Prvá pomoc: Ako liečiť bežné zranenia
20. 10. 2009, 10:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 13:07)

Zdroj: Shutterstock
Máte rezné rany, odreniny, alebo ste po operácii a chcete byť čoskoro fit? Vieme, ktoré urýchľovače hojenia rán sú najspoľahlivejšie.
Hojenie rán je nahradenie mŕtveho tkaniva živým, ale nie každé tkanivo je schopné dostať sa do pôvodného stavu. Rana, ktorá sa hojí rýchlo a bez komplikácií, zanecháva zriedkavejšie jazvu ako mokvajúca rana. Všetky zranenia a škrabnutia musíte preto dôkladne očistiť a ošetriť. Našťastie existuje množstvo látok a spôsobov, ktoré vám pomôžu hojenie rán urýchliť.
Čo vplýva na hojenie rán?
Na proces hojenia rán má vplyv veľkosť, umiestnenie rany, stav okrajov či prítomnosť infekcie, ale aj vek pacienta, stav jeho imunitného systému, pridružené ochorenia, lieky. Dôležitým faktorom ovplyvňujúcim hojenie rán je aj spôsob ich ošetrovania.
Základné fázy hojenia rany
1. fáza – zastavenie krvácania, vyčistenie rany, je pre ňu typický zápal i bolesť
2. fáza – tvorba nového tkaniva, rana sa vypĺňa novým tkanivom
3. fáza – tvorí sa jazva, rana sa zatvára od okrajov novou kožou tak, aby sa úplne uzatvorila
Ako si ošetriť drobné poranenia a odreniny
• opláchnite ranu prúdom studenej vody, najlepšie odstráni čiastočky nečistôt
• použite dezinfekčný roztok (pri malých deťoch sa vyhnite alkoholovým roztokom)
• ak sa dá, ranu nezakrývajte, zahojí sa rýchlejšie
• ak sa rozhodnete ranu zakryť (kvôli krvácaniu), okolie rany osušte, aby sa vám ľahšie nalepila náplasť
• na rany nedávajte žiadne masti ani zásypy
• môžete použiť elastické náplasti na odreniny lakťov, kolien, kĺbov, špeciálne tvarované náplasti, náplasti odolné proti vode
Pre lepšie hojenie:
• dajte organizmu dostatok bielkovín a vitamínov v potrave
• veľmi dôležitý je zinok obsiahnutý najmä v melónoch, slnečnicových semienkach, vlašských orechoch, syroch typu čedar a v tmavom morčacom a chudom hovädzom mäse
• neodlupujte si chrasty, riskujete, že vám zostane trvalá jazva
• dajte si vitamín E, urýchľuje hojenie rán
Kedy vyhľadať lekára:
• v prípade hlbokých rán, ktoré prechádzajú celou hrúbkou kože (dĺžka je minimálne 1 cm) a vyžadujú si zásah chirurga
• ak sa v rane objaví infekcia alebo cudzie teleso
• pri pomliaždenej rane
• ak sa rana dostala do kontaktu so špinou, zeminou, prachom
Pozor!
Dezinfekčné prostriedky používajte iba v prvých štádiách hojenia, potom už nie, lebo spomaľujú hojenie a ničia novovytvorené tkanivo rany.
Urýchľovače hojenia rán z prírody
Flavonoidy
Sú látky obsiahnuté v rastlinách, regenerujú a spevňujú cievy a pohlcujú škodlivé látky, čím urýchľujú hojenie rán. Nachádzajú sa v ovocí a zelenine, ale aj v červenom víne. Jedným z flavonoidov, ktorý je vhodný na liečbu pooperačných a poúrazových stavov a aktútnych zápalov, je rutín. Jeho prírodným zdrojom sú čučoriedky. Účinný je tiež citrín a nájdete ho v citrusových plodoch. Veľké množstvo flavonoidov je aj v bylinkách.
Chlorofyl
Je obsiahnutý vo všetkých zelených častiach rastlín, jeho hlavným zdrojom pre človeka je zelená zelenina (zelený hrášok, kel, brokolica, špargľa). Chlorofyl zvyšuje schopnosť tela produkovať hemoglobín – farbivo, ktoré zabezpečuje prenos kyslíka. Týmto spôsobom pomáha hojeniu rán aj popálenín, znižuje bolesť v postihnutom mieste, zamedzuje vznik opuchov.
Antioxidanty
Okrem flavonoidov sú výraznými antioxidantmi betakarotén a vitamín C. Oba tieto vitamíny vo zvýšenej miere užívajte, ak vás čaká plánovaná operácia. Majú totiž výrazný vplyv na rýchlosť hojenia rán a zároveň zamedzujú vznik jaziev.
Dôverujte aj bylinám
Ľubovník bodkovaný – slúži na hojenie rán a kožných vredov, v lekárni ho dostanete vo forme oleja.
Repík lekársky – pôsobí protizápalovo, osoží pri hojení rán. Použitie: 1 čajová lyžička na 1/4 litra vody, zaparte a nechajte krátko vylúhovať.
Praslička roľná – vhodná na obklady pri kožných chorobách. Nechajte zapariť jednu vrchovatú čajovú lyžičku na 1/4 litra vody.
Kostihoj lekársky – podporuje hojenie rán a vytváranie náhradných tkanív aj s kosťotvornými účinkami. Použitie: vrchovatú čajovú lyžičku čajovej zmesi zaparte 1/4 litrom vriacej vody, nechajte tri minúty lúhovať. Pite tri až štyri šálky denne.
Rumanček pravý – je vynikajúcim prostriedkom pri zápaloch, reume, seknutí v krížoch, kožných nádoroch, vredoch a ťažko sa hojacich vyrážkach. Pôsobí upokojujúco. Na výplachy: 1 lyžicu rumančeka zalejte 1/2 litrom vody.
Skorocel kopijovitý – vhodný na hojenie rán, aj po bodnutí hmyzom. Jednu vrchovatú čajovú lyžičku na 1/4 litra vody zaparte a krátko vylúhujte.
Nechtík lekársky – vhodný na hojenie rán, zbavuje telo toxínov, pomáha pri plesniach nôh. Použitie: 1 vrchovatú čajovú lyžičku zaparte 1/4 litrom vriacej vody, krátko lúhujte.
Alchemilka obyčajná – urýchľuje hojenie rán, kožných vredov, ekzémov a vyrážok. Použitie: 1 plná čajová lyžička na 1/4 litra vody.
Viac zaujímavých článkov nájdete v prílohe Nový Čas Zdravie, každý piatok v denníku Nový Čas!