Vďaka niektorým jedlám otehotniete

Ak sa veľmi snažíte otehotnieť a nejde to, je jasné, že ste ochotná vyskúšať všetko. Dokonca jesť konkrétne jedlá, ktoré by vám mali pomôcť počať. Pravda je, že konzumácia goji či iných „zaručených“ potravín vám s tým nepomôže. No ak sa budete stravovať zdravo (prijímať vysoký podiel rastlinnej stravy), môže to uľahčiť plodenie bábätka (podľa nedávnej štúdie z Harvardu).

Organizmus treba  detoxikovať

Detoxikácia je v poslednom čase veľmi trendy. My však máme vnútorný detoxikačný orgán a tým je pečeň. Na detoxikáciu vznikajú rôzne kúry a liečivá, rovnako aj rôzne smoothies a džúsy, ktoré sú často len marketingovými ťahmi. Na ideálnu detoxikáciu, ktorú vie telo zvládnuť aj samo, stačí, keď nebudete piť alkohol, fajčiť, prejedať sa a jesť priveľa červeného mäsa, pridaného cukru a nasýtených tukov.

Svrbenie a výtok znamená kvasinkovú infekciu

Mnohé ženy si urobia samodiagnózu a ak ich tam dole svrbí a objaví sa výtok, riešia to voľnopredajnými liekmi na kvasinkové infekcie. Svrbenie a výtok však môžu byť príznaky iných vaginálnych ochorení. Gynekológovia varujú, že nasadenie nesprávnej „kúry“ môže príznaky zhoršiť a oddialiť vhodnú liečbu. Ak cítite diskomfort vo vaginálnej oblasti, zájdite k odborníkovi. Iba stery môžu odhaliť, čo spôsobuje vaše ťažkosti.

Nie každé svrbenie tam dole je infekcia.
Nie každé svrbenie tam dole je infekcia.
Zdroj: Shutterstock

Vakcína proti chrípke je zbytočná

Nie je to pravda. Účinnosť protichrípkových vakcín sa môže rôzniť podľa daného roku, ale veda potvrdzuje, že pri prevencii chrípky je ich účinnosť 60 %. Ak ochoriete aj napriek očkovaniu, chrípka, ktorú dostanete, bude miernejšia a bude mať ľahší priebeh bez komplikácií.

Chrípková sezóna je len v zime

Väčšina prípadov chrípky sa naozaj objavuje v zime, ale chrípková sezóna sa začína zvyčajne v októbri a môže trvať až do mája. Teoreticky však môžete dostať chrípku kedykoľvek počas roka. Uprostred leta je to síce menej pravdepodobné, ale nie vylúčené.

Ruky si treba umývať horúcou vodou

To, na čom skutočne záleží, je skôr mydlo a šúchanie ako samotná teplota vody. Určite si nemusíte nechať ruky obariť, aby ste ich mali dôkladne čisté. Stačí, keď si ich poctivo umyjete mydlom (aj medzi prstami) a opláchnete.

Keď dojčíte, nemôžete otehotnieť

Ak dojčíte, pravdepodobnosť, že by ste otehotneli, je podstatne nižšia, ale vždy existuje. Schopnosť ovulovať sa môže vrátiť počas dojčenia a to platí aj vtedy, ak sa vám ešte neobnovil menštruačný cyklus.

Mladí ľudia neumierajú na infarkt

U starších ľudí sa pravdepodobnosť infarktu myokardu zvyšuje, ale, bohužiaľ, infarkt môže dostať aj mladý človek. Znepokojivé je, že výskyt u mladých ľudí sa dokonca zvyšuje (obzvlášť u žien). Uvádza to American Heart Association.

Podprsenky spôsobujú rakovinu

Toto koluje len tak medzi rečou už dlho, ale nezakladá sa to na pravde. Susan G. Komen z nadácie pre ženy trpiace rakovinou prsníka (Breast Cancer Foundation) sa k tomuto bodu špeciálne vyjadrila na svojej webovej stránke. Neexistuje žiaden biologický dôvod, prečo by sa podprsenky mali spájať s rakovinou prsníka. Každá zdanlivá spojitosť má takmer určite pôvod v iných faktoroch.

Nepreukázala sa žiadna spojitosť s nosením podprsenky a rakovinou..
Nepreukázala sa žiadna spojitosť s nosením podprsenky a rakovinou..
Zdroj: Shutterstock

Z klimatizácie môžete ochorieť

Prechody z klímy do „normálnej“ teploty a zase späť nerobia mnohým ľuďom dobre. Ak však máte upchatý nos a neustále smrkáte, príčinou budú skôr letné alergie. Ľuďom, ktorí majú alergie alebo sú senzitívnejší, môže naozaj robiť problém prechod z prostredia s čistým vzduchom do prostredia, kde je veľké množstvo prírodných dráždidiel.

