Pleseň na chodidlách má každý ôsmy človek
31. 8. 2010, 12:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 13:11)

Zdroj: Archív
V lete sa všade hemžia malí, protivní pôvodcovia chorôb na kúpalisku, na športoviskách, na dovolenke alebo pri skúšaní v obchodoch s obuvou.
1. Zbadám v každom prípade infekciu?
Nie, nie hneď! Väčšinou sa to začína v priestoroch medzi prstami. Presne tam sa totiž človek pozerá len málokedy. A tak veľa ľudí roky netuší, že majú na svojich nohách parazity. Pleseň je spôsobená dermatofytmi. Sú to hubovité mikroorganizmy vyskytujúce sa vo vrchných častiach pokožky. Pri chôdzi naboso alebo tiež napríklad ponožkami v práčke dochádza k ich rozptýleniu a tak sa môžu preniesť na ďalších ľudí. Riziko nákazy stúpa v prípade zhrubnutej alebo zmäknutej pokožky, pretože tu sa mikroorganizmy jednoduchšie usídlia.
2. Aké sú prvé symptómy?
Svrbenie medzi prstami, začervenaná koža alebo biele napuchnuté fľaky. Pozor! Ak sa huby nevyliečia, môžu napadnúť aj nechty. Tam sú parazity vo svojom živle! Ich ideálnym priestorom pre život je zrohovatená vrstva kože, a tej je práve v nechtoch neúrekom. Človek si to všimne, žiaľ, až vtedy, keď sú nechty tmavé a opuchnuté.
3. Ako sa môžeme týchto parazitov zbaviť?
Vo všeobecnosti platí, že čím skôr kožné huby porazíte, tým lepšie. Parazit sa vo väčšine prípadov dá úspešne odstrániť. Pri plesni na chodidlách spravidla stačí niekoľko týždňov denne nanášať mastičku alebo krém s účinnými protiplesňovými látkami. Ak sa však pleseň rozšíri na nechty, bude liečenie o niečo ťažšie. Na porazenie nechtovej plesne sa dajú kúpiť prípravky napríklad s obsahom látky Ciclopirox v lekárni. Len v ťažkých prípadoch je nevyhnutné užívať lieky.
4. Môže sa pleseň nôh rozšíriť?
Áno! Dôsledná liečba neodstráni len kozmetický problém. Odstráni aj ďalšie možné následky. Pleseň môže napríklad napadnúť aj nechty na rukách. Ale aj na nohách môže viesť k väčším problémom. Pôvodca sa môže na zrohovatenú vrstvu tak prisať, že vzniknú pukliny. V najhoršom prípade tak otvára cestu do tela pre nebezpečných votrelcov. Otvorené miesta sú totiž pozvaním pre baktérie všetkých druhov. Ale často sa tomu dá zabrániť dodržiavaním ochranných opatrení.
5. Koho najčastejšie postihuje pleseň?
Odolnosť proti plesni závisí od mnohých faktorov. Niektorých ľudí pleseň postihuje, iných nie. U diabetikov zohráva dôležitú úlohu zlé prekrvovanie končatín, starší ľudia majú lámavé nechty. Zjavne existuje aj genetická predispozícia.
6. Čo robiť, keď sa pleseň vráti?
Kto je náchylný na pleseň nôh, ochorie znovu aj po úspešnom vyliečení. Takýto pacient nemusí ísť nanovo k lekárovi, hneď si môže kúpiť krém, ktorým sa liečil v ostatných prípadoch – skoro všetky takéto produkty možno kúpiť bez receptu. Niekedy sa ale opakovanému výskytu dá zabrániť. Dôležité je disciplinované dodržiavanie ochranných opatrení.
Kto je najohrozenejší?
→ muži
→ športovci (bežci, futbalisti, plavci)
→ seniori
→ diabetici
→ ľudia s poruchami prekrvenia dolných končatín
→ ľudia pracujúci dlhodobo v uzavretých, nepriedušných topánkach
Viac zaujímavých článkov nájdete v prílohe Nový Čas Zdravie, každý piatok v denníku Nový Čas!