Reklama

Pľujete krv, máte na koži TOTO, trápi vás únava? Pozor na zriedkavú chorobu, ohrozuje mozog!

Podliatiny bez príčiny?

Zdroj: shutterstock

Reklama

Pľujete krv, máte na koži modriny a trápi vás únava? Môže to vypovedať o raritnom ochorení, ktoré môže samo od seba zmiznúť, ale aj sa skončiť ohrozením mozgu.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Viete, ako hluk ohrozuje vaše zdravie? Trpí najmä srdce

    Odborníčka: MUDr. Katarína Slezáková, PhD., hematologička

    Zdroj: archív

    MUDr. Katarína Slezáková, PhD.

    Doposiaľ ste boli úplne zdravá, vaša pokožka mala normálny odtieň a netrápili vás žiadne kožné anomálie. A zrazu to prišlo. Začali ste vyzerať ako šelma a vaše telo bolo posiate modrinami. Nie však obyčajnými, pri ktorých lovíte v pamäti, kde ste sa udreli, ale na koži sa vám vytvorili rozsiahle mapy. Ak ste sa doteraz neznepokojovali a povedali si, že to skôr či neskôr zmizne, radšej sa udrite po čele a bežte k lekárovi, ktorý vám urobí potrebné vyšetrenia. Môžete mať totiž málo krvných doštičiek a budete potrebovať hematologické testy. Návštevu neodkladajte. Radšej nech vylúčia závažné ochorenia, ako je lupus či leukémia, alebo ich včas odhalia a nasadia liečbu, než by malo byť neskoro. Môžete byť však ojedinelým prípadom a zistia vám, že trpíte primárnou imunitnou trombocytopéniou, takzvanou ITP.

    Zdroj: shutterstock

    Aj obyčajné krvácanie z nosa môže byť prejavom ochorenia.

    Keď telo ide proti sebe

    „ITP charakterizuje nízky počet krvných doštičiek, trombocytov, pričom počet bielych a červených krviniek je normálny. Túto dia­gnózu stanovujeme vylúčením iných príčin, ako sú leukémie, lymfómy, infekčné choroby, poruchy imunitného systému, choroby kostnej drene či nehematologické ochorenia. Podstatou ITP je skrátené prežívanie krvných doštičiek v krvnom obehu pacienta pre ich zvýšenú deštrukciu najmä v slezine v kombinácii so zníženou tvorbou mladých krvných doštičiek v kostnej dreni. Spôsobujú to protilátky na trombocyty v krvi a v kostnej dreni,“ vysvetľuje Katarína Slezáková z Kliniky hematológie a transfúziológie Univerzitnej nemocnice svätého Cyrila a Metoda. Na Slovensku s touto chorobou žije asi 4-tisíc ľudí, ročne pribudne 6-7 ďalších na stotisíc. Typicky sa prejaví krvácaním na rôznych miestach. „Napríklad z nosa alebo z ďasien pri umývaní zubov. Objavujú sa modriny na koži. U žien sa môže prezradiť aj veľmi silným menštruačným krvácaním. Ženy s ťažšou formou ITP často bývajú veľmi unavené, majú bolesti hlavy, vypadávajú im vlasy a sťažujú sa na lámavosť nechtov,“ vymenúva odborníčka príznaky, ktoré sa objavia až pri väčšom poklese trombocytov. Dôvodom je vznik málokrvnosti z nedostatku železa pri dlhodobom silnom krvácaní. Časť pacientov s ITP však zostane úplne asymptomatická, telo si totiž s mierne zníženým počtom krvných doštičiek dokáže poradiť.

