Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Povedzte NIE strašiakovi žien: Rakovina krčka maternice zabíja... Dá sa jej predísť!

Rakovine krčka maternice sa dá predísť.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Už samotné slovo rakovina v nás vyvoláva pocit strachu. Tá, ktorá ohrozuje krčok maternice zabíja, hoci jej dokážeme predchádzať.

Sú ľudia, ktorí bežia k lekárovi s každou boliestkou, na druhom brehu zasa takí, ktorých k odborníkovi nedotiahnete ani párom volov. A pritom by sme mali všetci byť niekde medzi. Nepodceňovať svoje zdravie a signály, ktoré nám telo vysiela, no ani si v hlave nediagnostikovať rozličné ochorenia. A to my ženy zvládame niekedy naozaj bravúrne. Najmä pri strašiakovi, akým je rakovina.

Mnohé ženy prichádzajú k lekárovi neskoro.

Zdroj: Shutterstock

Mnohé ženy prichádzajú k lekárovi neskoro.

Tak, ako pri mnohých ochoreniach, aj pri rakovine dokáže včasná diagnostika či pravidelná prevencia zachrániť život. Výnimkou nie je ani rakovina krčka maternice. Čo ju vlastne spôsobuje? "Rakovinu krčka maternice u žien spôsobuje ľudský papilomavírus, ktorý sa prenáša veľmi príjemným spôsobom, a to sexuálnym kontaktom. Samozrejme, nemusí to byť stále iba sexuálny kontakt. Stačí dotyk sliznica-sliznica, koža-koža, ale takto sa prenášajú tie nízkorizikové. Vysokorizikové typy vírusov, ktoré spôsobujú tú rakovinu, na to potrebujú priamy sexuálny kontakt, aby sa ten vírus dostal priamo od jedného partnera k druhému až dovnútra sliznice krčka maternice a tam začal pôsobiť ako onkovírus," vysveľuje MUDr. Radmila Sládičeková PhD., MPH- gynekologička.

Prenos HPV infekcie je daný niekoľkými faktormi ako je citlivosť hostiteľa, veľkosť infekčnej dávky a dĺžka kontaktu. Ako spomínala aj doktorka Sládičeková, k prenosu infekcie dochádza prevažne pohlavnou cestou, priamym stykom pri úzkom kontakte, dotykom kože, slizníc. Môže k nemu dôjsť aj pri nepenetratívnom styku, prípadne nepriamo kontaminovanými predmetmi. Možný je tiež prenos infekcie z matky na dieťa počas pôrodu pri prechode pôrodnými cestami. Nie je vylúčený ani prenos cez placentu matky na plod počas tehotenstva.

Zdroj: STUDIO16

MUDr. Radmila Sládičeková PhD., MPH- gynekologička, špecializovaná gynekologicko-pôrodnícka ambulancia RADMA GYN s.r.o. Podala prvú vakcínu proti rakovine krčka maternice na Slovensku

Rozhodne vám však teraz nechceme túto príjemnú činnosť zakazovať či nedajbože vyvolať z nej strach. To rozhodne nie. No opatrnosti nikdy nie je dosť a preto je dôležitá prevencia, ktorá prebieha dvojako - primárne a sekundárne. Začnime sekundárnou. Nie nadarmo vás vaši lekári, poisťovňa či rodina vyzývajú k pravidelným gynekologickým prehliadkam. Počas nej vám váš gynekológ urobí skríning. Je priam neuveriteľné, že na pravidelné prehliadky, ktoré by sme mali absolvovať každý rok, chodí poctivo len niečo vyše 20 % žien. A dôvod? Obávajú sa výsledkov vyšetrení. Ale povedzme si úprimne, nie je lepšie poznať aj zlý výsledok a začať s liečbou, kde je šanca poraziť chorobu, ako sa ukázať až pri pociťovaní príznakov, kedy je v mnohých prípadoch už neskoro?

Zdroj: Shutterstock

Rakovina krčka maternice je jediná rakovina, proti ktorej sa dá zaočkovať.

Milé dámy, nepodceňujte preventívne prehliadky. A je jedno či máte 20 alebo 50 rokov. Ak sa nebodaj bojíte samotného vyšetrenia, nemajte obavy. Možno je to trochu nepríjemné, ale prežije to každá z nás a za možnú záchranu života to rozhodne stojí. Váš lekár vám urobí bežný ster krčka maternice, ktorý pošle na cytológiu. Na tú máte nárok po dovŕšení plnoletosti, prípadne po prvom tehotenstve - prvé dva roky sa robí oba roky po sebe a ak sú výsledky v poriadku, opakuje sa po troch rokoch. V prípade aj najmenších zmien sa opakuje vyšetrenie každý rok. V laboratóriu vykonajú tzv. Pap test, teda cytologické vyšetrenie, pri ktorom sa hľadajú znaky abnormálnych buniek na krčku, ktoré by mohli viesť k rakovine. Pap test je jednou metódou skríningu, tou druhou je HPV test, ktorým sa zisťuje, či má pacientka infekciu spôsobenú vysokorizikovým vírusom HPV, ktorá ju vystavuje riziku vzniku abnormálnych buniek a samotnej rakoviny. Týmito skríningmi možno odhaliť rakovinu v počiatočnom štádiu, keď sa ešte neobjavujú žiadne príznaky a kedy je veľká šanca na vyliečenie.

