Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Prvá pomoc: Ako zistíme, že postihnutý má mŕtvicu?

Reklama

Mozgová mŕtvica je po srdcovom infarkte druhou najčastejšou príčinou úmrtia v Európe. Vo svete na jej následky každoročne zomiera 15 miliónov ľudí.

Neurológovia tvrdia, že ak ju u postihnutého rozpoznáme a najneskôr do troch hodín od mŕtvice ho dopravíme k lekárovi, môže byť zachránený.

Ak sa tak nestane, pacient buď zomrie, alebo je odkázaný na doživotnú starostlivosť iných, pretože môže ochrnúť a zostať pripútaný k lôžku.

83 % všetkých cievnych príhod tvorí ischemická mozgová príhoda spôsobená prekážkou v krvnom prietoku, ktorá bráni dodaniu kyslíka a živín do mozgu, čím odumiera mozgové tkanivo. Ďalšou príčinou mŕtvice býva prasknutie krvných ciev, ktoré prekrvujú mozog, následkom čoho dochádza k presakovaniu krvi do mozgu a jeho okolia. Mozog je pritom najdôležitejším orgánom ľudského tela, ktorý zabezpečuje chod ostatných orgánov a jeho zlyhanie, respektíve oslabené fungovanie predstavuje zníženie kvality života alebo aj smrť.

Príznaky mŕtvice

• strata citlivosti tváre alebo končatín, citeľné mravčenie v končatinách, neschopnosť dobre ich ovládať

• náhla bolesť hlavy, niekedy stuhutie krku

• slabosť

• zmätenosť, dezorientácia, poruchy vnímania (problém hovoriť, niekedy i rozumieť postihnutému)

• asymetria tváre (poklesnutý kútik úst, spadnuté očné viečko...)

Prvá pomoc pri mŕtvici

1. Pri podozrení na mŕtvicu ihneď zavolajte lekársku pomoc a do jej príchodu vykonajte protišokové opatrenia. Postihnutého uložte na zem. Nohy mu nadvihnite nad úroveň srdca – podložte ich stoličkou alebo vetrovkou.

2. Uvoľnite mu oblečenie na krku, hrudníku a drieku. Postihnutého prikryte dekou alebo kabátom, aby nedošlo k podchladeniu, ale nepodávajte mu žiadne horúce nápoje.

3. Až do príchodu pomoci pravidelne kontrolujte pulz, dýchanie aj stav vedomia.

4. Snažte sa postihnutého upokojiť, nedávajte mu nič jesť ani piť, keď je smädný, navlhčite mu pery vodou.

5. Ak upadne do bezvedomia, uložte ho do stabilizovanej polohy. Dajte mu dole okuliare, vyprázdnite vrecká. Keď leží na chrbte, rameno, ktoré má postihnutý bližšie k vám, mu dajte do pravého uhla s telom a pokrčte lakeť. Dlaň smeruje nahor. Druhú ruku preložte cez hrudník a držte ju pod lícom. Uchopte vzdialenejšie stehno a ťahajte zaň tak, aby ste postihnutého pretočili nabok.

6. Keď leží na boku, pokrčte vrchnú nohu tak, aby bol bedrový a kolenný kĺb v pravom uhle. Ľahko zakloňte hlavu, čím udržíte dýchacie cesty otvorené a ruku uložte pod líce, aby udržiavala hlavu v tejto polohe.

7. Postihnutému môžete ochladzovať hlavu vlažnými obkladmi.

Tieto varovné signály nikdy nepodceňujte

• náhla strata zraku v jednom oku, ktorá trvá 2 – 3 minúty. Aj keď ide iba o krátkodobý stav, netreba ho brať na ľahkú váhu,

• dočasná slabosť v končatinách, napríklad v ruke, z ktorej vám vypadne šálka alebo cigareta, pričom po niekoľkých minútach je opäť všetko v poriadku,

• párminútová neschopnosť rozprávať, vysloviť slová, i keď presne viete, čo chcete povedať,

• dvojité videnie, intenzívna bolesť hlavy, svrbenie prstov na ruke, zmeravenie polovice tváre alebo časti tela.

Viac zaujímavých článkov nájdete v prílohe Nový Čas Zdravie, každý piatok v denníku Nový Čas!

Vyberáme pre vás niečo PLUS