Raz po koncerte skolabovala. Bola to najhoršia skúsenosť, akú s migrénou zažila. Celeste Buckingham už vie, čo môže od záchvatov očakávať. A nie je sama. Ako dieťa si rada vymýšľala príbehy, aby nemusela ísť do školy. „Nechcelo sa mi tam chodiť, možno aj preto moje problémy rodičia dlho zľahčovali a neriešili,“ hovorí 25-ročná speváčka o svojich prvých skúsenostiach s migrénou.

Celeste začala bolieť hlava, keď mala asi sedem rokov. Bola príliš malá na to, aby jej mama uverila, že ide o migrénu, ktorú dovtedy považovala za chorobu dospelých. Dokonca ani otec, americký kardiológ, nebol presvedčený, že ňou dcéra trpí.

Celeste Buckingham
Zdroj: shutterstock, archív NMH

Ibalgin na všetko

„Doma mi dali len lieky proti bolesti, a tým sa to skončilo. V Amerike sa totiž deti bežne liečia tabletkami, ktoré sú niečo ako detské Paraleny. Pamätám si, že svetlo bolo pre mňa vtedy najhoršie. Keď prišiel záchvat, kričala som, aby ho vypli. Muselo sa to zopakovať párkrát, aby rodičia pochopili, že to nie je len obyčajná bolesť hlavy a že si nevymýšľam,“ priznáva známa speváčka, že časom sa ich postoj zmenil. Možno aj preto, že migréna v ich rodine nie je neznámy pojem a majú ju „zapísanú“ v rodokmeni.

„U nás sa migréna považovala za ženskú chorobu, pretože ju mali ženy z maminej strany. Najmä moja teta je silná migrenička. S chorobou sa trápi už viac ako tridsať rokov. Dlho si pre migrénu nevedela nájsť prácu, preto si založila firmu a dnes je úspešná sochárka. Pracuje v tichu a tme, čo jej veľmi pomáha,“ hovorí o svojej tete bývalá superstaristka.

Pulzujúca bolesť zvyčajne na jednej strane hlavy, nevoľnosť, vracanie a citlivosť na svetlo a zvuky - to sú príznaky migrény.
Zdroj: shutterstock, archív NMH