Reklama

Prečo zlyhávame pri chudnutí? Odpoveď vás možno zaskočí, lebo mňa áno... A nie je to vaša vina!

Zuzana Lišková mi radí a tiež ma pravidelne monitoruje, aby ma vedela usmerniť, ako ďalej...

Zdroj: Ivana Adamcová

Reklama
Ivana Adamcová

Ivana Adamcová

vedúca tímu týždenníka Nový Čas pre ženy

Mám za sebou viac ako mesiac a pol chudnutia. Telo si zvyklo na stravu, návaly hladu a prepady nerovnováhy ako neodolateľná chuť na sladké, ubudli. Už chýba len lepšie plánovanie. A hlavne sa učím nezlyhávať...

Po chorobe mi dva týždne trvalo, kým som sa začala pomaly vracať k svojmu výživovému plánu a cvičeniu. A som späť! Zase vyváram, cvičím, tancujem, raz do týždňa chodím aj na kondičný box. Čo mi to celé pripomenulo? Že často varím veľmi živelne bez plánu, lebo spomeňte si, mám určené iba potraviny a ich hmotnosť. Pomyselný výživový jedálniček, teda, ako skombinujem potraviny a čo si z nich navarím, je len na mne. Výsledok? Väčšinou opakujem tie isté nudné jedlá z toho, čo mám poruke, niekedy mi ani nechutia, čo je demotivujúce.

Je dobré mať plán

Hovorím si, že by som si mala na začiatku týždňa sadnúť a na každý deň si rozpísať, čo by som mohla variť na raňajky, obed a večeru a potom podľa toho nakúpiť potraviny. Vyhla by som sa takým veciam, ako keď medzi prácou a cvičením alebo ďalšími povinnosťami nestíham variť a niečo do seba len tak hodím s výhovorkou, že jesť musím… Lenže, keď sa chce, ako sa vraví, riešenia sa nájdu.

Zdroj: Ivana Adamcová

Koľkokrát pred tréningom alebo tancom nestíham jesť, kúpim si tyčinku a potom ma bolí brucho.

Keby som mala najskôr plán s tým, že viem, že niektoré dni stíhať nebudem, jedlo by som si mohla pripraviť dopredu. A upozorňuje ma na to už aj telo, lebo minule, keď som skoro celý deň nič nejedla, pretože som bola rozlietaná, som si poobede v potravinách kúpila „zdravú tyčinku“, hodila ju do seba a potom som na večernom tanci trpela, lebo ma bolelo brucho. Jednoducho, už mi to vôbec nesadlo. Predsa som si už zvykla na fajnovejšie zdravé jedlá a hlavne pravidelnejšie, výkyvy a spontánne vpády „polotovarov“ môjmu tráviacemu traktu už nesedia.

Ponocovanie je moja slabosť

Ešte jedna vec mi nejde, a to chodiť skôr spať. Milujem ponocovanie a potom som nevyspatá a celý deň  bojujem s únavou. Bolo to moje novoročné predsavzatie, ktoré som nesplnila. Sem-tam sa donútim ľahnúť si skôr, ale je to ojedinele. Pritom viem, že nedostatok spánku rovnako ovplyvňuje chuť do jedla aj celý proces redukcie hmotnosti. Nehovoriac o energii. Tak som sa Zuzky opýtala, čo robiť, aby sme nezlyhávali. Zhrnula to do desiatich bodov.

Zdroj: archív redakcie

Keď som nastúpila na materskú, ešte som nemala toľko kíl. Prišli postupne rokmi. Dnes ma syn 14 rokov a ja som mala 94 kíl. 20 som schudla a 10 ešte chcem...

Situácie, ktoré vedú k prehreškom

Radí Zuzana Líšková, výživová poradkyňa

Zdroj: Ivana Adamcová

Zuzana Lišková mi radí a tiež ma pravidelne monitoruje, aby ma vedela usmerniť, ako ďalej...

Aby ste pri diéte alebo zmen­e stravovania nezlyhávali, voľte jednoduché a realistické kroky, pestujte disciplínu a trpezlivosť. Každý deň je nová šanca posunúť sa vpred.

Kroky, ktoré vám pomôžu

1. Nestavajte na prísnych diétach

Chyba: Extrémne obmedzovanie (napríklad žiadne sacharidy, nízkokalorická diéta) vedie k pocitu nedostatku a záchvatovému jedeniu. Moja rada: Nastavte si vyvážený jedálniček, ktorý môžete dodržiavať dlhodobo.

