Pozor, aby ste neprišli o vlasy: Prečo padajú a čo sa s tým dá robiť? Skúste tieto SUPER tipy!
15. 9. 2024, 16:00

Zdroj: Shutterstock
Na našu korunu krásy sme veľmi citlivé a keď sa s ňou niečo deje, sme z toho nešťastné. Prezradíme vám, prečo vlasy padajú a čo sa s tým dá robiť.
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku

Prečo vlasy reagujú na stres? Na jednej strane sa v období napätia uvoľňuje viac stresového hormónu kortizolu, ktorý brzdí rast vlasov. Zároveň sa zvyšuje počet nervových vláken, ktoré obklopujú každý vlasový folikul. Prostredníctvom nich sa uvoľňujú látky, ktoré dráždia imunitný systém, postupne dochádza k zápalu, bunky čoraz častejšie odumierajú a vlasy vypadávajú. Táto zápalová reakcia sa môže prejaviť aj ako svrbenie. Vypadávanie vlasov sa v tomto prípade často objavuje dva až štyri mesiace po prežitom strese.
Žiada si to trpezlivosť
Dobrá správa je, že po prekonaní a spracovaní stresu sa rast vlasov obnoví. Určite sa im však oplatí pomôcť, aby opäť nabrali silu. Obrňte sa však trpezlivosťou, prirodzený rastový cyklus vlasov je približne trojmesačný. Presne taký čas doprajte výživovým doplnkom na účinok. Na vylepšenie potrebujete i zníženie stresu. Vlasy obvykle dorastú v priebehu šiestich až deviatich mesiacov. Rast vlasov môžu podporiť aj séra, toniká či šampóny, ktoré obsahujú zložky na regeneráciu vlasov. Ide napríklad o koenzýmy, minerály, kofeíny, aminokyseliny i rastové faktory ako napríklad oligo- a polypeptidy.
Čo im chutí?
Zdravé vlasy vám pomôžu udržať aj úplne bežné potraviny. Oplatí sa mať poruke rozličné orechy, ktoré im dodajú pevnosť a lesk. Ideálne sú vlašské, pestrosti sa medze nekladú. Pri kúpe orechov siahnite po nesolených. Určite si pravidelne servírujte rybu s listovým šalátom. Vlasové folikuly posilnia omega-3 mastné kyseliny, vitamíny A, B, C a K, ale i draslík či kyselina listová. Ak už zaregistrujete padanie, dajte si častejšie ovsené vločky, ktoré sú bohaté na zinok a biotín. Rovnako ich potešia aj strukoviny. Vo všeobecnosti sú pre obnovu rastu vlasov dôležité najmä vitamíny skupiny B, vitamín D, železo a zinok.
Prekrvte vlasovú pokožku
Chcete zlepšiť výživu vlasov? Pravidelne sa češte. Nemusíte to urobiť stokrát, ako hovorí známe pravidlo, ale minimálne dvakrát za deň si kefu zoberte do rúk. Vyčešete odumreté vlasy, ktoré prirodzene vypadli, a uhladíte si vrchnú vrstvu, vďaka čomu získa vaša hriva lesk. Navyše sa pri ťahoch kefou prekrví vlasová pokožka, čím podporíte mikrocirkuláciu v oblasti korienkov. Zlepší sa výživa a vlas bude pevnejší.
Ide to aj prírodne
Masáž hlavy vám môže pomôcť prekrviť pokožku hlavy. Účinok bude ešte lepší, keď zvolíte správny olej. Proti vypadávaniu vlasov a na stimuláciu vlasových folikulov výborne pôsobí napríklad rozmarínový olej, prípadne olej z mäty piepornej. Môžete siahnuť aj po drevitých esenciálnych olejoch, ktoré obsahujú vysoké koncentrácie účinných látok. Ide napríklad o brezu, borievku, žihľavu či céder. Ak sa za vypadávaním vlasov skrývajú mastné lupiny, pomôžu oplachové kúry z harmančeka.
Počuli ste už náš podcast?
Dajte zbohom žehleniu vlasov
Nielen zvýšené mastenie vlasov, ale aj ich vypadávanie často súvisí s nadmernou starostlivosťou o vlasy. Vtedy im neškodíte zvnútra, ale zvonka. Často je to napríklad nadmerné používanie stylingových prípravkov. Vlasovú pokožku môžete doslova zadusiť hrubými vrstvami gélu a jeho zlým nanášaním. Veľkým nepriateľom vlasov je i horúci vzduch. Dávajte si pozor najmä na časté žehlenie, fúkanie či obyčajné fénovanie vlasov. Za padaním vlasov sa však môže skrývať i nadmerné potenie alebo časté umývanie, ktoré bolo pri tohtoročných horúčavách takmer nevyhnutné.
Slnko im škodí
Na jeseň vás môže prekvapiť padanie vlasov najmä v prípade, ak ste mali vlasy výrazne odfarbené a častejšie ste ich vystavovali slnečnému žiareniu v kombinácii s morskou soľou. Leto je pre vlasy zaťažkávacou skúškou aj vtedy, ak ste si hlavu nechránili klobúkom alebo čiapkou.
Podporí rast
Biotín – tmavozelená listová zelenina, orechy, žĺtky
Vitamín B5 – vajíčka, hovädzie a kuracie mäso, strukoviny, avokádo, orechy, zemiaky
Vitamín B3 – hovädzie mäso, vajcia, tuniak, orechy, huby
Kyselina listová – ružičkový kel, špenát, olejnaté semená, orechy
Železo – fazuľa, šošovica, tofu, ustrice, sušené slivky, hrozienka, chudé hovädzie mäso, špenát
Vitamín D – slnečné lúče, makrela, úhor, losos, huby
Zinok – hovädzie a jahňacie mäso, špenát, tekvicové semienka, kešu orechy, ustrice
Selén – kukurica, bravčové a teľacie mäso, dary mora, orechy
Horčík – banány, pšeničné klíčky, kvasnice, ovsené vločky, strukoviny, orechy.
3 dobré rady, čo s vlasmi nerobiť
1. Nepoužívajte príliš horúcu vodu
Umývanie vlasov veľmi horúcou vodou môže vlasy vysušiť a zbaviť ich prirodzených olejov. Používajte vlažnú alebo studenšiu vodu, ktorá pomôže uzavrieť kutikuly a zníži krepovitosť.
2. Neťahajte mokré vlasy
Mokré vlasy sú krehké a náchylnejšie na lámanie. Vyhnite sa hrubému rozčesávaniu mokrých vlasov a namiesto toho použite hrebeň so širokými zubami alebo jemne osušte vlasy uterákom bez trenia.
3. Nespávajte s mokrými vlasmi
Spánok s mokrými vlasmi môže viesť k ich poškodeniu a lámaniu. Pred spaním sa uistite, že sú vaše vlasy úplne suché, alebo použite hodvábny vankúšik na zníženie trenia.
Viete, že…
… vlasom treba pravidelne dopriať voľnosť? Časté a silné sťahovanie gumičkou ich môže tiež stresovať a začnú padať.