Pomaly a správne dýchaj: Predýchajte sa k pevnému zdraviu
10. 12. 2011, 9:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:46)

Zdroj: shutterstock
Dýchanie. Telesný pochod, ktorý sa unúvame vnímať, až keď ako neplavci spadneme do vody. Viete, že existuje dobré a zlé dýchanie?
Jogíni sa bijú do pŕs za teóriu, že každý človek sa rodí do sveta s prideleným poč tom nádychov a výdychov. Hneď ako ich vyčerpá, zomiera. Budhisti sa dušujú, že dýchanie je neviditeľná mystická niť, na ktorej visí náš život. Tibeťania filozofujú, že dýchanie predstavuje intímnu životnú silu, od ktorej bez možnosti výberu závisí každá bytosť. Taoisti veria, že dýchanie je fyzickým prejavom myslenia a myslenie je emočným prejavom dýchania. Ajurvéda prisahá, že správne dýchanie znamená absolvovanie tretiny cesty k dlhovekosti a pevnému zdraviu. Pozitívne výsledky hlbokého dýchania pritom nie sú výplodom fantázie a odvolávajú sa na vedecký podklad. Asi na tej správnej respirácii skutočne niečo bude.
Zlé a dobré dýchanie
Dýchať skutočne môžeme blahodarne aj jedovato. Prvý variant zaručuje šťastný život minimálne do stodvadsiatky. Druhý desí scenármi o nedožitých päťdesiatych narodeninách a odchode z tohto sveta v mukách spôsobených najhoršími neduhmi, serióznymi ťažkosťami a zákernými ochoreniami. Pomalším dýchaním sa človek môže dopracovať k dlhšiemu životu. Tajomstvo a účinky prvého typu dýchania vám kúsok po kúsku odhalíme v nasledujúcich riadkoch. Pred symptómami ničivej respirácie pre istotu varujeme hneď a zaraz. Každý dych sa predsa ráta! Tak načo strácať čas?
Takto nie a takto áno
Nesprávnemu dýchaniu sa hovorí aj povrchné, plytké a rýchle. Reč je o dobre známom dýchaní ústami, krátkom poťahovaní nosom, dýchaní do hornej časti hrudníka a zadržiavaní dychu v stresových situáciách. Okrem toho, že povrchným dýchaním nedodávame pľúcam a mozgu kompletnú „výživu“, vyvolávame v sebe negatívne emócie a stres. S pomocou vylúčených stresových hormónov si následne koledujeme o širokú škálu ochorení. Zle dýchajú najmä tuhí fajčiari, tehotné ženy a pneumatikou okolo pása obohnaní muži. A, čo si budeme navrávať, okrem nich i deväťdesiat percent populácie, ktorá sa nikdy nenaučila poriadne dýchať. Naopak, správne, rozumej pomalé, hlboké, rytmické a harmonické dýchanie sľubuje zvýšenie prívodu kyslíka, zmaximalizovanie vylučovania oxidu uhličitého, vyliečenie emocionálnych porúch, vystrábenie sa z fyzických ochorení, prečistenie kanálikov v tele, zvýšenie kapacity pľúc a zrýchlenie nervových impulzov.
Prirodzená detoxikácia
Správnym dýchaním sa môžete dopracovať k všakovakým zázrakom. Medzi najpopulárnejšie vidiny medzi adeptmi na kurzoch pránájámy (jogového dychového cvičenia) patria očista tela a chudnutie bez obťažovania sa diétou. Keď budete dýchať bruchom a nie iba hornou časťou pľúc, nosom a nie ústami, spojazdníte stuhnutú bránicu. Tá stláčaním pri nádychu masíruje a spevňuje orgány v brušnej dutine. Zdvíhaním pri výdychu zasa povzbudzuje činnosť srdca a pľúc. Vďaka rozhýbaniu vnútorných orgánov sa k činnosti prihlási i lenivá lymfa plná odpadových látok. Lymfatický obeh, na rozdiel od toho krvného, nemá pumpu, ktorá by ho nútila do akejkoľvek činnosti. Takzvaným bránicovým dýchaním však čiastočne prestupuje do krvi a prečisťuje sa v pľúcach, obličkách a pečeni. Dýchaním zaťažená brada zase masíruje endokrinné žľazy. Navodzuje tak hormonálnu rovnováhu, zrýchľuje metabolizmus a reguluje príjem potravy. Hlboké dýchanie napomáha chudnúť aj tak, že znižuje pocit hladu a tonizuje svalstvo. Na ceste k vysnívanej hmotnosti podáva uvoľnené dýchanie pomocnú ruku ešte jedným nenápadným spôsobom. Respirácia v súlade s pohybmi tela zvyšuje prospech z fyzického cvičenia. Ika-tika gymnastika, zhlboka sa ľahko dýcha!
