Pravda o liposukcii
22. 3. 2007, 15:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 13:02)

Zdroj: Archív
Ploché bruško, úzky driek, štíhle stehná... Kto by netúžil po dokonalej postave? Mnohé ženy ochotne podstúpia aj odsávanie tuku – uspia vás a zobudíte sa štíhla. Takmer ako v rozprávke! Skutočnosť však nie je až taká rozprávková. Viete, aké sú riziká liposukcie?
Ako ženy sme ochotné pre krásu urobiť čokoľvek. Dokonca sa nechať aj dobrovoľne rezať. Plastickí chirurgovia si môžu mädliť ruky. Ujme sa akákoľvek novinka, ktorá sľubuje pleť bez vrások či štíhlosť. Žiaľ, o negatívnych stránkach rôznych zákrokov sa mlčí, ale je logické, že by sa nemalo. Ak vieme o kladoch najrozličnejších kozmetických zákrokov, mali by sme vedieť aj o ich záporoch. Aby sme sa mohli rozhodnúť na základe faktov, nie iba zbožných prianí. Keď pred dvoma rokmi zomrela v budapeštianskej nemocnici tridsaťročná žena na pľúcnu embóliu (upchatie tepny krvnou alebo tukovou zrazeninou), pravdepodobne ani netušila, že po „nevinnom“ odsávaní tuku môže odísť na druhý svet. Keby to vedela, možno by sa uspokojila i s plnšími krivkami. Smrteľné prípady sú síce zriedkavé, ale vyskytujú sa. Presné čísla nie sú známe. Podľa odhadov liposukciu neprežije 3 až 20 pacientov zo 100-tisíc.
K amatérovi ani zadarmo!
Pľúcna embólia, ktorej mladá žena podľahla na druhý deň po odsávaní tuku, je len jedna z možných komplikácií. Odborníci sa k nim zvyčajne nechcú vyjadrovať. Po dlhom hľadaní sme napokon našli skutočného špecialistu v oblasti plastickej chirurgie, MUDr. Ladislava Košťála z bratislavskej ružinovskej nemocnice: „Každá operácia je riziková a platí to aj pre liposukciu. Zákrok sa totiž robí v celkovej anestézii. Tým však nikoho nechcem strašiť, veď anestéziológovia denne uspávajú tisíce ľudí a väčšinou prebehne všetko bez problémov. Dôležitejšia je profesionalita, zručnosti a skúsenosti plastického chirurga. Liposukciu treba vedieť robiť. V opačnom prípade hrozí, že dôjde k závažnejšiemu poškodeniu organizmu. Ak napríklad odsáva tuk na bruchu neodborník, môže prepichnúť brušnú stenu a roztrhnúť slezinu. Aj to sa stáva.“
Podľa primára Košťála je preto dobré zvážiť, u koho a na akom pracovisku si človek nechá zákrok urobiť. Odhaliť, kto je profesionál a kto amatér, nie je jednoduché. „Dobrého odborníka na prvý pohľad nerozpoznáte. Treba sa pýtať a získať čo najviac informácií, napríklad od bývalých pacientov. Neodporúčam vbehnúť do prvej ambulancie a nechať si napichať kanyly. Na najvyššej úrovni sú podľa mňa klinické pracoviská.“
Trpia nervy i cievky
Liposukcia dá organizmu riadne zabrať, spamätáva sa z nej i niekoľko mesiacov. Pri každom zákroku sa poškodia drobné podkožné cievky a kapiláry. „V odsávanom tukovom tkanive je preto aj prímes krvi. Čím je krvi menej, tým lepšie, pretože z tela odchádza prevažne tuk,“ tvrdí odborník. Ušetrené nie sú ani nervové vetvičky – ich poranenie sa prejavuje zníženou citlivosťou kože. Nervové vlákna sa po určitom čase spontánne zregenerujú a citlivosť sa vráti do starých koľají. U väčšiny pacientov trvá tento proces pol roka, niekedy sa porucha upraví až po roku. Nie je vylúčené ani riziko zápalu v podkožnom tkanive. Zákrok sa preto robí na operačnej sále a v sterilných podmienkach, čím sa možnosť infekcie znižuje. Po nešetrne urobenej liposukcii môže dôjsť aj k nekróze, teda odumretiu kože – zavedenie kanyly na nesprávne miesto poruší krvné cievy, ktoré vyživujú pokožku. Prípady odumretia boli častejšie v začiatkoch liposukcie, keď chirurgovia ešte nemali dostatok skúseností a nevedeli, ako správne manipulovať s liposukčnou kanylou. Dnes sa to môže stať už len amatérovi.
Po liposukcii sa pacientky občas sťažujú na rozdiel vo veľkosti a tvare končatín, najmä v párových oblastiach. A niektoré dámy trápia aj „hrče“ pod kožou. „Hmatateľné nepravidelnosti v podkoží svedčia o tom, že to niekto nevie robiť. Nerovnosti, preliačeniny či vtiahnutia sa veľmi ťažko naprávajú, ak sa vôbec dajú napraviť,“ upozorňuje MUDr. Košťál.
Spadla hruška zelená...