Keby ste mali vysoký krvný tlak, cítili by ste to

Necítili! Presne to je dôvod, prečo sa vysoký krvný tlak alebo hypertenzia nazýva aj tichý zabijak. Iba v zriedkavých prípadoch sa veľmi vysoký tlak prejaví symptómami ako bolesti hlavy, zmeny vo videní, bolesť na hrudi alebo problematické dýchanie. Vo väčšine prípadov však nič nepociťujete a jediný spôsob, ako to zistiť, je nechať si zmerať tlak, najlepšie u lekára.

Denne by ste mali vypiť 8 pohárov vody

V povedomí ľudí sa uchytilo čosi ako 8-pohárová dogma, ale aj toto je zavádzajúce. Aby ste zaistili telu dostatok vody, nejde len o pitie a rátanie pohárov. Dôležité je aj to, koľko tekutín prijímate v nápojoch a v strave. Množstvo potrebnej vody je individuálne. Ženám sa odporúča prijať zhruba 11,5 pohára tekutín počas dňa. V tom je zahrnutá voda, iné nápoje aj strava.

Pri infarkte bolí iba hruď

Bolesť na hrudi je bežný príznak infarktu, ale nie jediný. Infarkt myokardu sa môže hlásiť aj množstvom iných príznakov, ktoré vás môžu zmiasť. Medzi ne patrí napríklad krátky dych, bolesť sánky alebo ľavého ramena, malátnosť, nevoľnosť, extrémna únava, vracanie alebo bezdôvodné potenie.

Počas menštruácie nemôžete otehotnieť

Na to sa rozhodne nespoliehajte. Stať sa to môže. Zvlášť u žien, ktoré majú kratší menštruačný cyklus, napríklad 21-dňový. Tie môžu ovulovať už na 7. deň po menštruácii a pokojne môžu otehotnieť na konci dlhšie trvajúcej menštruácie.

Keď ste mladá, nemusíte si dávať pozor na cholesterol

Lekári tvrdia, že to nie je pravda. Vysoký cholesterol mávajú aj mladí ľudia a mali by ste si kontrolovať jeho hodnoty už od 20. roku života.

Brusnicová šťava lieči zápaly močových ciest

Hoci sa brusnicová šťava ako liek na močové cesty používa večnosť, National Institutes of Health tvrdí, že produkty z brusníc nie sú efektívne pri zápale močových ciest, ak ho už máte. Rovnako neexistuje ani dostatočné množstvo dôkazov, ktoré by potvrdzovali, že brusnice sú prevenciou proti urologickým zápalom.

Ak pôjdete von s mokrými vlasmi, ochoriete

Možno ste to počuli miliónkrát od svojej mamy, ale vyjsť von s čerstvo umytými vlasmi nestačí, aby ste ochoreli. Jediný spôsob, ako môžete dostať nádchu alebo chrípku, je prísť do kontaktu s vírusmi, ktoré ich spôsobujú.

Pre dokonale čisté ruky potrebujete antibakteriálne mydlo

Antibakteriálne mydlo, nech má akúkoľvek reklamu, vám neposlúži lepšie ako klasické. Štúdia uverejnená v Journal of Antimicrobial Chemotherapy skúmala účinok bežného a antibakteriálneho mydla na 20 kmeňov baktérií a zistila, že medzi tými dvoma nebol podstatný rozdiel v účinku.

Tomuto sme verili v detstve

Zdenka (38): Máš akné? To máš z toho, že ješ veľa čokolády

V puberte a ešte aj po 30 som mala naozaj škaredú pleť a akné mi ničilo sebadôveru. Mama mi vždy hovorila, že to mám z čokolády, ktorú milujem. Keďže som sa chcela páčiť, bola som ochotná vyradiť ju na pár mesiacov z jedálnička, ale vôbec to nepomohlo. Dnes viem, že čokoláda určite nie je to, čo spôsobuje akné. Skôr mi pomohlo, keď som vysadila mlieko a mliečne výrobky.

Hana (32): Jedz mrkvu, budeš lepšie vidieť

Toto mi mama prízvukovala v detstve a na mňa sa to nalepilo tak, že to opakujem svojim deťom, hoci viem, že je to len taká povedačka. Áčko v mrkve je síce prospešné pre zrak, ale z okuliarov ešte asi nikoho nevyliečilo.

Dada (42): Popŕhlila si sa? Nebudeš mať reumu!

Keď bola moja dcéra malá a občas sa popŕhlila, opakovala som jej presne to, čo mne moja mama. „Nič to, to je zdravé, nebudeš mať reumu!“ Neskôr som si hľadala na internete, či je to naozaj pravda, a dozvedela som sa, že hoci to nie je vedecky potvrdené, naozaj niektorým ľuďom šibanie alebo hladkanie sa žihľavou uľavilo od bolesti kĺbov. Takže naše babky to asi nehovorili len tak.