Pozor na počasie, teplotné zmeny na nás pôsobia
17. 1. 2011, 11:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:54)

Zdroj: Archív
Únava, bolesti hlavy, náladovosť. Aj takto môžu niektorí ľudia reagovať na nečakané výkyvy počasia.
Teplomer jeden deň ukazuje -2 stupne, o tri dni sa už jeho ortuť šplhá na +9 °C. Štatistiky hovoria, že až 75 percent populácie citlivo vníma zmeny počasia. Čo robiť, aby nám teplotné rozdiely uškodili čo najmenej?
Biometeorologička Zlata Cabajová skúma vplyv počasia na zdravotný stav ľudi. Sleduje tiež meteorosenzitivitu, čiže vnímavosť na zmeny počasia. Ľuďom, ktorí citlivo reagujú na zmeny počasia, v prvom rade odporúča presne dodržiavať rady ošetrujúceho lekára. „Treba dodržiavať dávkovanie predpísaných liekov, oddychový režim, vyhýbať sa zvýšenej telesnej aj duševnej námahe a stresovým situáciám,“ radí odborníčka a dodáva, že pri výraznejších ťažkostiach možno po porade s lekárom upraviť aj liečbu.
„Pri náhlom oteplení treba dávať pozor na únavu,“ upozorňuje Cabajová. Prílev teplého vzduchu totiž môže znížiť výkonnosť a predlžuje reakčný čas, na čo by si mali dávať pozor najmä profesionálni vodiči. Ako sa udržiavať v dobrej kondícii, ako upraviť stravu a posilniť imunitu, aby nám teplotné zmeny uškodili čo najmenej?
Sledujte predpovede
Aby ste sa na zmenu počasia vedeli pripraviť, sledujte pravidelne predpoveď počasia aj medicínsko-meteorologickú prognózu, nazývanú biopočasie. Obsahuje rizikový stupeň s vyjadrením, ktorí pacienti by si mali dávať pozor. Nestačí si však všímať iba číslo! Napríklad rizikový stupeň 3 - čiže mierna zátaž, môže v jeden deň upozorňovať na chladovú záťaž, reumatické a dýchacie ťažkosti, ale v iný deň trojka spôsobuje migrény, spomalené reakcie, únavu a nervozitu.
Posilňujte si imunitu
Ak ste citliví na počasie, spestrite si jedálny lístok vitamínmi, ktoré posilnia imunitu. Pomáhajú hlavne vitamíny C a E. Céčko obsahujú ovocie a zelenina – jablká, kivi, pomaranče, paprika, brokolica či kučeravý kel. Na vitamín E sú bohaté orechy, obilné klíčky, rastlinné oleje, maslo a mlieko. Naučte sa tiež otužovať! Zacvičte si pri otvorenom okne, striedajte teplú sprchu so studenou alebo si znížte teplotu v byte. Vaše telo tak zvládne záťažové situácie oveľa lepšie.
Prispôsobte si jedálny lístok
Pri náhlej zmene počasia sa radšej vyhýbajte pitiu kávy a silného čaju a zamerajte sa na minerálne nápoje, prípadne aj so šumivou tabletou horčíka alebo vápnika. Keď nastúpi tlaková výš alebo veterné počasie, zvýšte prísun vitamínu C a do kávy alebo čaju pridajte o trošku viac cukru a mlieka. Odborníci vtedy radia vylúčiť hovädzie a bravčové mäso a nahradiť ich zeleninou a rybami. Pri tlakovej níži sú vhodné potraviny s vyšším obsahom horčíka, ako sú napr. ryby, strukoviny, banány, figy, treba sa vyhnúť soleniu a pred spánkom si uvariť čaj z medovky.
Žite aktívne!
Udržiavajte sa v dobrej fyzickej aj psychickej kondícii. Lekári radia – hýbať sa pravidelne a aspoň pol hodiny denne. Neprekáža, že je zima, prechádzka na čerstvom vzduchu nikdy nemôže uškodiť. Snažte sa vyhýbať stresovým situáciám a prípadné konflikty riešte s chladnou hlavou. Čím zdravšie žijete, tým pružnejšie dokáže váš organizmus reagovať na výkyvy počasia. Skúste tiež obmedziť konzumáciu alkoholu a skoncovať s fajčením.
Zlepšite si náladu
Ak pod vplyvom počasia a atmosférických zmien začínate pociťovať zvýšenú zátaž, bolesti hlavy, únavu, alebo sa ozvú staré zranenia, okabáťte ich. Ak je to možné, snažte sa v práci či doma sústrediť na veci, ktoré vás tešia, zlepšia vám náladu a odpútajú pozornost od toho, co sa deje za oknami. Stačí si uvariť uvoľňujúci čaj, zapnúť obľúbenú hudbu, zapáliť sviečku, alebo si niekam vyjsť, navštíviť svojich blízkych a zabaviť sa s priateľmi.
Aké sú príznaky meteosenzitivity?
- únava, spavosť, pocit nepokoja
- znížený tlak
- problémy s trávením a bolesti hlavy a zubov
- závraty, malátnosť, búšenie srdca
- poruchy koncentrácie, zábudlivosť, poruchy spánku, celková slabosť organizmu
- migréna, depresia, srdcovo-cievne choroby, infarkt myokardu, mozgové príhody
- poruchy dýchacieho ústrojenstva
- chronický reumatizmus, bolesti v miestach starých zlomenín a pooperačných jaziev
- žlčníkové a obličkové koliky, zhoršená alergická reakcia