Zdieľať

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Slovenská moderátorka Becca: Skúsenosť s HPV vírusom na vlastnej koži... Hrozba rakoviny!
    Zdroj: NIE rakovine

    Primárnou cestou, ako predísť ochoreniu, je očkovanie. "Proti tejto rakovine je možné sa očkovať. To je jediná rakovina na svete, proti ktorej sa zároveň vieme aj očkovať, aj inak chrániť. Všetky ženy by mali chodiť na sekundárnu prevenciu," ozrejmuje doktorka Sládičeková. Zároveň dodáva smutnú štatistiku, ktorá už roky ostáva aj napriek možnosti očkovania nemenná. "Na Slovensku 200 žien ročne zomrie na rakovinu krčka maternice a 600 ďalších je diagnostikovaných s týmto ochorením. Pritom je to rakovina, proti ktorej sa dá očkovať a ktorej sa dá predchádzať," hovorí lekárka.

    Zdieľať

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Doktorka Radmila Sládičeková o rakovine krčka maternice: Takto jej vieme predísť
      Zdroj: NIE RAKOVINE

      Aktuálne je na Slovensku možné zaočkovať sa dvomi typmi vakcín. Dvojvalentnou, ktorá je pre 12-ročné deti plne hradená zo zdravotného poistenia a sú v nej obsiahnuté 2 typy ľudského papilomavírusu. Táto pokrýva 47 % HPV infekcií, ktoré sa na Slovensku vyskytujú. Druhá možnosť je očkovanie deväťvalentnou vakcínou, ktorá obsahuje až 9 najbežnejších typov HPV, ktoré spôsobujú anogenitálne rakoviny a genitálne bradavice. Táto vakcína pokrýva až 77 percent HPV infekcií. Pri 12-ročných deťoch je táto vakcína čiastočne hradená zo zdravotného poistenia. Do ochrany zdravia by sme však nemali váhať investovať. Toto očkovanie je dostupné už od veku 12 rokov a tak môžete už v rannej puberte chrániť aj svoje dcéry. Ideálne je očkovanie ešte pred začiatkom sexuálneho života. Práve medzi sexuálne aktívnymi je totiž omnoho vyššie riziko ochorenia, a to zhruba vo veku 15 až 29 rokov.

      Zdroj: shutterstock

      Keďže vieme, z čoho vzniká, máme proti nej očkovaciu látku.

      A ako prípadne rozpoznať, že si nás tá zákerná potvora vyhliadla? Spočiatku karcinóm nemá žiadne príznaky, keď sa však prehupne do agresívnej, invazívnej fázy začne o sebe dávať vedieť. Symptómom môže byť vaginálny výtok, krvácanie mimo menštruačného cyklu, bolesť panvy, chrbtice či dokonca nôh. Prejaviť sa môže aj bolesťou a krvácaním pri sexe. Spôsobiť môže poruchu vyprázdňovania a močenia, stupňujúce bolesti a únavu a napokon aj chudnutie. Keď už sa však rakovina krčka maternice hlási príznakmi o slovo, môže byť neskoro. Preto je skutočne dôležité nepodceňovať preventívne prehliadky. Veď pre najbližších tu predsa chceme byť čo najdlhšie. A to je aj cieľom pacientskej organizácie NIE RAKOVINE, ktorá v spolupráci s odborníkmi odpovedá na najčastejšie otázky ohľadom spomínaného ochorenia. Zapojili sa aj influencerky, ktorých sa táto téma osobne týka a chcú vyzvať ženy, aby svoje zdravie nezanedbávali.

      Zdroj: STUDIO16

      Becca, moderátorka a vlogerka: S infekciou HPV má vlastnú skúsenosť, lekár jej okrem pokračujúcej infekcie zistil predrakovinové štádium postihujúce krčok maternice. Becca absolvovala operačnú konizáciu krčka maternice a o svojom príbehu otvorene hovorí na sociálnych sieťach, pretože gynekologická prevencia a vakcinácia proti HPV zachraňujú životy.

      Viac informácií o rakovine krčka maternice, ako aj o aliancii NIE RAKOVINE nájdete na stránke www.nierakovine.sk.

      Vyberáme pre vás niečo PLUS