Reklama

Je to neodolateľné! Prečo tak rady hovoríme o chorobách, keď sa stretneme a čo to o nás hovorí?

Rozhovory o chorobách milujeme.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

„Katka, ešte stále ťa bolí chrbát?“ Naše konverzácie začíname aj končíme vetami o zdraví. Rozhovory o chorobách ženy milujú a veľa o nás prezrádzajú.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
 
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions and subtitles off, selected

    Choroby sa dnes týkajú takmer každého. Ak nemáme žiadne viditeľné neduhy, mnohé trpíme alergiami či duševnými problémami. Vedeli ste, že každý druhý človek má nejakú chronickú chorobu?

    Keď sa stretneme...

    „Povedz mi, nechodíš nejako zvláštne? Máš niečo s nohou?“
    „Neuveríš, mám artrózu! Cítim sa veľmi stará.“
    „Ale čosi, poznám veľa ľudí v našom veku, ktorí tým trpia. Skúšala si cez noc oporný vankúš?“
    „Jasné, bez neho to už nejde a pri posteli mám arniku, ktorú mi odporúčal sused.“
    „S tým opatrne, moja teta z nej dostala ekzém.“
    „Vážne? Tvoja teta vyzerá vždy tak fit! Myslela som si, že nemá žiadny problém.“
    „Kdeže, akurát včera jej operovali črevá, mala tam nejaký výrastok či čo...“
    „Dobre, že hovoríš! Musím sa objednať na kolonoskopiu. Počula si, že Martina, tá z bývalej práce, má rakovinu?“

    A tak ďalej… Zdá sa vám tento dialóg povedomý? Takéto rozhovory prebiehajú po celom Slovensku. Rady zachádzame do podrobností, ak nám to čas dovolí. Hovoriť o drobných neduhoch či liekoch a o tom, ako sa lekári starajú či nestarajú, je jednoducho neodolateľné. Rozprávame o nich v kanceláriách, v rodine, jedálni, posilňovni aj na zábave v klube, akoby neexistovali lepšie témy.

    Má to viacero dôvodov:

    1. Rozprávanie o chorobách zahŕňa emócie – strach, ľútosť, smútok, úľavu… Takéto pocity sú rozhodujúce pri upevňovaní vzťahov alebo vytváraní nových väzieb. Napríklad sa posťažujete na ďalekozrakosť a hneď dostávate komplimenty na nové okuliare, v ktorých vyzeráte tak inteligentne, alebo tipy na laserové ošetrenie. A takáto téma spája viac ako rozhovor o najbližšej dovolenke.

    2. Každý sa môže vyjadriť, lebo každý je priamo alebo nepriamo postihnutý tou-ktorou chorobou. Výmena skúseností je dobrá, lebo sa tak v skupine beriete vážne a cítite sa akceptované.

    3. Príbehy a trápenia s lekármi sú nielen zaujímavé, ale často aj zábavné. Mnohé choroby znejú nechutne alebo vyvolávajú hrôzu – rôzne kožné vyrážky či mozgové príhody vám zrýchlia tep a spoločný smiech na konci má oslobodzujúci účinok a pozdvihne náladu.

    4. Mnohí začnú rozprávať o chorobe, lebo hľadajú útechu. Človek chce vedieť, či ostatní poznajú podobné ochorenie, aké s ním majú skúsenosti a čo odporúčajú. Možno si želáte niekoho, kto vám povie: „Nemaj žiadne obavy, tvoje príznaky brnenia určite nie sú príznakom nádoru.“

    5. Niektoré sú hrdé na svoje choroby. Svietia im oči, keď začnú hovoriť o bolesti zubov a koreňovej infekcii spojenej s veľkou bolesťou. So slzami v očiach doplnia informáciu o vysokom krvnom tlaku, z ktorého skoro dostali infarkt. Také ženy hľadajú uznanie a pozornosť – možno sú osamelé a majú nízke sebavedomie.

    Doktor Google radí

    To, že sa choroby stávajú top témou rozhovoru, je spôsobené aj možnosťami internetu. Kedysi nám rodičia hovorili len to, čo im povedal lekár, dnes aj malý pupienok, ktorý si nájdeme na tele, môže podľa internetu ohroziť život. Všetko si vyhľadávame a často narazíme na informácie, ktoré nás len vystrašia. Je logické, že máte obavy, ak sa objaví niečo, čo nepoznáte. Chcete o tom vedieť čo najviac a potom sa o to podeliť s druhými. Skúste sa však upokojiť a naplánujte si návštevu lekára. Lebo ak stretnete najlepšiu kamarátku alebo susedu, ktorá sa chce pri každej príležitosti rozprávať len o svojich kŕčových žilách, to už otravuje. Na to pomáha fráza: „Život je niekedy naozaj ťažký.“

    Zdroj: Shutterstock

    Večná analýza nášho zdravotného stavu na internete nám určite neprospieva.

    Prečo sa celebrity verejne priznávajú?

    Môžete sa rozčuľovať nad celebritami, ktoré verejne hovoria o svojich chorobách. Prečo to vlastne robia? Nestačí, že to vie ich lekár a rodina a porozprávajú sa s priateľmi? Nie je to také jednoduché. V čase sociálnych sietí môžu umelci, politici či iné verejne známe tváre len ťažko skrývať svoju chorobu. Ak to nepovedia oni, vynesie to niekto z ich okolia. Aby predišli špekuláciám, radšej o tom hovoria sami. Môžu tak povzbudiť aj ostatných pacientov či apelovať na prevenciu, aby sa ľudia viac starali o svoje zdravie.

    ● Speváčka Selena Gomez v roku 2015 odhalila, že trpí chorobou s názvom lupus. Je to autoimunitné ochorenie, ktoré poškodzuje bunky v tele a napáda životne dôležité orgány. V dôsledku choroby už musela podstúpiť transplantáciu obličky.

    Zdroj: Shutterstock

    Selena Gomez sa trápi s chorobou lupus.

    ● Herečke Angeline Jolieovej pred rokmi zistili zvýšené riziko rakoviny prsníka a ona sa tak bála, že si oba dala preventívne odstrániť. Nedávno priznala, že trpí aj Bellovou obrnou, čo je postihnutie nervových vláken na tvári. Choroba spôsobuje náročnejší pohyb svalov napríklad počas usmievania či rozprávania, ako aj sťažené dýchanie.

    Zdroj: gettyimages

    Angelina Jolie si nechala preventívne odstrániť prsia.