Pôrod doma: Ideálna možnosť alebo život ohrozujúci trend?
26. 8. 2011, 12:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:52)

Zdroj: Baby-web.sk
Pavlína sa rozhodla rodiť doma, no nakoniec aj tak musela ísť do nemocnice. Sú domáce pôrody iba módny hit, alebo
Počas tehotenstva chodila Pavlína len do poradne k pôrodnej asistentke. „Chcela som rodiť doma, ale mala som v zálohe jednu pôrodnicu dvadsať minút od nás, druhú päť minút autom, keby bol potrebný akútny prevoz,“ rozpráva mladá žena. Pôrod trval len štyri hodiny. Väčšinu času bola vo vode a manžel jej masíroval chrbát. Nakoniec malého porodila v drepe na deke v kuchyni.
Menší problém nastal, len keď sa jej neodlučovala placenta. Asistentka zariadila jej prevoz do nemocnice, tam sa však problém vyriešil paradoxne sám, bez lekárskeho zásahu. „Pôrodná asistentka dobre poznala môj zdravotný stav a dôverovala som jej. U nás žiadna pôrodnica vedenie pôrodu vlastnou asistentkou neumožňuje, na veľa otázok odpovedajú monotónne: U nás sa to robí takto. Ja som chcela počas pôrodu pokoj, a nie vyjednávanie o svojich prianiach a právach. Asistentka sledovala, či pôrod pokračuje, či sme v poriadku. Nasledujúce dni nás chodila kontrolovať domov,“ rozpráva matka päťmesačného syna. Pokojne by do toho išla znova, prioritou je pre ňu najmä spôsob starostlivosti. Keby mohla rodiť so svojou asistentkou a manželom bez rušenia, môže to byť v pôrodnom dome alebo v nemocnici, kde inklinujú k normálnemu pôrodu.
Mrzí ju, že riziká pôrodu v nemocnici zamlčiavajú. Pavlíne je proti srsti aj vyjadrovania typu: „Ženu rodil ten a ten.“ Ona chcela rodiť sama za seba. Pýtate sa, ako to, že nemala strach vziať na seba zodpovednosť za život svojho dieťaťa? „To predsa robíme všetci, čo sa rozhodneme mať deti. Verím, že som zvolila ten najbezpečnejší spôsob,“ odpovedá rozhodne.
MUDr. Tomáš Danys, PhD z gynekologickej ambulancie GYNDANYS, s. r. o.: Komplikácie dokážu nastať bez varovania
Aký je váš názor na domáci pôrod? Stretávate sa s takou požiadavkou od pacientok?
Je pravda, že nemocnica nie je najpríjemnejšie miesto na zemi. Je to však miesto, kde vám dokážu zachrániť život, ak je to potrebné. V minulosti rodili ženy doma, pretože inú možnosť nemali. Dnešná požiadavka niektorých žien na pôrod v domácnosti vychádza z niekoľkých mylných domnienok:
1. mýtus:
Pôrod je prirodzený dej, takže sa pri ňom nemôže nič stať. Pôrod nie je choroba, predstavuje však pre matku aj plod značné riziko. V roku 1920, keď všetky ženy rodili doma, zo sto rodičiek dve zomreli a považovalo sa to za prirodzenú súčasť života. Špecifickosť pôrodu je v tom, že komplikácie môžu nastať okamžite, bez akýchkoľvek varovných príznakov, aj u zdravej rodičky. 2. mýtus:
Ak nastane komplikácia, zavoláme rýchlu zdravotnú pomoc. Pri vzniku náhleho nedostatku kyslíka u plodu, ktorý sa v domácnosti ani nepodarí zistiť, treba plod porodiť do 15 minút (v nemocnici cisárskym rezom). Vykonať súrny cisársky rez do 15 minút je možné len na pôrodnej sále.
3. mýtus:
V pôrodnici je nepríjemné prostredie aj prístup personálu. V poslednom desaťročí došlo k dramatickému prehodnoteniu pôrodníckej starostlivosti a prístup sa podstatne zmenil, počnúc psychologickou prípravou počas tehotnosti, návštevou pôrodnej sály pred pôrodom, prítomnosť partnera pri pôrode, možnosť výberu pôrodníka, ktorému žena dôveruje, možnosť výberu pôrodnice. Z týchto dôvodov už žena nemusí mať obavy a strach z pôrodnice.V našej ambulancii sa s požiadavkou pôrodov v domácnosti nestretávame a takýto pôrod neodporúčame.