Reklama

Problémy s očami? Slzenie, ostrá bolesť, opuch, rozmazané videnie? Pozor, môže ísť o infekciu!

Unavené oči sú čoraz častejším problémom.

Zdroj: shutterstock

Reklama

Niekedy ide len o syndróm kancelárskeho oka, ale aj na ten si treba posvietiť a niečo s tým robiť, no inokedy môže ísť aj o závažnejšie ochorenia. Čo robiť a ako si pomôcť?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    V hlavnej úlohe klíčky! Využite silu drobných semienok a nechajte naklíčiť svoje zdravie

    Trápia vás každé ráno opuchnuté oči?  Môže sa za tým skrývať aj nadmerná starostlivosť, krém po záruke či časté ponocovanie.

    Opuchnuté oči môže spôsobiť...

    Počas spánku oddychuje aj svalstvo okolia očí. Ležanie zároveň vyvoláva tlak na tvárovú oblasť, to všetko spomaľuje tok lymfy a vedie k tvorbe opuchov. Často im však pomáhate, aby boli výraznejšie. Príčiny opuchu viečok sú mnohokrát výsledkom nezdravého životného štýlu. „Najmä ak je spojený s nedostatočným spánkom alebo príjmom tekutín. Opuch sa objavuje aj po dlhodobej práci s počítačom, ak trávite čas v zadymenom prostredí či po nadmernom pití alkoholu,“ vymenúva dermatologička Petra Mečiarová. „Príčinou môže byť aj dlhodobé nosenie kontaktných šošoviek, suchý vzduch a nízka teplota klimatizácie.“ Pri často opakovaných alebo dlhotrvajúcich opuchoch treba spozornieť. Platí to najmä v prípade, ak nemáte za sebou ponocovanie, oslavy alebo ste nezanedbávali pitný režim.

    Zdroj: shutterstock

    Opuchnuté oči vedia potrápiť.

    Infekcie, alergie aj štítna žľaza

    Podľa odborníčky sa v týchto prípadoch môžu za ťažkosťami skrývať rôzne infekcie, alergie alebo ochorenia prinosových dutín. „Pri dlhodobých opuchoch treba myslieť aj na ochorenia obličiek, srdca, tráviaceho systému, štítnej žľazy, ale aj autoimunitné ochorenia, cukrovku, vysoký tlak či hormonálne poruchy,“ upozorňuje odborníčka, čo môže byť príčinou. „Rovnako však môže viesť k opuchom užívanie niektorých liekov. Opuchy sa objavujú aj s pribúdajúcim vekom. Postupne totiž dochádza k strate elasticity pokožky a hromadeniu tuku, čo vytvára dojem opuchu viečok.“ Keďže pokožka okolo očí je veľmi jemná, pozornejšie musíte byť aj pri výbere kozmetiky. Dvojnásobne to platí v prípade citlivej a atopickej pokožky. Vtedy sa môže ľahšie objaviť kontaktná alergia na konzervačné látky alebo vonné zložky. Problematická môže byť aj populárna biokozmetika. Čisté bylinné extrakty sa v prípade citlivej pokožky často skrývajú za ťažkosťami. Rovnako ako farbivá v dekoratívnej kozmetike.

    Zdroj: shutterstock

    Unavené oči? Môžu za tým byť rôzne zápaly.

    Syndróm kancelárskeho oka

    Okrem opuchov nás vedia potrápiť aj suché oči. Tie vysychajú pre neustále sledovanie monitora a suchý vzduch (často z nevetraných miestností). Paradoxne, keď sú vaše oči suché, začnú slziť, pretože nedostatočne žmurkáme a v oku tým zostávajú malé častice, ktoré sa žmurkaním vyplavujú. Vzniká podráždenie a oko začne produkovať viac slznej tekutiny, aby oku uľavilo. Syndróm suchého oka sa prejavuje tiež svrbením, škriabaním alebo pálením oka, alebo pocitom, že sa mihalnice lepia o oko. Niektorí ľudia vidia rozmazane alebo sa im zdá, že v oku majú cudzie teleso. Nielen práca s počítačom a naše mobily stoja za týmito príznakmi, spôsobuje ich aj prašné prostredie, dlhé šoférovanie, dlhé čítanie, úrazy oka, nosenie kontaktných šošoviek či stres.

    Zdroj: shutterstock

    Ak sledujeme príliš dlho obrazovku, oči začnú prirodzene slziť.

    Rýchla pomoc

    Prvá pomoc je dávať očiam prestávky. Pozrite sa krátko inam než na monitor a nechajte svoj pohľad blúdiť po miestnosti. Pohybujte len očami, nie hlavou – týmto spôsobom aj malé očné svaly môžu plne relaxovať. Regeneračné účinky môže mať aj zahriatie rúk trením o seba a následným priložením dlaní na zavreté oči. Teplo a tma uvoľnia namáhané oči. Ak máte doma suchý vzduch, častejšie vetrajte, a to aj v zime. Krátko a nárazovo. V zime môžete zvýšiť vlhkosť vzduchu umiestnením misiek s vodou pod radiátor. A na záver, dôležité je vyhýbať sa stresu, pomáha aj prirodzené zvlhčovanie očí prechádzkami na čerstvom vzduchu a podstatný je aj dostatočný príjem tekutín. 

    Zdroj: shutterstock

    Niekedy postačia aj chladivé gélové obklady.

    Myslite na zeleň

    Či už na pracovisku, alebo doma, doprajte si veľa zelených rastlín. Tie nielen čistia a zvlhčujú vzduch, ale upokojujú tiež zrak, keď sa na ne pozeráte.

    Zdroj: shutterstock

    Myslíte na zeleň, ktorá čistí a zvlhčuje vzduch a upokojuje oči.

    Harmančekový čaj majte poruke

    Vychladnuté vrecúško harmančekového čaju stiahne opuch aj prípadné začervenanie. Ak patríte k milovníkom byliniek, zmiešajte lyžicu sušeného harmančeka, feniklových semienok a bazového kvetu a zalejte päťsto mililitrami vriacej vody. Nechajte lúhovať asi dva­dsať minút. Pripravený čaj odložte do chladničky. Ráno si doň stačí namočiť vatové tampóny a priložiť ich na viečka. Nechajte pôsobiť asi desať minút. Všetky bylinky používajte len v prípade, ak ste na ne v minulosti nezaznamenali alergickú reakciu.

    Zdroj: shutterstock

    Harmanček upokojuje a je prvou pomocou aj pre oči.

    Viete, že...

    … za suchými očami môže byť aj reuma?

    Jedna z foriem, takzvaný Sjögrenov syndróm, postihuje predovšetkým funkcie slizníc, a teda aj oči, slzné a slinné žľazy. Výsledkom sú príznaky ako pri syndróme suchého oka, no potom sa k nim pridáva pocit sucha v ústach, ale aj kĺbové, kožné či respiračné príznaky.