Pomáhajú soľné jaskyne?
17. 2. 2007, 1:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 13:14)

Zdroj: Archív
Každá z vás už určite navštívila jaskyňu. Príjemný výlet strávený pár minút niekoľko metrov pod zemou hádam nikomu neublíži. Umelá soľná jaskyňa je zas z iného súdka. Je to len moderný výmysel, alebo nám skutočne môže pomôcť?
Testovali sme na vlastnej koži soľnú jaskyňu, ktorá je vybudovaná z morskej soli. Názor si však už utvorte o nej samy. „Náš typ jaskyne je vybudovaný zo soli z Mŕtveho mora. Mikroklíma soľnej jaskyne je mimoriadne intenzívna a pripomína prímorské oblasti. Vzduch je nasýtený mikročiastočkami suchej soli. Soľ použitá na stavbu obsahuje okrem chloridu sodného aj dôležité minerály, ako sú jód, bróm, draslík, horčík, vápnik, železo a ďalšie prvky. Celé prostredie je izolované proti vlhku a vzniká tak hypoalergénne a čisté prostredie,“ hovorí riaditeľ Ing. Róbert Péter.
Procedúra trvá 45 minút
Táto jaskyňa funguje na princípe suchej inhalácie. Vlhkosť vzduchu sa v nej pohybuje do 50 °C a teplota je v rozmedzí od 24 až 25 °C. „Pri takýchto podmienkach sa do ovzdušia uvoľňujú všetky minerály, ktoré táto soľ obsahuje. Človek ich dýcha cez ústa i nos, ale do tela ich prijíma aj cez kožu,“ vysvetľuje riaditeľ. Po každej 45-minútovej procedúre systém vetrania dokonale prečistí vzduch v jaskyni, odsaje sa vydýchaný vzduch a nasaje sa čerstvý. Jaskyňa je navyše vybavená germicídnou lampou na dezinfekciu. „V takto prečistenom prostredí nie sú schopné prežiť žiadne baktérie. Príjemná atmosféra vnútri jaskyne je umocnená tichou relaxačnou hudbou a vedie k uvoľneniu stresu a posilneniu imunitného systému. Pobyt v jaskyni z morskej soli je pre človeka pozitívny,“ tvrdí pán Péter.
Konzultovať návštevu s lekárom?
Návšteva soľnej jaskyne si nevyžaduje žiadne konzultovanie s lekárom. Riaditeľ odporúča absolvovať štyri až päť sedení, najlepšie po sebe, a výsledok by ste vraj mali cítiť. „Soľ ešte nikomu neuškodila. Neodporúča sa sem chodiť ľuďom, ktorí majú zvýšenú funkciu štítnej žľazy, vtedy by sa o pobyte v našej jaskyni mali poradiť so svojím lekárom.
Už nemusíte k moru?
Absolvovanie troch procedúr sa rovná desiatim dňom pri mori,“ tvrdí pán Péter. „Procedúry sa odporúčajú nielen osobám so zdravotnými problémami, ale tiež zdravým ľuďom, hlavne športovcom, ktorí preto, že intenzívne trénujú, potrebujú dočerpať minerály. Vďaka pobytu v soľnej jaskyni sme schopní udržať si fyzickú aj psychickú kondíciu, načerpať nové sily a odpočinúť si,“ dodáva riaditeľ.
Soľná jaskyňa podľa Ing. Róberta Pétera pomáha pri liečení:
- horných a dolných dýchacích ciest,
- nefunkčnosti štítnej žľazy,
- srdcovo-cievnych ochorení,
- chorôb zažívacieho traktu,
- dermatologických chorôb,
- dysfunkcie nervového systému,
- neuróz, stresu a stavov únavy,
- reumatických chorôb,
- zrýchľuje spaľovanie tukov, vyhladzuje vrásky, spomaľuje proces starnutia.
Čo si myslí lekárka?
O soľných jaskyniach sa už povedalo i popísalo všeličo. Oficiálna štúdia však zatiaľ neexistuje. Aké je stanovisko lekárky MUDr. Anny Nebusovej na tento moderný hit?
Rovnako účinná ako more?
„Nemyslím si, že pobyt v umelej soľnej jaskyni nahrádza v plnom rozsahu pobyt pri mori či v prírodnej jaskyni. Ale pri dodržaní hygienických pravidiel prevádzky by pacientovi nemal pobyt v umelej soľnej jaskyni jeho zdravotný stav zhoršiť,“ hovorí MUDr. Anna Nebusová z medicínskeho centra Medirex. Aké môžu byť teda účinky umelých jaskýň? Pobyt v nich by mal zabezpečiť vdychovanie mikročastíc soli, ktoré následne preniknú do rôznych častí dýchacieho traktu. Vdychovaný aerosól soli má antibakteriálny účinok, takže dochádza k likvidácii mikróbov v tele pacienta.
Dôležitá je hygiena
„Prevádzkovateľ je povinný dbať o hygienickú neškodnosť prevádzky. Tak ako v prípade klimatizácie priestorov, kde sa zdržuje viac ľudí, aj tu je riziko prenosu vzduchom šíriteľných ochorení. Preto by mala byť zabezpečená pravidelná údržba prevádzky v kombinácii s UV lampou a umiestnením napríklad antibakteriálnych tabliet do klimatizačných jednotiek. Samozrejmosťou musí byť použitie soľných blokov bez znečistenia škodlivými prvkami,“ pokračuje lekárka.
Najvhodnejšia dĺžka pobytu
„Frekvencia a dĺžka pobytu je individuálna a v každom prípade odporúčam konzultovať návštevu umelej soľnej jaskyne s ošetrujúcim lekárom, resp. špecialistom. Intenzita účinkov a prejavov je tiež individuálna a závislá od spôsobu realizácie samotnej jaskyne, ale aj od individuality pacienta. Nedá sa teda presne definovať počet návštev, ktoré vám zaručia požadovaný efekt,“ tvrdí lekárka.
Kto môže pobyt vyskúšať?
Pobyt môžu vyskúšať pacienti trpiaci na častejšie ochorenia horných i dolných dýchacích ciest, pri zápale nosných dutín, zápale hrdla a hrtana, prípadne ľudia trpiaci stresom. „Odporučila by som ju ako doplnkovú terapiu k medikamentóznej liečbe a prípadne ako možnú prevenciu či spôsob zvyšovania imunity. Zároveň by pacienti mali zvážiť pri výbere umelej soľnej jaskyne aj estetické pôsobenie, keďže pobyt má byť zároveň aj vhodnou formou relaxu (hudba, optické vnímanie prostredia),“ dopĺňa MUDr. Anna Nebusová.