    Zdroj: shutterstock

    Keď telo ide proti sebe

    Možnosti liečby

    Prečo sa telo takto zblázni, nik nevie. Zatiaľ sa uvažuje o možnosti vplyvu niektorých liekov. „V prípade chronickej formy, ktorá je častejšia u dospelých, vyvolávajúca príčina tvorby látok proti vlastným krvným doštičkám nie je jasná. U detí sa ITP častejšie vyskytuje na jeseň a jar, čo sa dá vysvetliť vírusmi, ktoré môžu byť spúšťačom akútnej formy ochorenia. Vírusovú infekciu mohli prekonať približne dva až štyri týždne pred nástupom trombocytopénie,“ hovorí Katarína Slezáková. Malí pacienti sú špeciálni aj v tom, že u väčšiny z nich ITP spontánne do niekoľkých mesiacov ustúpi i bez liečby. „Spravidla mávajú nekomplikovaný priebeh, ktorý vyžaduje len sledovanie. U dospelých trvá viac ako rok, no ľahšie formy len pozorujeme. Liečba je nevyhnutná pri ťažkej forme s veľmi nízkym počtom krvných doštičiek a s prejavmi krvácania alebo vtedy, ak treba takého pacienta pripraviť na operáciu alebo invazívny diagnostický výkon ako biopsia, stomatochirurgický zákrok či pôrod. Podávame lieky utlmujúce tvorbu protilátok na trombocyty, teda imunosupresíva, a lieky schopné zvýšiť tvorbu krvných doštičiek v kostnej dreni,“ vysvetľuje hematologička.

    Zdroj: shutterstock

    Vyšetrenie krvi odhalí, či je počet krvných doštičiek v poriadku.

    Keď je nevyhnutná operácia

    Niektorým ľuďom sa napriek liečbe nepolepší a zvažuje sa splenektómia, odstránenie sleziny, v ktorej prebieha predčasné a zvýšené odbúravanie doštičiek. „Niektoré údaje z odbornej literatúry hovoria až o 40- až 60-percentnej pravdepodobnosti vyliečenia po tejto operácii. Jej úskalím sú však komplikácie spojené s operáciou a zvýšená náchylnosť na infekcie u niektorých pacientov,“ prízvukuje lekárka.

    Zdroj: shutterstock

    Príznaky ITP sú ľahko zameniteľné napríklad s parodontitídou.

    Môže ohroziť život?

    „Najobávanejšou komplikáciou ťažkej formy ITP je krvácanie do mozgu alebo do brušnej dutiny. Také stavy vyžadujú urgentnú komplexnú liečbu s infúziami vysokých dávok kortikosteroidov a imunoglobulínov, pri extrémne nízkych počtoch krvných doštičiek aj transfúzie trombocytových koncentrátov. Našťastie, fatálne prípady sú veľmi zriedkavé a častejšie sa stretávame s miernejšími prejavmi ochorenia,“ upokojuje Katarína Slezáková. Hoci trombocytopénia život niekedy ohrozí, väčšinou ho „iba“ znepríjemní. „ITP môže negatívne vplývať aj na psychiku pacienta a kvalitu jeho života. Mnohí sa obávajú krvácania, majú strach robiť aktivity, kde sa môžu poraniť, nedokážu teda vykonávať určité povolania či športové činnosti,“ hovorí lekárka. Vyhýbať by ste sa mali najmä kontaktným a adrenalínovým športom. Na ochorenie treba myslieť aj pri užívaní rôznych liekov, ktoré znižujú funkciu krvných doštičiek alebo znižujú zrážanie krvi – lieky s obsahom kyseliny acetylsalicylovej, ktorá je vo väčšine tabletiek proti bolesti, protizápalové lieky, lieky na depresiu či chinín, ktorý je napríklad v toniku. Opatrný treba byť aj pri prípravkoch z Ginkgo biloba a antibiotikách. Užívanie vitamínov či výživových doplnkov konzultujte s ošetrujúcim lekárom. A nezabudnite na ochorenie upozorniť každého lekára, ktorý vám predpisuje lieky či plánuje robiť chirurgický zákrok. 

    Krvné doštičky slúžia na tvorbu krvných zrazenín a zastavenie krvácania. Sú súčasťou chrasty po rane. Počet trombocytov je u pacientov s ITP 30- až 40-násobne nižší ako u zdravých jedincov. U zdravých ľudí doštičky žijú osem až desať dní, u ľudí s ITP len deň či niekoľko hodín.

    Zdroj: shutterstock

    Nepodceňujte krvácanie pod kožou

    Príznaky ITP

    ➤ krvácanie na koži: bodkovité, veľkosť hrotu ihly alebo špendlíkovej hlavičky, alebo väčšie podliatiny,

    ➤ krvácanie z nosa, ďasien,

    ➤ krvácanie do moču, stolice,

    ➤ nadmerné menštruačné krvácanie,

    ➤ nadmerné krvácanie po úraze, vytrhnutí zuba, výbere mandlí,

    ➤ únava, bolesť hlavy, lámavosť nechtov, vypadávanie vlasov.