Nedávno ma pri tom bolel pravý prsník. Ráno som v zrkadle zbadala, že je zväčšený a sfarbený do ružova, bradavka je väčšia a oveľa tmavšia. Čo mám robiť?

Janetta (35)

Odpovedá gynekológ MUDr. Kotek

Prsníky sú veľmi citlivé orgány ženského tela. Ich správnou stimuláciou pri vzájomnom sa milovaní muž aj žena prežívajú tieto chvíle krajšie a intenzívnejšie. No prsníky nie sú citlivé len z hľadiska zážitku, ale aj z hľadiska vnímania bolesti a náchylnosti na poranenie. Ak sa žena do prsníka udrie, vzniká povrchová či hĺbková modrina, ktorá nekonečne bolí (aj mesiace) a dlho sa hojí. Vtedy prsník mení farbu kože a niekedy aj tvar.

Druhou problematikou sú infekčné ochorenia kože prsníka. Pokiaľ pri milovaní sa došlo k malým trhlinkám od zubov či nechtov, prsník sa môže infikovať baktériami z kože rúk či slín. Takýmto ochorením je najčastejšie streptokokové ochorenie kože Erysipel, po slovensky ruža. Prejavuje sa náhlym začervenaním jedného prsníka, miernym zväčšením a bolestivosťou. Lymfatické uzliny pod pazuchou sa môžu zväčšiť a spravidla sú bolestivé. Niekedy sa pridruží aj zvýšená telesná teplota. Liečba je jednoduchá. Je potrebné navštíviť lekára, ktorý vylúči iné závažné ochorenia a nasadí cielenú antibiotickú liečbu. Tá trvá 7 až 10 dní podľa závažnosti stavu. Počas celého obdobia liečby by prsníky nemali byť stimulované či už milovaním alebo masážami, pretože by mohlo dôjsť k rozšíreniu postihu ochorenia.

Takže, Janetta, tu je odpoveď na vašu otázku, čo máte robiť: urgentne vyhľadajte lekára, najlepšie gynekológa, ktorý vás vyšetrí a čo najskôr začne terapiu. Na odlíšenie iných závažných ochorení pred začatím antibiotickej terapie úplne postačí ultrazvukové vyšetrenie prsníkov. Ak nemáte dostupného svojho gynekológa, prsník vám vie vyšetriť aj váš praktický či kožný lekár alebo rádiológ. Ak sa ani po dvoch týždňoch antibiotickej liečby stav prsníka nezlepší, vyhľadajte špecializovanú prsníkovú ambulanciu, pretože pod začervenanou kožou prsníka sa môže skrývať vážnejšie ochorenie. 

Chcete sa poradiť o gynekologických ťažkostiach? Trápi vás nepravidelné krvácanie, bolesti, výtok, návaly tepla? Chcete vedieť viac o rôznych ženských ochoreniach? Potrebujete informácie aj zo sexuálnej oblasti? Napíšte expertovi, gynekológovi MUDr. Miroslavovi Kotekovi z ambulancie Gynkomed, a odpovede si prečítajte každý druhý týždeň len v Novom Čase pre ženy! Píšte na adresu redakcie alebo mail [email protected]