Príde to úplne nečakane: Pozor na záhadnú šiestu chorobu! Ako ju liečiť?
28. 2. 2014, 12:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:29)

Zdroj: Shutterstock
Vaše zdravé dieťa, ešte pred chvíľkou hravé a plné energie, zrazu dostane vysokú horúčku. Žiadne soplíky, bolesti hrdla či kašeľ. Čo sa to s ním deje?
Popri bežných detských chorobách, ktoré väčšina rodičov dôverne pozná, na naše deti číhajú aj tie menej známe. Jednou z nich je aj šiesta choroba alebo exantema subitum. Toto ochorenie sa najčastejšie vyskytuje u dojčiat a batoliat do 3 rokov. Spôsobuje ho vírus číslo 6 zo skupiny herpesvírusov, odtiaľ názov choroby.

Zdroj: Shutterstock
Ilustračné foto
Pozor na imunitu
To, že o nej veľa rodičov nevie, neznamená, že ide o novú chorobu, pediatri ju diagnostikujú už desiatky rokov. Vyvoláva ju špeciálny typ vírusu, úplne odlišný od tých, čo majú na svedomí chrípku, nádchu či iné detské infekcie. Tento je príbuzný napríklad s vírusom kiahní, prenáša sa slinami a telesným kontaktom.
Zdroj: RCA
Ak sa vám napriek liekoma zábalom nedarí udržať
Počas prvých dvoch rokov života záhadnú šestku absolvuje takmer polovica detičiek, aj keď niektoré len s miernymi príznakmi. Šestka sa často ohlási vtedy, keď sa dieťatku prerezávajú zúbky. V tomto období je detská imunita znížená a organizmus je náchylnejší chytiť nejaký vírus.
Usvedčia ju vyrážky
Príznaky šiestej choroby sú najmä vysoké teploty, ktoré vzniknú akoby z plného zdravia dieťaťa, môžu trvať aj štyri a viac dní a stúpnuť až na 40 °C. Matka sa vystraší, lebo žiadne ďalšie problémy dieťa nemá, a tak netuší, čo mu môže byť. Niekedy sa môže objaviť ľahká nádcha, kašeľ či mierne zväčšené uzlinky na krku.
„Po poklese horúčky sa do druhého dňa objaví vyrážka, ktorá vyzerá ako drobné ružové škvrnky. Nie je príliš nápadná, začína sa na hrudníku a chrbte a šíri sa ďalej na krk a končatiny. Mnohí rodičia sa vtedy vydesia, že dieťa chytilo šarlach, rubeolu či osýpky. Nemusia sa však plašiť. Vyrážky, ktoré sprevádzajú tieto infekcie, vyzerajú inak. Pri rubeole sú napríklad dofialova a sú zliate do plôch, pri osýpkach svrbia. Tento výsyp nesvrbí a signalizuje vlastne koniec choroby. Vyrážky netreba ani špeciálne ošetrovať, lebo sa do dvoch dní stratia,“ radí MUDr. Lucia Trellová.
Zdroj: Shutterstock
Organizmus dieťaťa je slabší ako u dospelého.
Treba ísť k lekárovi?
Návšteva lekára závisí od individuálneho stavu dieťaťa. Zväčša stačí zrážať teplotu, najmä ak vystúpi nad 39 °C. Horúčku možno zrážať antipyretikami na báze paracetamolu či brufénu, pozor, nepodávajte acylpyrín a lieky na báze kyseliny acetylsalicylovej. Niekedy úplne postačia zábaly či vlažná sprcha. Pri znižovaní horúčky je dôležitý dostatočný prísun tekutín. Tie by mali byť skôr vlažné, nie príliš teplé. Pri šiestej chorobe nie je potrebná antibiotická liečba.
Chorý potrebuje pokoj
Dieťa s horúčkou by malo čo najviac oddychovať a polihovať, pretože horúčka vyvoláva únavu. Hoci sa vírus šíri vzduchom, nákazlivosť nie je veľká.
Čo je dobré vedieť
- deti aj pri vysokej teplote dobre spinkajú a jedia
- nedožadujte sa antibiotík, nepomôžu
- použite lieky na zrážanie horúčky vo forme čípku alebo sirupu
- vynechajte prechádzky, návštevy
- vyrážku nenatierajte, stratí sa sama
- ide o infekčné ochorenie, upozornite rodičov malých detí, ak vaše dieťa bolo s nimi v styku v posledných 14 dňoch, že môžu tiež ochorieť
Zdroj: shutterstock
choroba