Ležíte na operačnom stole, a keď sa preberiete, môžete si „nahodiť“ o niekoľko čísel menšie oblečenie a ísť sa pochváliť kamarátke. Na podobné scénky odporúčame zabudnúť. Po zákroku telo opuchne a pacient vidí definitívny výsledok o dva až tri mesiace, výnimočne po pol roku. „Ešte na operačnom stole natiahneme na človeka sťahujúce elastické oblečenie, ktoré nosí niekoľko týždňov. Organizmus si musí na nové pomery zvyknúť, po odsatí tuku totiž koža spľasne. Elastické oblečenie operované miesta stláča a pomáha koži prispôsobiť sa. Okrem toho obmedzuje podkožné krvácanie.“
Opuch nie je jediná nepríjemná vec, ktorú treba pretrpieť. Mnohé ženy vyzerajú po operácii ako otlčená hruška – niekoľko týždňov „zdobia“ ich telo modriny. Musia si zvyknúť aj na jazvičky po kanylách. Dierky sú našťastie na miestach, kde ich veľmi nevidieť. Trojmilimetrové až centimetrové ranky sa hoja rýchlo, pacientka však nesmie pol roka chytať bronz na slnku ani v soláriu.
Len na dotvarovanie
„Ak má niekto viac ako sto kíl a chcel by ísť na liposukciu s nádejou, že takouto cestou schudne, je to nezmysel. Hoci vieme poodsávať aj niekoľko litrov tuku, nie je to metóda určená na chudnutie. Úbytok váhy sa dá dosiahnuť jedine zmenou životného štýlu a pohybom,“ konštatuje plastický chirurg. Liposukcia je ideálna len na dotvarovanie určitých partií tela, napríklad podbruška, lýtok, vnútornej strany stehien či kolien. Mnohým ženám sa vinou genetickej predispozície ukladá tuk práve na týchto miestach a nepomôže im ani striedme stravovanie či každodenné niekoľkohodinové cvičenie. Veľké plochy tela (celé brucho, predná strana stehien) sa môžu odsávať tiež, ale výkon treba robiť dôsledne, lebo hrozí vznik nerovností, ktoré sa len ťažko odstraňujú.
Už nikdy „bacuľka“?
Fámy o tom, že po čase sa na odsatých partiách tukové bunky opäť vytvoria, nie sú podľa doktora Košťála pravdivé. „Na miestach, kde urobíme liposukciu, už klient nepriberá. Príčinou je zničenie tukových buniek a fakt, že u dospelého človeka sa nové nevytvárajú.“ To však neznamená, že po liposukcii sa môže človek napchávať do bezvedomia. Na operovaných plochách sa už pneumatiky nevytvoria, ale nadbytočná energia sa uloží na miestach s plným počtom tukových buniek. Pri nekontrolovanom prejedaní zostane poodsávané bruško ploché, ale boky či stehná narastú do neuveriteľných rozmerov.
Skôr než si ľahnete na operačný stôl, dobre zvážte klady a zápory liposukcie. Rozhodnite sa sama, nepodliehajte tlaku okolia. Ak niekto kritizuje vašu postavu, neznamená to, že by ste sa hneď mali nechať poodsávať. Veď k štíhlosti sa dá dopracovať aj bezpečnejšie, lacnejšie a hlavne zdravšie.
Fakty o liposukcii
Počas jednej operácie môže lekár odsať maximálne 1,5 až 2 litre tuku. Jednorazové odstránenie väčšieho množstva je rizikové (koža sa nestačí prispôsobiť).
Dnes si už môžete vybrať z rôznych druhov liposukcie. Okrem klasickej existuje napríklad aj ultrazvuková. Tukové bunky sa pri nej rozrušujú zvonku pomocou ultrazvukovej sondy a odsávajú sa užšími kanylami. Zákrok je šetrnejší, riziko poškodenia kože i krvácanie sú menšie.
Výsledný efekt liposukcie závisí aj od veku a elasticity pokožky – najpružnejšia a najprispôsobivejšia je do tridsaťpäťky. Neznamená to však, že po dosiahnutí tohto veku je zákrok zakázaný. Treba však zvážiť miesto a rozsah výkonu, pretože koža môže zostať povolená, ovisnutá a nerovná.
Cena liposukcie sa pohybuje od 10- do 35-tisíc korún.
Pre koho je tabu?!
Zákroku by sa mali vyhnúť ženy, ktoré trápi:
- vysoký krvný tlak,
- cukrovka,
- srdcové alebo pľúcne ochorenia,
- porucha zrážanlivosti krvi,
- alergia na lieky,
- sklon k žilovej trombóze.
Hviezdne odsávanie
Svetové celebrity majú dosť peňazí, nerobí im problém vyhodiť pár tisíc aj za liposukciu. K vylepšeniu kriviek sa priznala americká herečka Demi Moore. Tvrdí, že tuk si nechala odsať z brucha, bokov a stehien. Liposukcii neodolali ani ďalšie hollywoodske filmové hviezdy – Jamie Lee Curtis a Tara Reid si dali upraviť bruško. O zákroku údajne uvažuje i Gwyneth Paltrow. Po minuloročnom pôrode syna Mosesa nie je spokojná so svojou postavou. Napriek zdravému stravovaniu a cvičeniu sa jej nedarí zbaviť tuku, ktorý sa na ňu nalepil počas tehotenstva.