Potenie nie je nič príjemné: TAKTO mu zdravo zabránite!
2. 7. 2022, 7:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:07)

Zdroj: Shutterstock
Upotené podpazušie nie je príjemné. Ešte horšie je to práve v lete, keď teploty stúpajú nad 30 °C. Hoci potenie udržuje v tele správnu teplotu, pohľad na mapu v podpazuší nie je práve najkrajší.

Kým muži majú priemerne 2,5 milióna potných žliaz, my ženy ich máme asi o polovicu menej. Napriek tomu máme v lete pocit, že je to katastrofa, a potíme sa ako v saune. Každá z nás by tento prirodzený jav organizmu chcela mať pod kontrolou. Dôležité však je uvedomiť si, že u každého pracujú potné žľazy s inou intenzitou. Ak je telu príliš teplo, začína konať mozog, ktorý vyšle signál potným žľazám – začnite pracovať! A tak sa koža pokryje tenkou vrstvou vody, ktorá sa odparuje, a telesná teplota sa teda reguluje. „Pracujú malé potné žľazy, ktoré sú po celom tele. Zjednodušene možno povedať, že tieto sú pravé. V podpazuší sa nachádzajú pachové potné žľazy, ktoré nezohrávajú pri termoregulácii zásadnú úlohu,“ vysvetlila dermatologička Zora Haviarová. „Práve preto môžete bez výčitiek používať antiperspiranty. Žľazy neupchajú ako štupeľ, len sa vďaka účinným látkam zníži ich činnosť. Potná žľaza začne menej pracovať,“ dodáva odborníčka.
TIP Máte pocit, že sa vám s príchodom horúcich dní viac potia dlane? Doprajte rukám šalviový kúpeľ. Do vody nakvapkajte tinktúru a ponorte do nej dlane.
Zdroj: shuterstock
Ak nechcete na svoju pokožku dávať chémiu, pomoc nájdete aj v prírode. Najúčinnejšia je v tomto prípade šalvia. Štyri týždne pite každý deň približne liter šalviového čaju, ktorý si pripravíte buď z čerstvých, alebo zo sušených lístkov.
Pot nesmrdí
Prekvapené? Sám osebe nezapácha, pretože z 98 percent ho tvorí voda. Vo zvyšných 2 percentách sú zastúpené minerálne látky a soľ. Len si spomeňte na moment, keď ste vynakladali fyzickú námahu. Napríklad vo fitku na páse. Ak ste zdravá, váš pot v danom momente nemal žiaden zápach. Ten sa totiž dostaví až s určitým časovým odstupom, pretože ho začnú rozkladať baktérie. Práve pod pazuchami majú na to ideálne podmienky.
Ako zabrániť zápachu
Keď už začnú pracovať potvory baktérie, začnete zapáchať. Existujú však spôsoby, ako tomu zabrániť. Najdôležitejšia je pravidelná a dôsledná hygiena. Voňavý pocit vám môžu dopriať aj antiperspiranty a dezodoranty. Aký je medzi nimi vlastne rozdiel? Tie prvé sa zameriavajú na obmedzenie potenia, tie druhé obmedzujú reakciu potu s baktériami. Ak nechcete na svoju pokožku dávať chémiu, pomoc nájdete aj v prírode. Najúčinnejšia je v tomto prípade šalvia. Štyri týždne pite každý deň približne liter šalviového čaju, ktorý si pripravíte buď z čerstvých, alebo zo sušených lístkov.
Strašiak menom hliník
Určite ste si už na niektorých prípravkoch, ktoré aplikujeme do podpazušia, všimli označenie „0 percent aluminium salt“. Alebo niečo v podobnom zmysle. Mnohé antiperspiranty a dezodoranty sú bez hliníkových solí, no ak váš obľúbený takéto označenie nemá, nemusíte robiť paniku. „Je to potná žľaza, ktorá vylučuje von, nevpíja. Prirovnať to môžeme k vodovodu. Ak dáte podeň hliník, bude púšťať vodu len jedným smerom, von, nevpije nič z okolia. Tak je to aj s potnou žľazou v podpazuší. V tomto smere prebehli mnohé vedecké štúdie, ktoré nepotvrdili povesti o hliníku,“ upokojuje dermatologička.
Zdroj: Shutterstock
Na trhu je množstvo produktov proti poteniu.
TIP Siahnite po antiperspirante, ak nechcete mať v podpazuší mokré mapy. Dnes už nájdete prípravky na rastlinnom základe v rôznych formách – od guľôčok cez spreje až po tuhú hmotu.
Nadmerné potenie
Alebo takzvaná hyperhidróza môže spôsobiť problémy. Väčšinou sa ohlási v puberte alebo krátko po nej a dokáže poriadne otriasť sebavedomím. V tomto prípade sa cítite, akoby ste vyšli z nie práve voňavej sprchy – pot z vás doslova tečie. Stačí, že otočíte dlaň, a na končekoch prstov možno vidieť drobné kvapôčky. Hyperhidróza sa najčastejšie prejavuje na dlaniach, v podpazuší a na chodidlách. Nie je to prechádzka ružovou záhradou. Človek sa neustále musí prezliekať, obmedziť veci v skrini len na tmavé kúsky, na ktorých tmavé fľaky nevidieť, prípadne si napchať pod pazuchy vatu alebo špeciálne vložky. Ak máte problémy s nadmerným potením, môže ho sprevádzať pocit studených nôh či pravidelné prechladnutie.
