Používate dezodoranty? POZOR, obsahujú HLINÍKOVÉ SOLI! Vyskúšajte TOTO: Je chladivý a prírodný
6. 7. 2024, 7:00

Zdroj: shutterstock
Vyrobíte si ho doma jednoducho a lacno!
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku
Naším letným bylinkovým seriálom vás budesprevádzať fytoterapeutkas 20-ročnou praxou PhDr.Miriam Latečková, ktorá je terapeutka čínskej medicíny, nájdete ju aj na www.babickinebylinky.sk.
K letu neodmysliteľne patria aj vysoké teploty, ktoré vyvolávajú nadmerné potenie. To však je prirodzená, zdravá a nevyhnutná funkcia tela, ktorou sa odvádzajú z tela škodlivé látky a dochádza k detoxikácii organizmu. Zastavením potenia, uzatváraním potných žliaz, napríklad za pomoci používania dezodorantov s prídavkom hliníkových solí, dochádza k narušeniu prirodzenej regulácie a očisty tela, najmä pokiaľ ide o oblasť podpazušia, v ktorej máme najviac potných žliaz. Potenie má však ešte jednu významnú funkciu v tele, a to je termoregulácia, teda ide o proces, keď sa potením otvárajú póry celého tela a nastáva tak chladiaci proces na pokožke, ktorý je potrebný pri horúčkových stavoch, nadmernom športovom výkone alebo počas horúceho leta, keď sa potrebuje telo schladiť pre dosiahnutie zdravej telesnej teploty.
Bylinky, ktoré pomáhajú pri regulovaní potenia
Oba stavy sú potrebné a pre zdravé fungovanie organizmu osožné. Čo však v prípade, ak je potenie nadmerné? A čo s potením v období klimaktéria? Nasledujúce bylinky môžeme využívať pri nadmernom potení, ktoré je založené na hormonálnej nerovnováhe či narušenej termoregulácii a komplikuje nám tým bežný život.
Šalvia - top bylinka proti poteniu. Výborne účinkuje aj pri lokálnom potení rúk a nôh či vlasovej časti hlavy. Urobte si čaj z čerstvých lístkov a popíjajte tri týždne jednu až dve šálky denne.
Mäta – táto bylinka má jednoznačne prvenstvo medzi bylinkami s chladiacim účinkom. Či si ju pripravíte ako čaj z čerstvých alebo sušených lístkov, prípadne ju využijete na studeno do limonády alebo siahnete po jej verzii v podobe esenciálneho oleja, v každom prípade prinesie dokonalé ochladenie a zmiernenie potenia. Niekedy stačí privoňať k niekoľkým kvapkám esenciálneho oleja z mäty alebo si ho naniesť na sluchy a krk.
Fialka – ženská bylinka používaná najmä v prechode. Je to jedna z najjemnejších a najvoňavejších byliniek. Čajík z kvietkov fialky osvieži a schladí.
Pupalka – je najznámejšia bylinka zmierňujúca potenie v prechode. Pupalku vieme používať v podobe rôznych už hotových výrobkov, ako sú pupalkové oleje, tablety či tinktúra. Pri pravidelnom užívaní vyrovnáva hormonálny obraz a zmierňuje potenie.
Odvar z prasličky proti poteniu
Asi 2 PL nasekanej prasličky (čerstvej alebo sušenej) varte v 500 ml vody. Odstavte a nechajte lúhovať ďalších 10 minút. Sceďte a pite dvakrát denne jednu šálku.
Hlavne v horúčavách by sme sa mali vyhýbať potravinám, koreninám aj bylinkám, ktoré zvyšujú telesnú teplotu alebo otvárajú póry, a tým sa nadmerne potíme. Úplne vylúčiť by sme mali štipľavé a korenisté jedlá, bylinky a koreniny ako čili, kardamóm, čierne korenie, škoricu, badián a podobne. Úplnou špecialitou je zázvor, ktorý vídavame často v rôznych letných drinkoch, ktoré nás však určite neosviežia. Práve naopak, prehrejú nás a spôsobia tým ešte väčšie potenie ako prirodzený ochranný prejav tela. Na zázvor jednoducho v lete zabudnite a vráťte sa k nemu až počas sychravých jesenných dní. Podobnú funkciu ako zázvor má aj lipa. Jej úloha je otváranie pórov a ochladzovanie organizmu cez jeho funkciu potenia. To je žiaduce pri vysokej teplote tela počas choroby, nie však počas vysokých teplôt v lete.
Na ďalšej strane nájdete recept na prírodný chladivý dezodorant
Prírodný chladivý dezodorant
Hoci sa môže zdať na prvý pohľad nezmyselné vyrábať si domáci dezodorant, no je príjemné používať kozmetiku, ktorá je k pokožke šetrná, zvláčňuje ju a nedráždi.
Ingrediencie:
● 6 PL kokosového oleja
● 4 PL sódy bikarbóny
● 4 PL kukuričného škrobu
● 10 kvapiek mätového éterického oleja
Postup:
Zmiešajte suché časti, do ktorých zapracujte kokosový olej a mätový éterický olej. Zmesou naplňte nádobu a nechajte stuhnúť 24 hodín v chladničke. Do oblasti podpazušia nanášajte prstom.