Reklama

Počuli ste už o sebapoškodzovaní? NETRÁPI to LEN mladých: Kto má k sklony a kde nájsť pomoc?

Smútok je začiatok cesty, ktorá môže skončiť zle.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Občas nás ovládnu problémy a z toho vyplývajúce sebadeštruktívne sily, ktoré nevieme zastaviť. Čo to spúšťa a ste aj vy ohrozená?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Ťažká depresia ničila Dominiku ako rakovina. Čím všetkým si prešla?

    Tak hneď na začiatok si ujasníme otázku, ktorá zaznela v titulku: Nedá sa povedať, že niekto má väčšie sklony ublížiť si ako niekto iný, ale všeobecne platí, že často ide o ľudí, ktorí majú ťažkosti s porozumením alebo vyjadrovaním emócií, prípadne nevedia, ako sa vyrovnať s traumou, tlakom, so zmätkom, alebo sa chcú cítiť „nažive“.

    Aj princezná Diana

    Posledná séria seriálu Koruna na Netflixe nám do detailov priblížila také správanie u princeznej Diany. Okrem toho, že mala záchvaty prejedania a vracania jedla, čiže poruchu príjmu potravy, občas si ubližovala. Fyzicky. A pokúšala sa o samovraždu. Bolo viditeľné, že nezvláda tlak kráľovskej rodiny ani verejnosti a vzťah s Charlesom, teraz už kráľom Karolom III.

    Kto je najohrozenejší?

    U ľudí, ktorí majú chuť ublížiť si či spáchať samovraždu, sa vyskytujú isté rizikové predispozície. Ide o ľudí, ktorí trpia bipolárnou poruchou, depresiou, úzkostnou poruchou, poruchami príjmu potravy a posttraumatickými stresovými poruchami, ale často k tomu majú sklony aj užívatelia drog alebo alkoholu, s určitou poruchou osobnosti alebo obsedantno-kompulzívnou poruchou.

    Čo je sebapoškodzovanie

    Sebapoškodzovanie je akousi rýchlou úľavou. Cítime tlak, ublížime si a nastane uvoľnenie, ale iba krátkodobé, čo má za následok zhoršenie negatívnych emócií a celkovo môže viesť k zhoršeniu duševných a fyzických problémov, ako je zosilnený pocit viny a hanby, závislosť od sebapoškodzovania, infekcie rán, trvalé zjazvenie, vážne zranenie vyžadujúce lekárske ošetrenie, náhodné smrteľné zranenie alebo zvýšené riziko samovraždy. Najlepšie, čo môžete urobiť, ak sa vás to týka, je obrátiť sa na odborníka z oblasti duševného zdravia so skúsenosťami v liečbe sebapoškodzovania.

    Kde hľadať pomoc

    Ak vás prepadajú myšlienky na samovraždu, existuje pomoc. Napríklad stránka Chcemsazabiť.sk, kde sú nonstop k dispozícii poradcovia. Je to anonymné a bezplatné. Môžete volať alebo písať. Krízová linka pomoci je na čísle 0800 500 333.