Pomôžu protilátky proti SARS-CoV-2 odobraté z plazmy pri liečbe choroby? S TÝMTO vedci nerátali
19. 10. 2020, 6:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 19:51)

Zdroj: Shutterstock.com
Vedecké týmy na celom svete hľadajú riešenie, ako liečiť chorých, ktorí sa nakazili koronavírusom. To, čo zistili, ich ale nepotešilo.
Zdroj: Shutterstock.com
Zdroj: Shutterstock.com
Zdroj: Shutterstock.com
Galéria k článku
Vedci donedávna verili, že pomôcť pacientom s veľmi ťažkými symptómami ochorenia COVID-19 by mohlo podávanie protilátok, ktoré sa získavajú zo séra uzdravených osôb. Lenže stále častejšie sa objavujú inormácie, že protilátky proti vírusu SARS-CoV-2 v krvi začnú po dvoch mesiacoch miznúť. Šesť až desať týždňov po prvých symptómoch už je odoberanie plazmy u väčšiny osôb zbytočné. Plazma neobsahuje dosť protilátok, veľakrát žiadne.
Zdroj: Shutterstock.com
Nové zistenie vedcov nepotešilo!
Ide pritom o to nájsť správny čas k odberu plazmy bohatej na protilátky. Nesmie to byť ani príliš neskoro, ale ani príliš skoro. "Nechceme transfúziou podávať vírus, chceme transfúziou odovzdávať iba protilátky. Ale v rovnakej chvíli náš výskum dokazuje, že schopnosť plazmy neutralizovať vírusové častice sa po prvých týždňoch začne znižovať," tvrdí autor výskumu, virológ doktor Andrés Finzi z University of Montreal. Jeho kolegovia z Québecu pred štrnástimi dňami prišli s rovnakým zisteniam. Väčšina ľudí nemá tri mesiace po prekonaní ochorenia v krvi takmer žiadne protilátky.
Zdroj: Shutterstock.com
Nové zistenie vedcov nepotešilo!
"Kým prebieha viacero klinických výskumov, ktoré majú pomôcť lepšie pochopiť to, či plazma zotaveného človeka je klinicky výhodná pre liečbu COVID-19, kľúčovou otázkou je, v akom časovom bode po prekonaní choroby je ideálne odobrať plazmu, aby v nej bol dostatok protilátok, ktoré vírus môžu tlmiť. Podľa našich výskumov protilátky proti novému typu koronavírusu nie sú trvalé. Protilátky miznú veľmi rýchlo, takže ľudia, ktorí sa zotavia a chcú darovať plazmu, by nemali čakať dlho... Ak navyše protilátky po troch až štyroch mesiacoch zmiznú, potom pri testovaní populácie na protilátky môžeme získať úplne podhodnotená dáta," uviedol doktor Renée Bazin z kliniky HEMA-Québec.
Zdroj: Shutterstock.com
Nové zistenie vedcov nepotešilo!
Krv pritom obsahuje maximum protilátok asi dva až tri týždne po prekonaní ochorenia. Lenže už šiesty týždeň po prvých symptómoch COVID-19 začnú protilátky rýchlo miznúť. "Akonáhle hladina protilátok klesá, zníži sa schopnosť plazmy neutralizovať vírusové častice u vážne chorých, takže plazma prestáva byť úplne použiteľná," tvrdí doktor Finzi.