Poisťovňa Union urobila rebríček najčastejších detských problémov, ktoré sa stávajú práve v lete. A, bohužiaľ, musia sa často ošetriť aj v nemocnici.

1. Poranenia končatín

Prvá priečka patrí rôznym poraneniam rúk a nôh – od odrenín cez tržné rany až po zlomeniny.

Čo robiť: Pri menších ranách ošetrite miesto čistou vodou a dezinfekciou, miesto osušte a prelepte náplasťou alebo previažte obväzom. V prípade hlbších tržných rán najskôr zastavte krvácanie tlakovým obväzom, kusom látky alebo zatlačením ruky na ranu. Pri zlomenine sa nikdy nesnažte vrátiť končatinu na pôvodné miesto. Zlomeninu sa snažte zafixovať a choďte hneď k lekárovi.

2. Poranenia hlavy

Na druhom mieste sú úrazy hlavy. Najčastejšími príčinami sú pády z kočíka, postieľky, zo stromu či z hojdačky.

Čo robiť: Najskôr musíte dôkladne prezrieť hlavu dieťaťa a zistiť rozsah zranenia, či ide len o povrchovú odreninu, ktorú stačí vydezinfikovať a prelepiť, alebo ide o tržnú ranu, ktorá si vyžaduje lekárske ošetrenie, prípadne aj šitie. Ak rana krváca, snažte sa krvácanie zastaviť. Pri tupých nárazoch, pri ktorých nie je poranenie viditeľné, musíte dieťa dôkladne sledovať, či nestráca vedomie, či nie je ospalé, mimoriadne dráždivé a uplakané.

3. Cudzí predmet v tele

Veľmi častou príčinou vyhľadania lekárskej pomoci je zhltnutie cudzieho predmetu alebo jeho vloženie do nosa či do ucha. Najčastejšie takto experimentujú malé deti do troch rokov.

Čo robiť: V prípade vloženia alebo prehltnutia cudzieho telesa je nutné vyhľadať lekársku pomoc, predovšetkým v prípadoch, ak si nie ste istí, čo dieťa prehltlo. Ostrý predmet mu môže spôsobiť vážne vnútorné poranenia!

4. Popáleniny, poleptania

Domáce úrazy v podobe obarenia sa horúcimi tekutinami sú najčastejšou príčinou vyhľadania lekárskej pomoci u detí do štyroch rokov a druhou početnou skupinou sú deti staršie ako desať rokov. U malých detí je však väčšie riziko veľkých a hlbokých rán, pretože detská pokožka je omnoho tenšia ako koža dospelých.

Čo robiť: Pri obarení vyzlečte dieťa a postihnuté miesta chlaďte studenou vodou. Pri malých popáleninách je vhodné navštíviť chirurgickú ambulanciu, ale pri všetkých ostatných popáleninách je nutné kontaktovať záchranárov alebo transportovať dieťa čo najskôr do nemocnice.

5. Uštipnutie hmyzom

Bodnutie osy, včely alebo sršňa je pre malé deti nielen bolestivé, ale môže byť aj nebezpečné. Okrem začervenania a opuchu môže dostať alergickú reakciu alebo dokonca anafylaktický šok. Samostatnou kapitolou je kliešť, ktorý môže prenášať vážne ochorenia, ako je borelióza a kliešťová encefalitída.

Čo robiť: Všetky inštrukcie ohľadom uštipnutia nájdete na strane 17.

Viete, že...

o 30 % poklesla detská úrazovosť na chirurgických oddeleniach? Bolo to spôsobené pandemickou izoláciou detí.

Anketa 

Aké úrazy riešite cez leto?

Žaneta (41)

– Väčšinou spálenie od slnka. Máme citlivú pokožku a aj keď sa natierame, niekedy na dvore na to spolu s deťmi zabudneme a celý deň na slniečku spôsobí, že potom musíme liečiť spálenú pokožku. Tak si dávame hojivé masti a slnku sa chvíľu vyhýbame.

Kika (35)

– No minulý rok som riešila vyvrtnutie členka počas korčuľovania. Milujem jazdu na korčuliach, ale vbehla som do nejakej priehlbiny a spadla som tak nešťastne, že som si nohu skoro zlomila. Odreniny nerátam. Tie mám často. 

Stanka (52)

– S vnúčatami riešime hlavne rôzne štípance od komárov či včiel, lebo dosť prudko reagujú a dlhšie sa im to hojí, ale inak sme nič iné nemali.