Prečo nás bolí chrbát, keď sme v strese a prečo nás sekne? Prečo sa skracujeme? A čo s tým?
3. 4. 2022, 6:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:04)

Zdroj: shutterstock
Toto sú najčastejšie otázky, ktoré nás trápia ohľadom chrbta a bolesti... A my vieme odpovede!
Prečo sa skracujeme?
Viac ako štvrtinu dĺžky chrbtice tvorí chrupka, hubovitá hmota, ktorá od seba oddeľuje jednotlivé platničky. Chrupka sa môže rozširovať, no aj stenčovať vplyvom gravitácie, veku a hmotnosti tela. Preto sa kozmonauti vracajú z vesmíru vyšší, no na zemi sa vekom zmenšujeme. Na druhej strane, každé ráno ste o niečo vyšší. Zmerajte sa!
Prečo nás bolí chrbát, keď sme v strese?
Hrudná chrbtica rada tuhne, ak pracujete v kancelárii, ste často v strese a pod šéfovým tlakom. Stres sa totiž usádza rovno medzi lopatkami, keďže sa podvedome hrbíte, pleciasťahujete k sebe a plytko dýchate. Už po niekoľkých dňoch stáleho napätia medzi lopatkami vznikne kŕč hlbokých chrbtových svalov.
Zdroj: shutterstock
Chrbát je citlivá vec, 9 z 10 Slovákov bolí.
Prečo nás bolieva to isté miesto?
Najčastejšie sa bolesť chrbtice ozve z krku alebo krížov, zriedkavejšie z hrudnej oblasti. Táto časť je najrozsiahlejšia, no najmenej pohyblivá. Stavce driekovej oblasti zas nosia väčšinu hmotnosti tela, preto sú najväčšie a majú najvyššie medzistavcové platničky.
Prečo nás sekne?
Ak sedíte v prievane alebo si nechránite odhalený chrbát a krk pred studeným vzduchom z klimatizácie, seknutie je vlastne obranný reflex. Hoci vás zablokuje, preventívne chráni chrbticu pred ešte väčším poškodením. Seknúť vás môže v oblasti krížov, hrudnej či krčnej chrbtice. Príčinou jeobyčajne dlhé sedenie v nevhodnej polohe, najmä ak máte počítač umiestnený v nesprávnej výške alebo sedíte na zle tvarovanej stoličke. Blokádu krčnej chrbtice zapríčiní aj náhly prudký pohyb, stres či únava. Najlepšou prevenciou seknutia je správne držanie tela. Ak máte sedavé zamestnanie, predovšetkým myslite na správny posed. Pretože ak vás začne pobolievať chrbát, je to prvý signál, že sa niečo deje. Nezaháňajte bolesť tabletkou, lebo podstatu problému nevyrieši, len oddiali jej riešenie. Radšejsa snažte vystierať a doprajte si pravidelné prestávky. Vstaňte od počítača aspoň raz za hodinu, prejdite sa na vzdialenosť pár metrov a snažte sa raz denne strečingovými cvikmi ponaťahovať chrbtové svaly. V prípade, že bolesť pretrváva ďalšie dni a nepozorujete zlepšenie, vyhľadajte skúseného fyzioterapeuta, ktorý vám poradí cviky vhodné práve na váš problém.
Zdroj: shutterstock
Prečo nás sekne? Odpoveď si prečítajte. Aj riešenie problému.
Prvá pomoc pri seknutí
Ak vás sekne v krku, nemusíte hneď bežať k lekárovi. Zostaňte v pokoji, vyhnite sa prudkým pohybom a krk majte nejaký čas v teple. Priložte si na postihnuté miesto nahriatupohánku, čerešňové kôstky alebo si krk nahrejte fénom. Bolesť by sa mala postupne uvoľniť po jednom až dvochdňoch.