Trpíte vlčím hladom alebo naopak nechutenstvom? Možno to znamená viac, než si myslíte. Zmeny chuťí môžu mať mnoho príčin, súvisieť môžu ale aj s vaším zdravím.

Znížená chuť do jedla a veľká únava

Nechuť do jedla, ktorá je spojená s únavou, často aj vypadávaním vlasov a tiež veľkou zimomrivosťou, môže byť dôsledkom tzv. hypotyreózy alebo aj zníženej činnosti štítnej žľazy. Ide o veľmi časté ochorenie žien hlavne v strednom veku, ktoré sprevádzajú aj ďalšie nepríjemné symptómy.

Liečba: Správnu liečbu určí lekár za pomoci vyšetrenia, krvných testov a taktiež ultrazvuku. Ide o celoživotnú liečbu, vďaka ktorej sa pacientovi doplňa chýbajúce hladina hormónov. Rovnako tak je dôležitá úprava jedálnička, ktorý by mal obsahovať dostatočné množstvo morských rýb alebo rias bohatých na obsah jódu. Naopak je dôležité z jedálnička vyradiť potraviny narušujúce produkciu hormónov, ako je ružičkový kel, brokolica alebo karfiol.

Zvýšená chuť do jedla a smäd

Pozorujete, že máte neustále pocit hladu, kvôli suchu v ústach vypijete litre vody, a napriek tomu vaša váha ukazuje stále menej a menej? Na chvíľu sa to môže zdať ako zázrak, ale keď sa potom pridá nespavosť, nadmerné potenie a častejšie nutkanie ísť na veľkú, už to také príjemné nebude. Všetky tieto symptómy môžu naznačovať, že váš problém sa môže týkať hypertyreózy, alebo aj zvýšenej činnosti štítnej žľazy.

Liečba: Správna liečba závisí od zistenia príčin ochorenia, ktorým môže byť aj skrytý zápal, po ktorého preliečení problémy zmiznú. Po zistení príčiny stanoví správnu liečbu lekár, v každom prípade je ale nutný pokojový režim a to ako po fyzickej stránke, tak aj po tej psychickej. Neodporúča sa tiež pitie alkoholu a kávy, návšteva sauny alebo opaľovanie sa na slnku. Nevhodná je konzumácia potravín bohatých na jód.

Zvýšená chuť do jedla a zlé hojenie rán

Veľká chuť do jedla, ktorá je sprevádzaná smädom, zvýšeným nutkaním na močenie a tiež zlým hojením rán a odrenín a svrbením kože, môže značiť závažný zdravotný problém, diabetes. Ide o zvýšený krvný cukor, ktorý bunky nedokážu využiť a telo ako náhradu štiepi tuky, čo vyvoláva prekyslenie organizmu, zvýšenú hladinu cholesterolu alebo poškodenie ciev a ďalšie zdravotné komplikácie.

Liečba: Čím skôr na túto chorobu prídete, tým lepšie. Preto je dôležité navštíviť lekára pre stanovenie správnej diagnózy a celoživotne dodržiavať určenú liečbu. Pri liečbe cukrovky je dôležité dodržiavať nielen liečbu, ale aj zdravé stravovanie a pohybové aktivity. Odborníci odporúčajú vymeniť jednoduché cukry za zložené, ktoré sú organizmu príjemnejšie a dodržiavať pitný režim.

Zvýšená chuť do jedla a lieky

Zvýšená chuť do jedla môže byť zapríčinená užívaním niektorých liekov, ako sú antidepresíva, kortikosteroidy a niektoré lieky na alergiu. Ak po ich užívaní trpíte tzv. žravosťou, porozprávajte sa so svojím lekárom o ich zmene.

Znížená chuť do jedla a lieky

Po užívaní niektorých liekov, ako sú antibiotiká, lieky proti bolesti, kašľu alebo nachladnutiu a tiež lieky na rakovinu. Pokiaľ týmito symptómami trpíte, poraďte sa s lekárom o zmene liekov.