom čase sama zmizne.
Roseola infantum
→ je pomerne časté detské ochorenie spôsobujúce horúčky a drobné vyrážky.
Cytomegalovírus (CMV)
→ Je ním infikovaných asi 40 - 80 % populácie. Má príznaky mononukleózy, alebo sa prejavuje ako syndróm únavy.
→ Pacientom s rozvinutým aids môže spôsobiť zápal sietnice a dokonca i slepotu. Inokedy je následkom CMV zápal mozgu, čreva alebo pľúc. Ľudia po transplantácii orgánov sú ohrození asi najviac, pretože mnohé orgány môžu obsahovať CMV.
Mononukleóza
→ Spôsobuje zápal hrdla a mandlí, na ktorý sú antibiotiká prikrátke. Lymfatické uzliny sú zväčšené a bolestivé, viečka opuchnuté, pacient má nosový hlas a niekedy nevie ani prehĺtať.
Kaposiho sarkóm
→ predstavuje špeciálny typ nádora vychádzajúceho z krvných ciev. Prejavuje sa iba u pacientov s ťažkou poruchou imunity.
Viac zaujímavých článkov nájdete v prílohe Nový Čas Zdravie, každý piatok v denníku Nový Čas!