Potrebujete naštartovať imunitu alebo vás trápi stres? Využite účinky betaglukánu!
1. 2. 2024, 0:00

Zdroj: Pexels
Nezdravý životný štýl v dnešnom uponáhľanom svete ohrozuje každého z nás. Mnohí hľadajú spôsoby, ako svoje zdravie podporiť na prírodnej báze. Účinným pomocníkom na podporu imunitného systému je prírodný polysacharid betaglukán, ktorý je veľmi prospešný nielen pre našu obranyschopnosť, ale pre naše zdravie celkovo.
Betaglukán je typ vlákniny, ktorá sa nachádza v bunkových stenách plesní, baktérií, húb a obilnín, tiež v ovsených vločkách a jačmeni. „Betaglukány sa vyznačujú schopnosťou stimulovať imunitný systém, teda aktivovať bunky imunitného systému, ktoré produkujú viac antibakteriálnych látok a tým sa stávame odolnejšími voči vírusom, baktériám a parazitom,“ vysvetľuje PharmDr. Anna Jauschová z lekárne Liberi.
Betaglukány poskytujú aj ďalšie zdravotné benefity. Môžu:
- zvyšovať účinnosť antibiotík
- skrátiť dobu a uľahčiť priebeh ochorenia
- zmierňovať príznaky alergií
- podporovať liečbu vysokého krvného tlaku
- upravovať hladinu LDL cholesterolu
- urýchľovať hojenie
- znižovať riziko vzniku sepsy
- pomáhať pri stresovej záťaži organizmu
Zdroj: Shutterstock
Hliva je úžasný zdroj betaglukánu
Choďte na to šikovne
Odporúčaná denná dávka pre dospelých je 100 – 300 mg betaglukánu bez ohľadu na hmotnosť. „Pre dostatočný príjem betaglukánu by ste však museli zjesť obrovské množstvo napríklad hlivy, pretože nášmu organizmu chýbajú enzýmy na jeho spracovanie a nedokáže tak dostatočne využiť betaglukán z prírodných zdrojov. Preto je možné prijímať ho aj vo forme výživových doplnkov, ideálne však v kombinácii s vitamínom C,“ dopĺňa informácie Dr. Jauschová. Pri výbere doplnkov výživy s betaglukánom odporúča všímať si obsah betaglukánu v čistej forme. „Čím čistejší betaglukán užívate, tým lepšie. Na našom trhu sú prípravky so 100 % prírodným betaglukánom z hlivy ustricovej, posilnené o výťažky z rakytníka. Tento prírodný multivitamín svojim vysokým obsahom antioxidantov a vitamínu C tak prispieva k posilňovaniu imunity a je nápomocný aj v boji proti vírusovým ochoreniam,“ odporúča farmaceutka s dlhoročnou praxou.
Zdravé črevá = dobrá nálada
Prípravky z hlivy ustricovej majú ešte jeden veľmi dôležitý benefit. „Hliva má vysoký obsah rozpustnej vlákniny, obsahujúcej inulín, ktorý funguje ako prebiotikum. Ako vieme, prebiotiká podporujú rast prospešných baktérií v črevách, kde sa tvorí imunita. Menej ľudí však už vie, že je potvrdený priamy súvis medzi zdravou črevnou flórou a našou psychikou. Zdravé črevá teda znamenajú aj dobrú náladu,“ dopĺňa zaujímavé informácie Dr. Jauschová a na záver radí pred každým užívaním doplnkov výživy poradiť sa so svojim lekárom alebo lekárnikom.
PR článok