Ako si s tým poradiť
Odpoveď je jednoduchá. Hľadajte pomoc u odborníka. Navštívte dermatológa. „Stačí rozhovor, základná anamnéza a po úvodnej konzultácii možno diagnostikovať primárnu hyperhidrózu. Nadmerné potenie účinne možno riešiť aplikáciou botulotoxínu. Vďaka vpichu prinútime potnú žľazu, aby pracovala oveľa menej, prípadne prestala pracovať úplne. Preruší sa nervovo-žľazový prenos. Stačí jedno sedenie a jeho efekt vám vydrží pol roka až rok,“ približuje spôsob, ako si pomôcť, Zora Haviarová. Účinok vpichu sa dostaví približne tri-štyri dni po aplikácii a zastaví sa naraz, ako keď zavriete vodovodný kohútik. A kam sa botulotoxín pri týchto problémoch aplikuje? Tam, kde sú prejavy problému – do podpazušia a môže sa aj do chodidiel či dlaní. Tu však môže spôsobiť šarapatu v končekoch prstov. Po aplikácii botulotoxínu je totiž obmedzená jemná motorika, a tak vám bude robiť ťažkosti napríklad navliecť nitku do ihly či otvoriť zubnú pastu. Ak sa však končeky prstov vynechajú, dlane síce ostanú v suchu, no z končekov vám bude kvapkať. „V týchto partiách musí byť vpich veľmi jemný,“ dodáva doktorka.
Zdroj: Peter Mayer
MUDr. Zora Haviarová,
Riskujete citlivú reakciu
Ak už ste sa rozhodli pre aplikáciu botulotoxínu, počítajte s tým, že to bude bolestivé. Pred zákrokom vám ošetrené miesto potrú anestetikom. Najmenej vás potrápi podpazušie, dlane sú však citlivejšie a najviac reagujú na vpichy chodidlá. Ak sa rozhodnete pre aplikáciu aj tam, je dôležité, aby ste na nich mali jemnú pokožku. Ak totiž máte hrubú a schodenú kožu, ihla ju neprepichne. Zákrok možno absolvovať až po dovŕšení dospelosti, organizmus sa ešte stále vyvíja, preto je lepšie počkať. Ak však problémy pretrvávajú a znepríjemňujú život, táto procedúra môže výrazne zlepšiť jeho kvalitu a posilniť vaše sebavedomie. Nemusíte sa báť ani toho, že by vám po aplikácii „vyrazil“ pot inde. Platí totiž, že na správnu termoreguláciu stačia aj drobnejšie potné žľazy rozmiestnené po celom tele. Odpadové látky sa odfiltrujú cez obličky a z tela ich vylúčite močom. A to platí aj o botulotoxíne, preto zákrok treba približne po roku zopakovať.
Zdroj: Shutterstock
Nadmernému poteniu sa dá predísť botulotoxínom, ktorý sa aplikuje injekčne.
Nie vždy sa to dá
Hoci aplikácia botulotoxínu vyzerá ako záchranné koleso, túto možnosť nemožno využiť vždy. V niektorých prípadoch totiž nadmerné potenie býva sprievodným prejavom niektorých ochorení alebo je výsledkom užívania liekov. Takisto nepomôže ani pri návaloch tepla a potení počas menopauzy, keďže vtedy telo prechádza hormonálnymi zmenami. Rovnako ho nemožno aplikovať ani tehotným či dojčiacim ženám. Ak s nadmerným potením bojujete, no máte panický strach z ihiel, pomôcť vám môže aj staršia metóda, takzvaná ionoforéza. Je to vodný kúpeľ, pri ktorom sa využíva jednosmerný prúd. Ten je slabý a vy pocítite len drobné mravčenie. Nevýhoda je však časová náročnosť, pretože zo začiatku musíte opakovať túto procedúru, teda párminútové ponorenie chodidiel a dlaní, aspoň trikrát do týždňa. Postupne sa však frekvencia bude znižovať. Ak nezaberie ani to, ani botox, nadmerné potenie môže zastaviť chirurgický zákrok, pri ktorom sa jednoducho odstránia potné žľazy, pričom je nutná hospitalizácia.
TIP Potenie ovplyvňuje strava. V letných mesiacoch sa vzdajte ťažkých, korenistých jedál, po ktorých vám rýchlo vyjdú na povrch kropaje. Vhodnejšie sú potraviny bohaté na vodu. Ideálne sú melóny, bobuľové ovocie, zo zeleniny napríklad uhorky alebo paradajky. Hoci vás lákajú ľadové nápoje, pite ich radšej vlažné. Vzdajte sa tabaku, kávy, alkoholických nápojov i čierneho čaju.
Zdroj: Shutterstock
Šalviový kúpeľ môže pomôcť.