Poznáte svoje bio? Ako prežiť záťažové stupne počasia
2. 4. 2012, 12:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:43)
Sú ľudia, ktorí sa na teplomer nemusia ani pozrieť. Cítia to v kostiach, kĺboch, v hlave. Ako zvládať prudké výkyvy počasia bez ujmy na zdraví.
Keď sa počasie blázni, aj my sa ideme zblázniť od bolesti. Ozývajú sa staré zlomeniny, migrény a bolesti hlavy sú na nevydržanie. Meteosenzitivita alebo citlivosť na počasie trápi každého tretieho človeka. Meteorológovia radia, zvykajte si. Bláznivé extrémy v teplotách a tlaku nás budú sužovať čoraz častejšie. Podľa prieskumov trpí na Slovensku zvýšenou precitlivenosťou na počasie 30 až 70 percent ľudí. Zo starších, chronicky i akútne chorých je to až 75 percent! Platí totiž pravidlo, že čím je človek starší, tým viac tieto zmeny vníma. Mladí ľudia to zvládajú s prehľadom predovšetkým vďaka sile a vitalite organizmu. „Navyše Slovensko je svojou vnútrozemskou polohou územím, kde dochádza k častým a prudkým zmenám počasia. Preto aj počet obyvateľov citlivých na tieto zmeny je pomerne vysoký,“ tvrdí biometeorologička RNDr. Zlata Čabajová, CSc., ktorá sa výskumu v tejto oblasti venuje už viac ako tridsať rokov.
Kedy je to vážne
Prudké zmeny tlaku, teplôt majú vplyv na desiatky diagnóz. Podľa niektorých zdrojov ovplyvňujú takmer 200 chorôb, ako sú záchvaty schizofrénie, krvácavosť, kŕče, embólie, predčasné pôrody, epileptické záchvaty, koliky, mŕtvice. Najcitlivejší sú kardiaci. Pri náhlom znížení teplôt sa totiž zužujú cievy, krvný tlak sa zvyšuje a nedokrvenie srdcových tepien môže napokon prispieť k infarktu. „Pri niektorých typoch počasia je počet infarktov myokardu, náhlych cievnych mozgových príhod, hypertenzných kríz alebo dýchacích ťaž kostí významne vyšší. Niektoré poveternostné podmienky priaznivo iné nepriaznivo ovplyvňujú reakčný čas, pozornosť, telesnú a duševnú výkonnosť. Pri ďalších zase ľudia trpia nespavosťou,“ vysvetľuje biometeorologička.
Fúka! Bude nám zle?
Vietor je vlastne poslom zmeny počasia. Ale už aj pred zmenou počasia môžeme cítiť bolesť vo svaloch a v kĺboch. Silné a náhle zmeny počasia doliehajú na našu nervovú sústavu a robia ju citlivejšou. Je známe, že v období pred príchodom sneženia alebo zmeny vetra je zvýšený počet depresií, samovrážd, manželských konfliktov, vyšší výskyt autonehôd alebo aj vrážd. Náhle vyjasnenie oblohy zase zhoršuje kvalitu spánku a dvíha krvný tlak. Tí, ktorí majú tlak aj bez toho vysoký, môžu byť podráždení a nervózni. Mali by viac oddychovať, zhlboka dýchať a dať si šálku upokojujúceho bylinkového čaju. Pri náhlom poklese atmosférického tlaku sa zase horšie dýcha a meteosenzitívni ľudia sa cítia „pod psa“. Točí sa im hlava, treští im v nej, sú malátni, ospalí, skrátka nanič.
Čo nás najviac ničí
Najnepríjemnejšie sú prechody atmosférických frontov sprevádzané výkyvmi tlaku, teploty, vetrom, dažďom a búrkami. Najväčšou záťažou je prudká zmena teploty, najmä ak je to o viac než 10 °C. Najviac zo všetkých zrejme trpia nepriaznivým počasím ľudia so sklonmi k depresiám a psychickým chorobám. Problémy majú aj ľudia s oslabeným organizmom. Potvrdiť to môžu najmä srdciari a cukrovkári.
Ako ste na tom?
Ak patríte medzi tých, ktorým počasie poriadne komplikuje život, môžete si vypočítať svoju biopredpoveď pomocou biokalkulačky. Denne aktualizované predpovede sú postavené na vedeckých základoch a odborne garantované. Autorkou biopredpovedí a odborným garantom projektu je Zlata Čabajová.
Ako prežiť svoj rizikový stupeň?
● Pri náhlej zmene počasia sa treba vyhýbať konzumácii kávy a silného čaju. Dobré je piť viac minerálnych nápojov, šupnúť si do vody šumivý horčík a vápnik.
● Keď sa objaví tlaková výš alebo pri veternom počasí je dobré zvýšiť prísun céčka a dať si do kávy alebo čaju o čosi viac cukru a mlieka.
● Ak šalie počasie, upokojte tráviacu sústavu ľahšou stravou, obmedzte bravčové a dajte si radšej dačo zeleninové či rybu.
● Pomáhajú šťavy z čerstvého ovocia a šípkový čaj. Neuškodí ani kúsok horkej čokolády.
● Ak je tlaková níž, sú vhodné potraviny s vyšším obsahom horčíka (ryby, strukoviny, banány, figy). Najmä kardiaci sa majú vyhnúť soleniu.
Natrénujte sa na počasie!
Je isté, že človek, ktorý športuje, zdravo sa stravuje a správne odpočíva, je voči počasiu odolnejší ako workoholik či obézny človek, ktorý navyše fajčí, prejedá sa a často pije alkohol. Meteosenzitivita sa dá ovplyvňovať. Pomáha najmä otužovanie a veľa pohybu, telesné zaťažovanie fyzickou prácou, častý pobyt na čerstvom vzduchu, turistika, dostatok spánku a optimizmus. To je ľahko dostupný recept, ako sa stať odolným na akúkoľvek zmenu počasia. Výkyvy ľahšie zvládne pohodový človek.