Pravidelné behanie zlepšuje vzhľad aj zdravotný stav
22. 5. 2010, 8:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 13:25)

Zdroj: Shutterstock
Beh vám pomôže nielen udržať sa v dobrej kondícii, ale aj schudnúť. Je tiež prevenciou vysokého krvného tlaku či cukrovky.
A práve jarné mesiace sú ideálnym časom na behanie.
Beh je jednoduchý prirodzený pohyb, podobne ako chôdza. Je prístupný každému, je finančne i časovo nenáročný, behať môžete celý rok.
„Beh sa v poslednom období stáva veľmi populárnym,“ tvrdí trénerka Jana Melišová. „Napríklad, na každoročnom podujatí beh Bratislava – Devín sa tento rok zúčastnilo takmer päťtisíc bežcov, kým po iné roky to bolo asi o polovicu menej.“ Aby však malo behanie efekt, posilnilo organizmus a prinieslo vám úžitok, treba behať pravidelne a dlhodobo.
Ulica alebo les?
Najlepšie teréy na behanie sú lesné a poľné cesty, prípadne parky. Po betóne behajte len v tom prípade, ak nemáte inú možnosť. V takom prípade by ste rozhodne mali mať kvalitnú obuv, pretože môžete uškodiť kĺbom či achilovkám. „Vyberajte si tenisky s odpruženou podrážkou, pri behaní na mäkších povrchov sa zamerajte na pevnú obuv, hlavne v členkoch. Na mäkkých terénoch hrozí skôr vykĺbenie,“ vysvetľuje trénerka Jana Melišová.
Najčastejšie chyby začiatočníkov:
• preceňovanie síl
• nepravidelné tréningy
• zle zvolený terén
Džoging
Ide o striedanie pomalého behu, klusu a chôdze. Charakteristickými znakmi sú prevažujúca nízka až stredná intenzita, plynulosť, dlhšia doba trvania a intenzita spaľovania tukov. „Džogingu sa môže venovať každý bez ohľadu na vek, ak nemáte zdravotné problémy so srdcom, s krvným tlakom či častými závratmi,“ pripomína Melišová.
Priorita džogingu
• získať kondíciu a zdravie
• radovať sa z pohybu
• psychicky sa uvoľniť
• redukcia hmotnosti
Beh
Hlavným cieľom behu je zvyšovanie športovej výkonnosti, rozvoj a udržovanie kondície. Dôležité prvky, ktoré ovplyvňujú výkonnosť behu, sú:
somatotyp – typ postavy, ktorá ovplyvňuje schopnosť podať bežecký výkon
zdravotný stav – je veľmi výrazným faktorom, ktorý podmieňuje úroveň športového výkonu
medzipohlavné rozdiely – ženy pre nižšie fyziologické a telesné predpoklady (napríklad kratší krok) dosahujú slabšie výkony ako muži
správna výživa a pitný režim – sú pre efektivitu bežeckej prípravy úplne zásadné
regeneračné schopnosti – bežci musia vedieť odpočívať
psychika – ovplyvňuje hodnotu športového výkonu