Reklama

Predýchajte sa k štíhlosti ako Japonky! Táto technika dýchania pomáha zhadzovať kilá bez námahy

Japonská dýchacia technika pomáha zhadzovať kilá

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Poznáte takzvanú long breath diet, čiže diétu dlhého dychu z Japonska? Ak ste si mysleli, že vás vo svete diét už nič neprekvapí, toto musíte vedieť.

Pri tejto diéte aktivujete brušné svaly, stimulujete trávenie a rozbehnete metabolizmus. A to je dobrý pomocník pri chudnutí, čo poviete?

Od herectva k učeniu

Túto diétu vyvinul japonský herec a dnes už guru chudnutia Miki Ryosuke. Tréning pozostáva z dychových cvičení, ktoré trvajú dve až päť minút denne. Dokonca nie sú potrebné žiadne zmeny v strave.

Ako funguje?

Prvým spôsobom, ako precvičiť túto techniku, je položiť jednu nohu pred druhú, pričom väčšinu váhy máte na zadnej nohe a aktivovaný zadok. Keď sa nadýchnete na tri sekundy, zdvihnete ruky nad hlavu. Potom vydýchnite do siedmich sekúnd a energicky vytlačte všetok vzduch z úst a zapojte brušné svaly. Druhé cvičenie zahŕňa vzpriamený postoj s jednou rukou na bruchu a druhou na spodnej časti chrbta. A zatiahnutý zadok. Nadýchnite sa na tri sekundy, pritiahnite brucho k chrbtici a potom vydychujte sedem sekúnd, čím ešte viac vtiahnete žalúdok.

Prečo zaberá?

Teória je taká, že tuk sa skladá z kyslíka, uhlíka a vodíka, a keď kyslík, ktorý dýchame, dosiahne tieto molekuly tuku, rozloží ich na oxid uhličitý a vodu. Krv potom zachytí oxid uhličitý – odpadový produkt nášho tela – a vráti ho do pľúc, aby bol vydýchnutý. Preto čím viac kyslíka telo spotrebuje, tým viac tuku spálime.

Zdroj: Shutterstock

Kyslík hrá dôležitú úlohu pri regulácii hmotnosti.

Vedci však pochybujú

Vedci tvrdia, že hoci sa tuk skladá z vodíka a uhlíka a z trochy kyslíka a metabolizovať alebo spaľovať tuk je aeróbna záležitosť a vyžaduje si kyslík, oxygenácia, čiže premena tuku na oxid, sa nevyskytuje v tukových bunkách. Preto dodávanie väčšieho množstva kyslíka do tukových buniek nič neovplyvní.

Na povzbudenie

Nebuďte sklamané, kyslík aj tak hrá dôležitú úlohu pri regulácii hmotnosti, i keď to nemá nič spoločné s okysličovaním tukových buniek. Keď cvičíme, využívame kyslík vo svalovom tkanive, čo vedie k spaľovaniu energie a strate hmotnosti. Dýchanie zhlboka vám síce samo osebe nepomôže zhodiť kilogramy, ale ako doplnok k cvičeniu určite pomáha. A ktovie? Možno vedci časom prídu na to, že predsa len na tom niečo bude...