Účinné antidepresívum
S dýchaním je úzko spojené i fungovanie mysle. Z vlastných skúseností vieme, že trému, šok, hnev aj strach možno doslova rozdýchať. Z lekcií v škole života však až tak veľ mi netušíme, že každý jeden nádych a výdych mení naše myslenie. Nepravidelné a prerušované dýchanie vyvoláva úzkosť a obavy. Rytmické dýchanie navodzuje pocit spokojnosti a šťastia. Pomalé dýchanie prináša pokojnú a harmonickú myseľ. Hlboké dýchanie odháňa starosti a negatívne myšlienky. Uvoľnené dýchanie zbavuje stresu a napätia. Harmonické dýchanie nás vytrháva z okov ťaživých emócií. Dýchanie bránicou uvoľňuje fantáziu a podporuje kreativitu. Dôsledné dýchanie vytvára prúd energie umožňujúcej liečenie psychických i fyzických rán. Precítené dýchanie nás zbavuje lipnutia na egu. Uvedomovanie si dýchania nás navyše privádza späť k tomu najcennejšiemu – k sebe samým.
Tabletka na podporu trávenia
Pľúca, hrubé črevo a kosti spolu súvisia užšie, ako by sme sa mohli pri svojich základných vedomostiach z biológie domnievať. Hlboké dýchanie odstraňuje z tela jedovaté plynné splodiny a vnáša doň životnú silu. Prečisťuje pľúca a následne i črevá, čím stimu luje trávenie. Chráni pred strašiakom osteoporózy. Hrubé črevo hrá podľa ajurvédy, starovekej indickej náuky o zdraví, v tele jednu z najdôležitejších úloh. V jeho útrobách sa vstrebávajú významné stopové prvky ako vápnik a horčík a podľa duchovnom nasiaknutých ajurvédskych lekárov i životná energia. Správne dýchanie pomáha prečisťovať hrubé črevo a regulovať jeho funkciu. Kontroluje i ďalšie procesy trávenia. Priamy vplyv má na konzumáciu jedla, pitný režim, vstrebávanie tekutín, močenie a vylučovanie. Ďalší dôvod začať si to naše dýchanie konečne trochu všímať.
Ako áno?
• Správne dýchanie je rovnomerné, hlboké a rytmické.
• Aby bolo dýchanie účinné, dych musí prúdiť pravidelne a vyvážene.
• Je lepšie venovať pár minút denne pokojnému dýchaniu, ako sa na jogovom rýchlokurze pustiť do krkolomných cvičení a po zvyšok roka dýchanie úplne zanedbávať.
• Pri chôdzi a pri cvičení dýchajte nosom.
• Skúste dbať na uvoľnené plecia a ľahké napnutie brušného svalstva.
• Najlepšia vizuálna ukážka správneho dýchania? Predstavte si bábätko. Nemluvňatá sa ešte nestihli „pokaziť, a tak dýchajú bruchom a nie hrudníkom.
Ako nie?
• Povrchne.
• S otvorenými ústami.
• Len do hornej časti hrudníka.
• Výdych trvá tak krátko, alebo ešte kratšie ako nádych.
• Brucho sa nehýbe, takže nádych doň nedorazil.