Posilňujeme imunitu: Čo s vami dokáže obyčajný myší chvost? Na TOTO zaberá lepšie než lieky!
13. 9. 2021, 7:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:00)

Zdroj: shutterstock
Mnohí považujú rebríček za burinu. Pritom ide o užitočnú liečivú rastlinu s množstvom pozitívnych účinkov na zdravie. A my vás presvedčíme, že sa ho oplatí natrhať.

Natrafiť naň môžete na lúkach, okrajoch ciest a v nepokosených záhradách od konca mája do októbra. Známy je svojou charakteristickou vôňou a bielymi kvetmi rastúcimi v úboroch. Zbierajte celú bylinu s kvetmi. Sušte ich v tenkých vrstvách v dobre vetranej miestnosti alebo v nádobe s otvormi.
Hlavne pre ženy
Túto rastlinu by mali mať poruke hlavne ženy, pomáha totiž s meškajúcou alebo nepravidelnou menštruáciou, bolesťami v podbruší aj s rôznymi zápalmi. Ak vás niečo z toho trápi, doprajte si dvoj- až trojtýždňovú kúru. Pripravte si čaj z dvoch lyžičiek sušeného rebríčka, ktorý zalejte dvomi decilitrami vriacej vody. Nechajte lúhovať päť minút a popíjajte teplý dva- až trikrát denne. Rebríček si poradí i s nepríjemným svrbením vagíny. Stačí si silnejším odvarom umývať intímne partie alebo si dopriať sedací kúpeľ.
Zdroj: shutterstock
Pripravte si čaj z dvoch lyžičiek sušeného rebríčka, ktorý zalejte dvomi decilitrami vriacej vody. Nechajte lúhovať päť minút a popíjajte teplý dva- až trikrát denne.
Na bolesť hrdla i na dutiny
S príchodom jesene a sychravého počasia sa začína aj sezóna prechladnutí a chrípky. Naparovanie a odvar z myšieho chvosta pomáhajú uvoľňovať upchaté dutiny lepšie než mnohé lieky. Tinktúru si môžete vyrobiť doma s použitím 40-percentnej vodky a kvetov rebríčka. Oceníte ju pri bolestiach hrdla či zápaloch v ústnej dutine. Dôležité je nechať kvety v alkohole lúhovať približne dva týždne, aby sa uvoľnili všetky účinné látky. Pred užívaním môžete riediť vodou.
Zdroj: shutterstock
Na bolesť hrdla i na dutiny
Ochutí aj jedlo
Je vhodný pri príprave jedál v teplej a studenej kuchyni. Obsahuje aromatické silice a zvyšuje chuť do jedla. Tu je tip na polievku z kvetov a listov. Najemno nakrájajte 2 PL listov, nakrájajte cibuľu a opražte na masle, pridajte listy rebríčka so 100 g hrášku a pražte asi 5 minút. Zalejte zeleninovým bujónom. Keď zovrie, zmes prepasírujte. Hlavy kvetov vmiešajte do prepasírovanej zmesi, osoľte a okoreňte. Vyšľahajte smotanu s vajíčkom a pridajte do polievky. Môžete podávať.
Zdroj: shutterstock
Obsahuje aromatické silice a zvyšuje chuť do jedla.
Proti migréne
V prípade, že vás trápi migréna, silice z rebríčka vám môžu pomôcť. Na bolesti hlavy zaberá aj naparovanie nad výluhom z rebríčka.
Hojí rany i kŕčové žily
Výborne urýchľuje hojenie rán. Na vonkajšie použitie si vyrobte silnejší odvar. Štyri lyžičky sušených byliniek zalejte dvesto mililitrami vriacej vody a zmes lúhujte päť minút. Po vychladnutí si odvarom potierajte rany, ale aj bolestivé kŕčové žily. Pomôže aj mastnej pleti či rýchlo sa mastiacim vlasom, stačí si ich ním oplachovať.
Zdroj: shutterstock
Pomôže aj mastnej pleti či rýchlo sa mastiacim vlasom, stačí si ich ním oplachovať.
Redukuje jazvy
Obľubujú ho aj kozmetické firmy, pretože má hojivé účinky a pomáha odstraňovať jazvy. Aj vy si môžete pripraviť z listov pastu a aplikovať na jazvy.
Zdroj: shutterstock
Redukuje jazvy