Reklama

Prasacia chrípka: Ako sa pred ňou ochrániť?

Prasacia chrípka je kombináciou vtáčieho,

Zdroj: ČTK

Reklama

Prasacia chrípka ešte len zaútočí! Počet nakazených narastá aj na Slovensku. Mali by sme preto poznať spôsoby prevencie, príznaky a možnosti jej liečby.

Vírus chrípky A(H1N1) je novým subtypom vírusu chrípky postihujúcim ľudí. Obsahuje gény vírusov prasacej, vtáčej a ľudskej chrípky v takej kombinácii, aká nebola nikdy predtým vo svete zaznamenaná.

Prenos vírusu

Aj tento druh chrípky sa šíri z človeka na človeka kvapôčkovou infekciou. Stačí, ak sme v blízkosti nakazenej osoby, ktorá kašle a kýcha. Keď sa kvapôčky alebo sekréty z nosa či hrdla dostanú na jeho ruky alebo iný povrch, ktorého sa dotknú aj ďalší ľudia, stačí, aby sa potom chytili úst, nosa a je vysoko pravdepodobné, že sú ďalšími nakazenými.

Tento vírus sa nemôže preniesť konzumáciou správne spracovaného a tepelne upraveného bravčového mäsa a výrobkov z neho. Stále však platí odporúčanie dodržiavať prísnu hygiénu tak v kuchyni, ako aj po návšteve miest s veľkým pohybom ľudí.

Ochráňte sa pred ňou...

• vyhýbajte sa kontaktu s chorými: ak ochoriete, stráňte sa zdravých, aby ste ich nenakazili
• vyhýbajte sa masovým zhromaždeniam
• necestujte do krajín so zvýšením počtom nakazených
• pri kašľaní a kýchaní by ste si mali ústa zakrývať papierovou vreckovkou
• ruky si umývajte čo najčastejšie, aspoň 20 sekúnd, a to vždy s použitím mydla
• účinné sú aj čistiace prostriedky s obsahom alkoholu
• v rámci prevencie je účinné aj nosenie rúška na nos a ústa
• nedotýkajte sa nosa, úst či očí, baktérie sa často šíria práve tak, že sa dotknete niečoho, čo je kontaminované a následne rukami zablúdite k očiam, ústam, čím sa nakazíte
• snažte sa celú domácnosť udržiavať v čistote, dezinfi kujte napríklad i kľučky na dverách
• v prípade, že sa infi kujete, nechoďte do práce ani na iné miesta, kde sa sústreďuje veľa ľudí

Liečba prasacej chrípky

Momentálne sa liečia iba príznaky chrípky. Špeciálny liek neexistuje, na vakcíne sa stále pracuje. Istý americký homeopat však už verejnosť informoval aj o možnosti homeopatickej liečby prasacej chrípky. Homeopatia je založená na princípe ,,podobné lieči podobné“, teda látka, ktorá vyvoláva určité príznaky choroby u zdravého človeka, môže chorého trpiaceho podobnými príznakmi vyliečiť.

Úmrtia na novú chrípku

Doteraz sa vyskytli u osôb s oslabeným imunitným systémom, pacientov s respiračnými ochoreniami a ochoreniami pľúc, kardiovaskulárnymi, metabolickými poruchami (diabetes, obezita), ochorením obličiek a ďalšími zdravotnými problémami, ktoré oslabujú imunitný systém. Hygienické opatrenia by mali dodržiavať hlavne ľudia s chronickým zápalom priedušiek a miernou astmou.

Epidémia

Ide o nahromadenie ochorení vyvolaných v pomerne krátkom čase, na ohraničenom mieste tým istým pôvodcom nákazy. Každý rok sú u nás zaznamenané viac ako 2 milióny prípadov chrípky a podobných ochorení, čím dochádza k vzniku epidémií postihujúcich celé územie. Počas epidémie, ktorá v našich končinách obyčajne trvá 4 - 8 týždňov, ochorie 400- až 800-tisíc ľudí. Najpočetnejšiu skupinu postihnutých tvoria deti v predškolskom veku (0 - 5-ročné) a školáci (najmä 6 - 14-roční). Úmrtia na chrípku boli hlásené ojedinele, maximálne 11 prípadov bolo zaznamenaných v sezóne 2002/2003.

Pandémia

Rozsiahla epidémia s neurčitým časovým ohraničením a prakticky bez priestorového ohraničenia, pričom býva postihnuté veľké množstvo ľudí na rozsiahlom území. Je charakteristická prudkým zvýšením chorobnosti, úmrtnosti a rýchlym rozšírením do všetkých častí sveta. V 20. storočí boli zaznamenané tri veľké pandémie chrípky. V roku 1918 tzv. španielska chrípka, 1957 tzv. ázijská chrípka, v roku 1968 tzv. hongkonská chrípka.

