Pekná tvár, pokoj v duši: Atraktívne ženy nežijú v strese!
3. 6. 2013, 12:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:41)

Zdroj: Shutterstock
Atraktívne ženy majú viac ako len peknú tvár. Na základe výskumu ich telo produkuje menej stresového hormónu kortizolu.
Vedci upozorňujú, že stres môže negatívne vplývať na plodnosť a atraktívna tvár je podľa nich znakom schopnosti počať dieťa. Na telách krásnych žien je primerané množstvo tuku – ani priveľa, ani primálo.
Silný imunitný systém však (našťastie) nemá s krásou nič spoločné. Lotyšské ženy sa podrobili výskumu, ktorý našiel spojenie s atraktivitou ich tváre a množstvom kortizolu a tuku. Výskum nepreukázal žiadnu spojitosť s ich reakciou na infekcie.
Stresový hormón kortizol je zodpovedný za vznik civilizačných chorôb, určuje hladinu energie a vplýva na krvný tlak. Vedci testovali imunitu atraktívnych žien. Odfotili ich, naočkovali proti hepatitíde B a merali množstvo vzniknutých protilátok. Ženy s nižšou hladinou kortizolu v krvi boli krajšie, a tie vystresovanejšie menej atraktívne.
Viac stresu, menej krásy„Je zaujímavé, že krása tváre má vplyv na hladinu kortizolu. Stres teda znižuje atraktívnosť žien. Potom možno predpokladať, že nízke hladiny kortizolu sú znakom zdravia u krajších žien. Stres má negatívny vplyv na zdravie, vznik srdcových aj rakovinových chorôb," hovorí doktor Markus Rantala z univerzity vo Fínsku.
Alternatívnym vysvetlením je fakt, že atraktívna tvár signalizuje schopnosť reprodukcie. Stres ju, naopak, znižuje. Vedci už desaťročia predpokladali, že keď muž hľadí na ženu, všíma si jej veľké oči, malý nos a plné pery.
Krásavice pripravujú mužov o zdravie!Španielski vedci prišli s ďalšími prekvapujúcimi zisteniami: krásne ženy na pracovisku majú negatívny vplyv na zdravie muža, ktorý je nimi doslova obklopený. Zvýši to množstvo kortizolu v jeho krvi a stáva sa náchylnejším na vznik srdcových chorôb.