Potením sa telo očisťuje, kedy je to už choroba?
31. 7. 2010, 8:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 13:14)

Zdroj: Shutterstock
Potenie obťažuje tisícky ľudí. Ide však o prirodzený proces, organizmus si tak udržiava stabilnú teplotu a vylučuje z tela škodlivé látky.
Potenie je prirodzený dej a pre organizmus veľmi dôležitý.
„Ide o termoregulačný proces, pomáha vyrovnávať telesnú teplotu, slúži na zvlhčovanie a ochladzovanie povrchu tela,“ hovorí MUDr. Michaela Dubčeková, dermatovenerologička NsP Medissimo. Pri prehriatí začne organizmus vylučovať pot, tým sa vyrovnáva teplota tela a zbavuje ho aj škodlivých látok. Týmto spôsobom sa organizmus sám očisťuje.
Pot nezapácha
Pot sa tvorí v potných žľazách, ktoré sa nachádzajú po celom tele, sú uložené v najnižších vrstvách kože a špirálovitými vývodmi vylučujú pot na povrch epidermy (vrchná vrstva kože). Mechanizmus potenia riadia hormóny a nervový systém (hypotalamus).
Pot je tekutina, obsahuje 99 percent vody a 1 percento močoviny a odpadových látok. Až vplyvom baktérií dochádza k rozkladu potu a tak vzniká nepríjemný pach. V normálnom prostredí telo produkuje určité množstvo potu (približne 1 liter). Pri skutočne extrémnych teplotách dokáže človek vypotiť aj 3 litre potu. Najviac sa potia dlane, chodidlá, podpazušné jamky, oblasť pod prsami a v slabinách.
Kedy sa najviac potíme
• v horúčavách
• pri zvýšenej fyzickej námahe
• vyvolávajú ho rôzne emócie, tréma, strach, bolesť, radosť
• studený pot môže byť prejavom zlyhávania srdca
• príčinou potenia môžu byť aj niektoré ochorenia: zápal pankreasu, zvýšená činnosť štítnej žľazy, horúčkovitý stav, nízka hladina cukru, kolapsový stav
• nočné potenie býva jedným z príznakov infekčných ochorení, tuberkulózy, rakoviny, u žien menopauzy
Na potenie je najlepšia hygiena
„Bežné termoregulačné potenie liečiť netreba, pretože je to fyziologický prejav,“ hovorí doktorka Dubčeková. „Pomáhajú hygiena a používanie antiperspirantov, ktoré vytvárajú koagulačnú zátku na vývode potnej žľazy.“
Prevencia vzniku nepríjemného pachu okrem dennej hygieny spočíva aj vo výbere oblečenia. Vhodné sú priepustné materiály (bavlna), časté vymieňanie bielizne, používanie antibakteriálnych mydiel.
Veľa zohrávajú aj konzumované potraviny. Niektoré aromatické silice z jedla prechádzajú do kože a ovlyvňujú tak výsledný pach. Medzi takéto potraviny patria cesnak, cibuľa, ryby, hlavne údené a v oleji, karí, rasca a podobne. Obmedzte konzumáciu týchto jedál, jedzte ľahšiu stravu. Obmedzte aj pitie alkoholu a kávy. Pite však veľa vody a vyhýbajte sa stresovým situáciám.
Ak máte citlivú pokožku, ktorá sa ľahko podráždi, alebo patríte k alergikom, vyhýbajte sa prípravkom, ktoré obsahujú alkohol.
Antiperspiranty nanášajte vždy len na umytú a suchú pokožku, nie na spotenú počas dňa.
Holenie v podpazuší poteniu nezabráni, ale môže čiastočne obmedziť zápach a hygiena je jednoduchšia.
Viac zaujímavých článkov nájdete v prílohe Nový Čas Zdravie, každý piatok v denníku Nový Čas!