Pitná voda z vodovodu alebo minerálka? Nezabúdajte piť
26. 4. 2010, 7:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 13:27)

Zdroj: archív
Slnečné lúče nám nepridávajú iba na dobrej nálade, ale upozorňujú nás, aby sme nezabúdali na pitný režim.
Už dvojpercentná strata vody z organizmu, napríklad potením alebo hnačkou, znižuje telesnú a duševnú výkonnosť, čo sa prejavuje únavou, bolesťou hlavy a kĺbov.
Viac ako dvadsaťpercentný deficit vody v tele vedie k zlyhaniu obličiek a krvného obehu. Preto deti od desiateho roku a dospelí potrebujú asi 2 až 2,5 litra vody denne.
S prírodnými minerálkami opatrne
Najvhodnejšími tekutinami na uhasenie smädu a vzpruženie tela sú bylinkové a ovocné čaje, minerálne vody, pramenitá a pitná voda, či už balená, alebo z vodovodu. Tieto tekutiny by mali tvoriť základ pitného režimu.
„Na každodenné pitie pre ľudí bez rozlíšenia veku a zdravotného stavu sú vhodnejšie pramenité a balené vody s mineralizáciou 200 až 500 mg/l. Prírodné minerálne vody by sa nemali konzumovať trvalo a nikdy nie viac ako dva litre za deň, optimálne množstvo je asi pol litra a je dobré striedať rôzne druhy. Cielene podávaná minerálna voda môže mať veľa prospešných účinkov,“ hovorí Michaela Judinyová z Úradu verejného zdravotníctva.
Pri kúpe si pozrite zloženie
Prídete do obchodu, postavíte sa pred regál s nápojmi a neviete, ktorú z vôd si vybrať? „Pri nákupe minerálnej vody si treba pozrieť jej zloaktuálne ženie a obsah minerálnych látok. Vody s vysokou mineralizáciou alebo liečivé vody nie sú vhodné na každodenné pitie.
Na to slúžia nízko mineralizované vody. Voda so zvýšeným obsahom fluóru (nad 1,5 mg/l) nie je vhodná pre deti a ľudí trpiacich ochorením srdca, obehového systému či obličiek. Pri príprave stravy pre kojencov je potrebné odstrániť CO2 varom zo sýtenej minerálnej vody,“ radí Michaela Judinyová.