Reklama

Podozrivá menštruácia

Archív

Zdroj: Archív

Reklama

Žiadna z nás ju nemá rada, ale všetky sme si zvykli. U niektorej prebieha bez ťažkostí, pre ďalšiu je utrpením. Menštruácia alebo červená pani. Zdá sa vám, že tá vaša je príliš dlhá, príliš bolestivá či príliš krvavá?

Ako vyzerá normálny menštruačný cyklus?

Dĺžka cyklu je 28 dní, plus mínus päť dní. Ak je kratší ako 22 alebo trvá viac ako 35 dní, ide už o poruchu. Nebezpečné je najmä skrátenie cyklu. Zvýšené krvné straty vedú často k málokrvnosti s následkami na celý organizmus. Žena môže pociťovať slabosť, ľahšie sa unaví, chce sa jej spať, je nervózna, má zrýchlený tep, točí sa jej hlava a býva náchylnejšia na infekcie. Optimálna dĺžka menštruácie je tri až päť dní. Ak žena krváca dlhšie, hodnotíme to tiež ako poruchu.

Sťažuje sa na problémy s menzesom veľa žien?

Poruchy menštruácie patria k najčastejším gynekologickým ochoreniam. Sú pacientky, ktoré majú „svoje dni“ raz za pol roka, ale i také, ktoré ich majú viackrát za mesiac. Ďalšie zas trápi nadmerné krvácanie či „špinenie“. Počet prípadov je však menší ako v minulosti. Moderné diagnostické metódy včas odhalia mnohé ochorenia. Navyše, veľa žien užíva antikoncepciu, ktorá zabezpečuje pravidelnosť cyklu a predchádza niektorým poruchám.

V ktorom veku sú najfrekventovanejšie?

Poruchy cyklu sa objavujú v ktoromkoľvek období života. Už tínedžerky môže trápiť časté a silné krvácanie. Opakom býva neskorý nástup menštruácie. Keď sa nedostaví do pätnástich rokov, odporúčam vyhľadať gynekológa. V období medzi 16. a 45. rokom sa často vyskytujú silné, dlhotrvajúce menzesy. Zriedkavé nie sú ani príliš slabé krvácania alebo vynechávanie „mesiačikov“. Okolo menopauzy sa zvyčajne striedajú viactýždňové až viacmesačné periódy bez menštruácie so silnými a dlhými krvácaniami, čo niekedy vyžaduje až operačný zákrok. Po menopauze sa cyklus končí, a ak sa krvácanie znovu objaví, nie je to v súlade „s kostolným poriadkom“.

Čo býva príčinou nepravidelného cyklu?

Najčastejšie ho má svedomí stres, zmena prostredia, hormonálne poruchy či nedostatok hormónov v menopauze. Neraz sa takto prejavujú predrakovinové a rakovinové zmeny, ale aj rôzne cysty, myómy, zápalové ochorenia pošvy, maternice, vajcovodov, vaječníkov, endometrióza, polypy krčka a výstelky maternice, polycystické vaječníky, genetické, ale aj sexuálne prenosné ochorenia. Niekedy sú príčinou rôzne negynekologické choroby, napríklad poruchy štítnej žľazy. Nie vždy sa nám podarí presne objasniť príčinu a pacientku liečime symptomaticky, teda iba jednotlivé príznaky.

Ako sa tieto anomálie liečia?

Terapia sa odvíja od príčiny, ktorá danú poruchu spôsobila. Problém zvyčajne vyriešia tablety, injekcie, náplasti, gély, spreje či rôzne preparáty, ktoré sa vkladajú do maternice alebo do podkožia. Najčastejšou účinnou látkou bývajú hormóny, niekedy musíme predpísať aj antibiotiká. Nejednu poruchu riešime chirurgicky.

Mnohé ženy ťažkosti podceňujú a čakajú, že ako prišli, tak aj odídu. Je to správne?

Za poruchami sa môže ukrývať začiatok vážneho ochorenia. Radšej odporúčam ísť k lekárovi zbytočne ako neskoro. Veľa chorôb vieme dnes diagnostikovať už v počiatočnom štádiu a aj z onkologického ochorenia sa môže pacientka úplne vyliečiť. Odporúčam nevynechávať ani preventívne prehliadky. Za rok sa udeje menej ako za tri alebo päť rokov a na kontrolu pôjdete s menším strachom. Určite si mnohé z vás myslia, že sa mi to ako chlapovi ľahko hovorí, keď som na tom stole neležal. Ale verte, že gynekológ, či je to muž, alebo žena, je na vašej strane a chce, aby ste boli zdravé.

Kedy by ste mali ísť k lekárovi:

1. Silná alebo dlhá menštruácia – čo najskôr, príčinou môžu byť rôzne ochorenia, od zápalu až po rakovinu.

2. Meškajúci menzes – ak bol váš cyklus doteraz pravidelný, na dvere ambulancie zaklopte po uplynutí dvoch týždňov od dátumu, keď sa malo krvácanie objaviť. V prípade bolestí alebo iných gynekologických problémov aj skôr.

3. Vynechanie menštruácie okolo menopauzy – ak nemáte žiadne ťažkosti alebo podozrenie na tehotenstvo, nemusíte sa ponáhľať – pred prechodom sa cyklus stáva nepravidelnejší. Keď sa však krvácanie nedostaví ani po mesiaci, je čas vyhľadať odborníka.

4. Krvácanie po menopauze – dôležité je čo najskôr prešetriť každé, aj slabé krvácanie. Môže byť signálom nedostatku hormónov, ale i predrakovinového štádia či rakoviny.

Stále vám mešká?

Dôvodom vynechania „mesiačikov“ býva aj nadmerné cvičenie, extrémny úbytok hmotnosti alebo mentálna anorexia – znižujú totiž tvorbu hormónu, ktorý sa stará o pravidelnosť cyklu.

Čo je už prisilné?

Podľa gynekológov by krvná strata nemala presiahnuť jeden mililiter na kilogram hmotnosti. Ak teda vážite 70 kg, môžete stratiť do 70 ml krvi. Je nám jasné, že červenú tekutinu nebudete merať. Ako teda zistíte, čo je už priveľa? Keď spotrebujete nezvyčajné množstvo vložiek alebo tampónov, prípadne s krvou vytekajú veľké kusy zrazeniny.

Môže za to antikoncepcia

Osobitnou kapitolou sú poruchy cyklu pri užívaní hormonálnej antikoncepcie. Tesne po jej nasadení sú časté dlhé krvácania, trvajúce aj celý mesiac. Ak ste teda „začiatočníčka“, nepanikárte, je to normálny jav. Tento stav môže neskôr vystriedať veľmi slabý až žiadny menzes, čo tiež nie je nebezpečné. „Pri antikoncepčnej metóde, keď sa vkladá teliesko s hormónmi do maternice, vymizne menštruácia u 20 až 30 percent žien. Ide o neškodný a veľmi priaznivý efekt takejto formy antikoncepcie,“ uzatvára MUDr. Peter Ilavský.

Vyberáme pre vás niečo PLUS