2. Plánujte si jedlo vopred

Chyba: Nepripravenosť plodí hlad a potom rýchly nákup nezdravého jedla.Moja rada: Naplánujte si aspoň základné jedlá na tri až štyri dni vopred.Máte čas? Navarte si väčšie porcie a odložte ich do chladničky či mrazničky. Majte v zálohe zdravé rýchlovky: cottage cheese, orechy, proteínové tyčinky, grécky jogurt.

3. Odstráňte nezdravé jedlá

Chyba: Ak máte doma čokoládu, čipsy a sladkosti, skôr či neskôr po nich siahnete.Moja rada: Nenakupujte to, čo nechcete jesť. Ak máte chuť na sladké, majte doma zdravé alternatívy (ako je ovocie, horká čokoláda, proteínové pochúťky).

Zdroj: Ivana Adamcová

Postupne som si zvykla na zdravšie varianty jedla, bežný chlieb som vymenila za tmavý a pridávala viac bielkovín a zeleniny.

4. Používajte pravidlo 90/10

Chyba: Snažíte sa byť dokonalé, nasleduje jedna chyba a vy máte pocit zlyhania a začnete sa prejedať.Moja rada: 90 percent jedál zdravých, 10 percent flexibilných (napríklad občas malý kúsok pizze alebo čokolády je v poriadku). Ak sa pošmyknete, nepanikárte! Pokračujte ďalej, bez výčitiek.

5. Rozpoznávajte emocionálne jedenie

Chyba: Jedlo ako reakcia na stres, smútok, únavu alebo nudu.Moja rada: Skúste sa pri chuti na jedlo opýtať: „Som naozaj hladná alebo len unavená/vystresovaná?“ Hľadajte iné upokojujúce aktivity: prechádzku, hudbu jogu, horúci čaj.

6. Majte alternatívu, keď ste vonku

Chyba: V reštaurácii či na výletoch si objednáte nezdravé jedlo, lebo nemáte plán.Moja rada: Vyberajte si mäso/ryby plus zeleninu plus zdravé tuky (napríklad lososa so šalátom, grilované kuracie s ryžou).

7. Pracujte s motiváciou

Chyba: Očakávate rýchle výsledky, ale keď sa váha nehýbe, vzdávate to.Moja rada: Zamerajte sa aj na iné úspechy než na číslo na váhe – lepší spánok, viac energie, pevnejšie telo. Myslite dlhodobo a reálne! 0,5 kg za týždeň je skvelý progres.

Zdroj: Ivana Adamcová

Keď poviem ľuďom, že som schudla 20 kg, pýtajú sa, kde som ich mala... No fotky neklamú. Zmrzline sa vyhýbam. Sladkosti si radšej domov vôbec nekupujem.

8. Dostatok spánku a zvládanie stresu

Chyba: Málo spánku rovná sa vyšší hlad, viac chuti na sladké a prejedanie sa. Moja rada: Spite sedem až deväť hodín denne. Znižujte stres – relax, pohyb, čas pre seba.

9. Hýbte sa, nenúťte sa do extrémov

Chyba: Začnete s tvrdým tréningom, príde vyčerpanie a vzdáte to.Moja rada: Cvičte to, čo vás baví. Chôdza, silový tréning, joga, plávanie – hlavne nech je to udržateľné. Ak nemáte čas, minimum je aspoň 30 až 60 minút chôdze denne.

10. Sledujte progres a buďte hrdé

Chyba: Ak nevidíte výsledky hneď, máte pocit, že to nemá zmysel.Moja rada: Neviažte sa len na váhu! Sledujte aj fotky, obvod pásu, energiu a silu. Každý malý krok sa počíta. Ak ste vydržali dva týždne bez prejedania sa, je to úspech!

Autor článku

Ivana Adamcová

vedúca tímu týždenníka Nový Čas pre ženy
Na veci sa snažím pozerať vždy z tej lepšej strany, čo sa odráža aj v mojich článkoch. Preto príbehy plné ľudskosti, inšpiratívne ženy a veci medzi nebom a zemou, sú moja parketa. Vyspovedala som množstvo žien a mužov v Rozhovoroch nielen pre ženy naživo na našom Instagrame @novycasprezeny, ktoré si stále môžete pozrieť. Napísala som jednu knihu Vyvolený a Eva a pracujem na ďalšej. Rada posúvam veci dopredu, preto všetko nové vítam s otvorenou náručou.