Počet ochorení k 8. 9. 2009

• Celkový počet potvrdených prípadov chrípky A(H1N1) v Slovenskej republike je 128.
• V 36. kalendárnom týždni bolo v Slovenskej republike potvrdených 11 prípadov chrípky A(H1N1) - 9 importovaných a dvakrát bol zaznamenaný prenos na Slovensku. Päť prípadov bolo z Bratislavského kraja a po jednom prípade z Nitrianskeho, Prešovského, Banskobystrického, Košického, Trenčianskeho a Trnavského kraja. Z toho jeden prípad bol zaznamenaný u obyvateľa USA.

Pandémia už vypukla a vakcína nie je dostupná!

Mgr. Lenka Šramková, hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR

Médiami preletela informácia, že prasacia chrípka naberie na obrátkach už o pár týždňov – na jeseň. Ide iba o poplašné správy, alebo sa máme naozaj pripraviť na najhoršie? Kedy sa budeme môcť proti novej chrípke zaočkovať a dostane sa vôbec vakcína ku každému?

Koľko pravdy je na šíriacich sa informáciách o blížiacej sa pandémii?

Už dňa 11. 6. 2009 vyhlásila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) pandemickú fázu č. 6, najvyšší stupeň pandémie. Toto rozhodnutie sa nezakladalo na vážnosti ochorenia spôsobeného novým vírusom chrípky, ale na počte nových prípadov hlásených vo svete. Pandémia má v súčasnosti miernu formu, ochorenia sa prejavujú miernejšími klinickými príznakmi ako pri bežnej sezónnej chrípke. Závažné je, že sa nepretržite šíri po všetkých kontinentoch. S pribúdajúcim počtom chorých sa zvyšuje riziko mutácie nového vírusu a očakáva sa výrazná, nová vlna ochorení práve v jesenných mesiacoch, ktorú bude sprevádzať vznik ochorení s oveľa závažnejším klinickým priebehom.

Ujde sa očkovacia látka každému?

Hneď od začiatku určite nie, pretože už dnes sa vie, že farmaceutické spoločnosti, ktoré pandemické vakcíny vyrábajú, sú schopné pokryť požiadavky, ktoré vzniesli jednotlivé krajiny, až niekedy v druhej polovici budúceho roku. Navyše, vakcína proti pandemickej chrípke ešte stále nie je vo svete dostupná. Rovnako ako v mnohých iných krajinách ani u nás sa však s celoplošným očkovaním neráta. WHO navrhla zoznam osôb, ktoré by mali byť prioritne zaočkované. Záleží na potrebách jednotlivých štátov. Avšak platí, že čím väčšie percento obyvateľstva je zaočkované, tým lepšie.

Kto bude uprednostnený?

Očkované budú prioritné skupiny populácie. V zmysle odporúčania WHO sú prioritnými skupinami pre očkovanie proti novej chrípke A(H1N1) zdravotnícki pracovníci, ktorí budú ošetrovať chorých, osoby zabezpečujúce chod hospodárstva a verejného života, osoby s rizikom komplikácií, ako sú napr. tehotné ženy, osoby, ktoré majú minimálne 6 mesiacov oslabený imunitný systém či chronické ochorenia, diabetes a pod. Slovenská republika sa bude týmito zásadami riadiť.

Kedy sa začne očkovať?

Pandemické vakcíny sa začali vyrábať až po zachytení nového vírusu v laboratóriách. V súčasnosti sa testujú. Musia prejsť klinickým skúšaním a registráciou príslušnými regulačnými orgánmi. Očkovať sa začne, až bude vakcína proti pandemickej chrípke na Slovensku dostupná. Dovoz vakcín do jednotlivých krajín by sa mal zrealizovať v priebehu novembra. Výrobcovia vakcín však zatiaľ presný dátum distribúcie neupresnili.

Prečo má nový vírus chrípky postihnuť hlavne mladých ľudí?

Najviac ochorení na pandemickú chrípku A(H1N1) je medzi osobami vo veku od 20 do 30 rokov. Je pravdepodobné, že určitá časť starších osôb má proti vírusu protilátky. Dá sa totiž predpokladať, že nový vírus obsahuje časť vírusu, ktorý spôsobil pandémiu v roku 1918, cirkuloval do 50. rokov minulého storočia a potom sa už neobjavil. Na výrazné postihnutie najmä mladých ľudí má v značnej miere vplyv aj cestovanie.

Viac zaujímavých článkov nájdete v prílohe Nový Čas Zdravie, každý piatok v denníku Nový Čas!