Niekedy musíme hľadať problém niekde trochu inde ako v nedokonalostiach pleti a tváre. Čo všetko môže ovplyvňovať kruhy pod očami a ich výraznosť?

Priveľa plačete

Je skoro zbytočné o tom hovoriť, ale plač a slzy môžu za kruhy pod očami. Slzné žľazy vyplavujú tekutinu z očí von, a aj keď máme pocit, že sme vyplakali celé more, voda v nich zostáva. A to je práve ten dôvod, prečo máme potom opuchnuté oči - žľazy sa potrebujú opäť vrátiť do normálu.

Máte alergiu

Alergia vás nemusí trápiť iba na jar, keď všetko začína kvitnúť. Počas celého roka na nás všade číhajú alergény. Tie v tele vyvolávajú reakciu, pri ktorej sa vyplavujú histamíny, ktoré zase napomáhajú zadržiavaniu vody v tele, obzvlášť v oblasti očí. Stačí ale pár dobrých antihistaminík a kruhov a opuchov sa zbavíte.

Zlý spánok

Koľko hodín ste včera spali? Veľa toho nebolo, že? Potom nečudo, že sa vám pod očami v dopoludňajších hodinách hvytvoria poriadne vačky. A keď k tomu pridáte stres, ktorý často za nedostatok spánku môže, problém je na svete. Na vine je kortizol, ktorý sa uvoľňuje z nadobličiek, a to mení rovnováhu soli v tele. Človek tak zadržuje viac vody, čo sa prejavuje aj kruhmi pod očami.

Máte PMS

Celé PMS je nešťastie. Okrem toho, že sa musíme vyrovnať s výkyvmi nálad, nezvládnuteľnými chuťami, tak k tomu všetkému by sme si najradšej dali na hlavu vrece. Zadržiavanie vody v tele sa totiž prejaví aj na vašich očiach, ktoré na chvíľu "skrášlia" kruhy.

Bujaré oslavy

Alkoholika často spoznáte na prvý pohľad. Býva opuchnutý, začervenaný v tvári. Lenže nemusíte mať ani dlhodobé problémy s alkoholom, stačí, aby ste si dali pár pohárikov... Alkohol dehydruje, a tak telo začne - "pre istotu" - zadržiavať vodu. Aj v tvári. Tak preto tie kruhy.

Kruhy pod očami sa dajú zamaskovať, ale problém môže byť vážnejší, než len kozmetický...
Kruhy pod očami sa dajú zamaskovať, ale problém môže byť vážnejší, než len kozmetický...
Zdroj: Shutterstock

Príliš slané jedlá

Dôvodov zadržiavania vody v tele je ale viac než len pitie alkoholu. Okrem toho, že celkovo pijete málo tekutín, podpísať sa na celkovom stave môže aj príliš veľa soli v potrave. Soľ totiž dehydruje. A telo potrebuje vodu. Vo chvíľach jej nedostatku si tak tvorí zásoby tým, že ju zadržiava. Čo sa prejavuje opuchmi, aj tými pod očami.

Problém so štítnou žľazou

S množstvom problémov sa môžete vyrovnať sama, lenže opuchnuté oči a kruhy občas môžu byť príznakom niektorej choroby. Napríklad zvýšenej funkcie štítnej žľazy. U niektorých ľudí sa totiž zhustí tuk okolo očí, čo sa potom prejaví ako poriadne vačky pod očami. Ak teda dostatočne spíte, jete zdravo bez soli a nemáte za sebou ani poriadny večierok, je načase zamyslieť sa nad tým, či by nemohol byť problém aj vážnejší.

Môže ísť aj o ďalšie choroby

Opuchnuté oči pritom signalizujú oveľa viac zdravotných problémov. Zbystriť by sme mali vo chvíľach, keď trvajú dlhší čas a neustupujú ani po tom, čo ste vyskúšali najrôznejšie prostriedky a utužili svoj zdravý životný štýl. V dôsledku totiž môže ísť aj o ochorenie obličiek, srdca alebo pečene. V takej chvíli sa ale pridávajú aj ďalšie príznaky, často tiež opuchy aj na iných častiach tela.