Vodu s citrónom používajú pri chudnutí aj celebrity ako Miranda Kerr či Gwyneth Paltrow. Zástancovia totiž tvrdia, že pitie vody s citrónom odplavuje z tela toxíny, redukuje chuť k jedlu a zlepšuje tráviace procesy v tele tak, že metabolizmus potom tuky spaľuje rýchlejšie. Ale skutočne je to tak?

Citróny
Citróny
Zdroj: Shutterstock

Kto vôbec prišiel na to, že pitie vody s citrónom by mohlo byť prospešné pre chudnutie? Podľa všetkého túto módu odštartovala japonská štúdia z roku 2008, ktorá spojila konzumáciu citrónov s polyfenolmi, ktoré sú v nich obsiahnuté. Majú antioxidačné vlastnosti, ktoré pomáhajú prečistiť organizmus, spomaľujú nárast telesnej hmotnosti a napomáhajú zlepšeniu metabolizmu tukov. Teda takto to aspoň fungovalo v spomínanej štúdii u myší. Podľa všetkého polyfenoly obsiahnuté v citrónoch pomáhajú stimulovať pečeň k produkcii enzýmov, ktoré zase pomáhajú vstrebávať tuky z potravy.

Leňosi, pozor!

To samozrejme vlieva nádej do žíl všetkým, ktorí hľadajú ten najjednoduchší spôsob, ako schudnúť a nemusieť do toho investovať príliš úsilia a energie. Lenže pozor! Výskum bol realizovaný na myšiach, nie ľuďoch. To, že citrón takto zlepšuje metabolizmus u jedného živočíšneho druhu, ešte neznamená, že to musí fungovať aj u toho ľudského.

Polovica pravdy

To ale nie je jediný dôvod, aby sme boli skeptickí voči účinku pitia vody s citrónom na chudnutie. Pri tvorbe tohto nápoja sa používa šťava. Lenže myši pri pokuse dostávali kôru. A áno, aj keď hodíte do vody celý citrus vrátane kôry, nikdy to nebude v takom množstve, ako ju konzumovali myši. Ale nesnažte sa ten podiel kôry zvyšovať. Príliš veľa kyseliny citrónovej zase môže poškodiť sklovinu zubov ...

Pijete aj vy často vodu s citrónom?
Pijete aj vy často vodu s citrónom?
Zdroj: Shutterstock.com

Nevzdávajte to

Rozhodne to ale neznamená, že keď nie je vedecky potvrdené, že by pitie citrónovej vody pomáhalo chudnutiu, že to vzdáte. Citrón je dobrý zdroj vitamínu C. Niektoré štúdie spájajú nedostatok tohto vitamínu s obezitou. Čo je ale pre naše telo dôležité rovnako ako vitamín C, ak nie viac, je obsah pektínu v citrónoch.

Pektín

Pektín je druh vlákniny, a tá býva spájaná s niektorými výhodami pri chudnutí. Pomáha totiž znižovať hladinu zlého LDL cholesterolu, má protizápalové účinky. To môže napomáhať lepšiemu vstrebávaniu a metabolizmu tukov. Väčšina pektínu pochádza z dužiny ovocia, nie z jeho šťavy. Účinnejšie je teda jesť napríklad jablko. Museli by ste teda vypiť skutočne kvantá citrónovej šťavy aj s dužinou, aby sa vám to vyplatilo.

Voda s citrónom
Voda s citrónom
Zdroj: SHUTTERSTOCK

Zabudnite na zázrak

Ak si myslíte, že keď vypijete denne jeden dva poháre citrónovej vody, tak vás to spasí, radšej na to rýchlo zabudnite. Citrónová voda nie je zázrak. Ale na druhej strane - zhodiť nejaké to kilo vám skutočne pomôže. Ale v trochu inom garde. Smäd je totiž často mylne považovaný za hlad, takže ak budete mať stále dostatočný prísun tekutín, nebude vás trápiť smäd ani hlad, ako sa smäd často vie tváriť. Dostatočná hydratácia navyše pomáha urýchľovať metabolizmus, takže skutočne dôjde k lepšiemu spaľovaniu. Okrem toho pitie vody s citrónom je oveľa lepšie ako pitie ovocných štiav. Ak teda vymeníte sladené nápoje za toto pitie, je celkom možné, že schudnete o nejaké to kilo.

Citrón potláča chuť do jedla

Avšak aby sme neboli takí pesimisti, aj pri chudnutí sa môže citrón hodiť. Malý prieskum ukázal, že citrón a jeho šťava pomáhajú stimulovať chuťové poháriky, a potláčať tak chuť k jedlu. Čo je ale tiež dôležité, možno najviac, je účinnosť placebo efektu. Keď bude vaša myseľ pevne veriť, že pitie citrónovej vody má pozitívny vplyv na vašu váhu, že potláča chuť do jedla, tak to skutočne tak bude. Ak však chcete skutočne zhodiť, budete musieť upraviť v jedálničku viac vecí než len to, že do neho zaradíte pitie citrónovej vody.

Citrón upokojí tráviaci sysstém.
Citrón upokojí tráviaci sysstém.
Zdroj: Shutterstock