Sú ľudia, ktorí bežia k lekárovi s každou boliestkou, na druhom brehu zasa takí, ktorých k odborníkovi nedotiahnete ani párom volov. A pritom by sme mali všetci byť niekde medzi. Nepodceňovať svoje zdravie a signály, ktoré nám telo vysiela, no ani si v hlave nediagnostikovať rozličné ochorenia. A to my ženy zvládame niekedy naozaj bravúrne. Najmä pri strašiakovi, akým je rakovina.

Mnohé ženy prichádzajú k lekárovi neskoro.
Zdroj: Shutterstock

Tak, ako pri mnohých ochoreniach, aj pri rakovine dokáže včasná diagnostika či pravidelná prevencia zachrániť život. Výnimkou nie je ani rakovina krčka maternice. Čo ju vlastne spôsobuje? "Rakovinu krčka maternice u žien spôsobuje ľudský papilomavírus, ktorý sa prenáša veľmi príjemným spôsobom, a to sexuálnym kontaktom. Samozrejme, nemusí to byť stále iba sexuálny kontakt. Stačí dotyk sliznica-sliznica, koža-koža, ale takto sa prenášajú tie nízkorizikové. Vysokorizikové typy vírusov, ktoré spôsobujú tú rakovinu, na to potrebujú priamy sexuálny kontakt, aby sa ten vírus dostal priamo od jedného partnera k druhému až dovnútra sliznice krčka maternice a tam začal pôsobiť ako onkovírus," vysveľuje MUDr. Radmila Sládičeková PhD., MPH- gynekologička.

Prenos HPV infekcie je daný niekoľkými faktormi ako je citlivosť hostiteľa, veľkosť infekčnej dávky a dĺžka kontaktu. Ako spomínala aj doktorka Sládičeková, k prenosu infekcie dochádza prevažne pohlavnou cestou, priamym stykom pri úzkom kontakte, dotykom kože, slizníc. Môže k nemu dôjsť aj pri nepenetratívnom styku, prípadne nepriamo kontaminovanými predmetmi. Možný je tiež prenos infekcie z matky na dieťa počas pôrodu pri prechode pôrodnými cestami. Nie je vylúčený ani prenos cez placentu matky na plod počas tehotenstva.

MUDr. Radmila Sládičeková PhD., MPH- gynekologička, špecializovaná gynekologicko-pôrodnícka ambulancia RADMA GYN s.r.o. Podala prvú vakcínu proti rakovine krčka maternice na Slovensku
Zdroj: STUDIO16