Vedci z University of Western Australia a Unilever zistili, že pitie troch šálok čaju denne znižuje systolický i diastolický krvný tlak. Dokonca tvrdia, že výskyt srdcových chorôb môže klesnúť až o 10 percent, keby každý človek vypil tri šálky čierneho čaju denne.

Čaj je po vode druhý najobľúbenejší nápoj na svete. Obsahuje lyphenoly, antioxidanty, ktoré dokážu zastaviť rast rakovinových buniek. Ďalšie štúdie z Harvardskej University zistili, nápoj by mohol zvýšiť imunitnú funkciu.

Teraz vedci zistili, že čaj udržiava srdce zdravé. Autor výskumu profesor Jonathan Hodgson vyhlásil: "V súčasnosti existuje stále viac dôkazov, že čaj je dobrý pre zdravie vášho srdca. Je to významný objav, pretože ukazuje spojenie medzi čajom a rizikovým faktorom pre srdcové choroby."

Na výskume sa zúčastnilo 95 ľudí vo veku medzi 35 a 75 rokov. Účastníci výskumu pili buď tri šálky čierneho čaju alebo placebo s rovnakou chuťou a obsahom kofeínu, ale nie z čaju. Po šiestich mesiacoch, výskumníci zistili, že v porovnaní s placebom, účastníci, ktorí pili čierny čaj, mali nižší systolický i diastolický krvný tlak.

Autori výskumu veria, že poklesu krvného tlaku vo všetkých oblastiach by viedol k poklesu počtu chorých na ochorenia srdca a vysoký krvný tlak o 10 percent.