V čom vám pomôže mrkvová šťava?

1. Zdravé trávenie

Keď vypijete pohár mrkvovej šťavy, podporíte trávenie a potrava sa vhodne rozloží a vstrebe. Vďaka obsahu vlákniny sa do čriev dostanú dobré baktérie, ktoré skrotia tie zlé a podporia správne fungovanie imunitného systému. Mrkvová šťava teda pôsobí ako prirodzené prebiotikum.

2. Lepší zrak

V detstve ste určite počuli o tom, že mrkva zlepšuje zrak a vďaka nej sa naučíte pískať. Nuž, to prvé je určite pravda. Mrkva vďaka obsahu betakaroténu a luteínu pomáha udržiavať zrak v dobrej kondícii. Je veľmi dôležité, aby ste v dnešnom svete plnom technológií a umelého osvetlenia dbali o zdravie svojich očí.

Pre TOTO pijem každý deň mrkvovú šťavu.
Pre TOTO pijem každý deň mrkvovú šťavu.
Zdroj: Shutterstock

3. Vyrovnáva hladinu cukru v krvi

Ak sa bojíte toho, že sladkosť mrkvovej šťavy spôsobí výkyvy hladiny cukru v krvi, nemáte na to dôvod. Mrkva je plná karoténov, čo sú pigmenty rastlinného pôvodu, ktoré majú antioxidačné účinky a pomáhajú znižovať a harmonizovať hladinu cukru v krvi.

4. Mladistvejší vzhľad

Vitamín A funguje ako pancier pokožky, hydratuje ju a chráni poškodené kožné bunky. Mrkvová šťava je bohatým zdrojom tohto vitamínu a je veľmi účinná pri liečbe rôznych kožných chorôb. Zároveň pomáha odstraňovať jemné vrásky a prepožičia pleti mladistvejší vzhľad.

5. Žiarivá koža

Strávite hodiny tým, aby ste mali žiarivú a hladkú pleť? Dobrou správou je, že mrkvová šťava vám v tom veľmi pomôže. Čistí pečeň a detoxikuje organizmus, vďaka čomu bude vaša koža čistá a žiarivá.

Pre TOTO pijem každý deň mrkvovú šťavu.
Pre TOTO pijem každý deň mrkvovú šťavu.
Zdroj: Shutterstock

6. Ochrana pred rakovinou

Antioxidačné účinky mrkvovej šťavy môžu pomôcť v boji proti rozmnožovaniu rakovinových buniek. Karotény pomáhajú predchádzať rakovine hrubého čreva, krčka maternice či hrtana. Súčasťou Gersonovej terapie, jednej z alternatívnych metód liečby rakoviny, je aj pitie mrkvovej šťavy.

7. Znižuje zlý cholesterol

Mrkvová šťava je dobrým zdrojom draslíka, ktorý účinne znižuje hladinu zlého cholesterolu v krvi. Zdravá vláknina v mrkvovej šťave podporuje správne fungovanie srdca a cievneho systému.

Ako si pripravíte mňam mrkvovú šťavu?

Očistite 3-5 ks umytej mrkvy a pre ľahšie rozmixovanie ju najskôr nastrúhajte. Potom ju vložte do mixéra spolu s 1 dl vody zmiešanej s trochou citrónovej šťavy. Dobre rozmixujte a môžete piť. Ak je šťava príliš hustá, môžete pridať vodu. Ak vám až tak nechutí, vylepšite ju 1 jablkom, kúskom zázvoru alebo uhorkou.

Koľko šťavy denne vypiť?

Neexistuje odporúčané denné množstvo, to však neznamená, že by ste ju mali popíjať celý deň. Nezabúdajte ani na zdravú a pestrú stavu. 1,5 až 2 dl denne však vášmu zdraviu určite prospejú. Okrem mrkvy si doprajte aj iné druhy zeleniny. Čím pestrejší a zdravší jedálniček, tým lepšie!

Pre TOTO pijem každý deň mrkvovú šťavu.
Pre TOTO pijem každý deň mrkvovú šťavu.
Zdroj: Shutterstock