Reklama

Počúvajte svoje črevá! Deväť varovných signálov, že je s vami zle!

ilustračná fotografia

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Bublanie a rôzne pazvuky v bruchu, zápcha, hnačky, hemoroidy, krvácanie z konečníka – témy, ktoré sú u nás ešte stále tabu.

Dokonca sa o nich hanbíme hovoriť aj s lekárom.

Pozná to takmer každá z nás. Raz nás nafukuje, potom upcháva, inokedy preháňa. Možno ste len zjedli niečo, čo sa vášmu bruchu nepáčilo, no ak sa vám to deje dlhodobo, berte to ako signál. To vám vaše črevá dávajú najavo, že majú toho dosť.

Kto neskoro chodí

Rakovina hrubého čreva a konečníka je na Slovensku najčastejším zhubným ochorením. Dokonca aj celosvetovo patríme medzi krajiny s najvyšším výskytom. Ochorenie môže zasiahnuť aj mladých a už vôbec neplatí mýtus, že je to len choroba mužov. Čoraz častejšie sa vyskytuje aj u žien. „Dobrá správa je, že pokiaľ sa odhalí včas, dnes sa jej už dá vo väčšine prípadov zabrániť a úspešne ju liečiť. Avšak až tretina pacientov má už v čase stanovenia diagnózy metastázy, a ochorenie sa už nedá liečiť len chirurgickým spôsobom,“ varuje onkológ MUDr. Tomáš Šálek z Národného onkologického ústavu. Začína sa kolotoč ožarovania a chemoterapie.

Môže vás zachrániť

Každý, kto dovŕši 50 rokov, by preto nemal váhať ani chvíľu. Jednoduchým bezbolestným testom sa dá zistiť, či sa na čreve nedejú chorobné zmeny. Mnoho lekárov svojich pacientov na test upozorní. Ak to ten váš neurobil, vyžiadajte si ho samy. Ide o jednoduchý test na okultné krvácanie, netreba sa ho báť, ani sa hanbiť.

Je vaše trávenie ok?

Celkom jednoduchým testom môžete zistiť, či je vaše trávenie v poriadku. Ak sa z vášho brucha ozývajú neustále rôzne pazvuky, môžete si byť istá, že ide o nejaký problém. Ak vás ešte navyše pobolieva brucho, treba spozornieť. Ak sa tak deje niekoľko mesiacov, je najvyšší čas zájsť za odborníkom. Trávenie by predovšetkým nemalo bolieť. Platí, že najlepšie nám trávi, keď o tom ani nevieme: bez bolesti, úplne bez zvukov, žiadne škŕkanie, žblnkanie, bublanie.

Preverte si aj príbuzných

Ak sa u niekoho z rodiny objavila rakovina hrubého čreva a konečníka či adenómy v hrubom čreve, poraďte sa so svojím lekárom. Ak niekto z rodiny ochorel do 30 rokov, dajte sa bezodkladne vyšetriť!

Ubráňte sa záškodníkom

Ak chcete svoju črevnú flóru udržať v ideálnom stave, vyhýbajte sa najmä údeninám, majonézam, soli, tučným syrom, niektorým vaječným výrobkom a octu. Poškodzuje ju aj stres.

Všímajte si varovné signály

Rakovina hrubého čreva veľmi dlho nebolí. Väčšinou nemá žiadne výrazné príznaky ani prejavy. V tom je jej zákernosť. Keď začne bolieť, býva už dosť neskoro.

Existujú príznaky, ktoré vás upozorňujú, že niečo nie je v poriadku:

- dlhotrvajúce poruchy vylučovania stolice (hnačka alebo zápcha)

- veľmi tmavé zafarbenie stolice

- krvácanie z konečníka bez bolesti, svrbenie, podráždenie a opuch

- bolesti v brušnej oblasti (plynatosť, silná bolesť) bez zjavnej príčiny

- pocit, že črevo sa úplne nevyprázdňuje

- nevysvetliteľná silná únava, horúčka, závraty

- nechuť do jedla, strata hmotnosti

- časté nutkanie na stolicu

- tzv. ceruzkovitá stolica, jej hrúbka je ako ceruzka.