Prvá pomoc: Keď to v ušiach neustále šumí
12. 8. 2010, 10:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 13:13)

Zdroj: Shutterstock
Šumenenie alebo pískanie v ušiach nie je choroba, môže však byť prejavom viacerých ochorení, napríklad ucha alebo pri vysokom krvnom tlaku.
Šumenie alebo pískanie v ušiach sa nazýva tinitus a postihuje prevažne starších ľudí nad 60 rokov, hoci sa môže objaviť aj v mladších vekových kategóriách.
„Tinitus je subjektívny pocit nejakého zvukového fenoménu, ktoré okolie nepočuje, môže mať rôzny charakter, postihnutý má pocit šušťania papiera alebo hučania mora až po počutie vlasného tepu,“ vysvetľuje doktorka Staníková, otorinolaryngologička (ORL). Podľa nej môže mať vysoké, nízke tóny, môže byť prerušovaný aj kontinuálny.
Príčinou môže byť porucha sluchu
Každého už možno aspoň raz postihlo pískanie či hučanie v ušiach. Za chorobný príznak ho považujeme vtedy, ak šumenie trvá nepretržite dlhšie viac ako desať minút a vyskytuje sa v prevažnej väčšine dňa aj týždňa. „S pískaním v ušiach žijem už dva roky, lekári mi nevedia zistiť príčinu, užívala som antibiotiká, nepomohli mi masáž hlavy ani vitamínové doplnky,“ hovorí pani Zuzana a zároveň dúfa, že sa raz tohto problému zbaví a nebude s ním žiť do konca života.
„Príčiny vzniku môžu byť rôzne, najčastejšou príčinou pre ORL je podsadenie vnútorného ucha. Tinitus môže byť prezvesťou poruchy sluchu, ktorá súvisí s poruchou vo vnútornom uchu. Ďalšou príčinou môže byť u dospelého človeka vysoký krvný tlak alebo problémy s krčnou chrbticou, ako aj zúžené cievy na krku či dlhodobé užívanie niektorých liekov,“ dodáva doktorka Staníková.
Čo spôsobuje hučanie v ušiach?
• ochorenia ucha
• vysoký krvný tlak
• zablokovaná krčná chrbtica
• zúžené cievy na krku
• lieky (antibiotiká, protizápalové lieky, antidepresíva)
• neznáma príčina – s ňou súvisia psychosomatické ťažkosti, vysoká psychická aj pracovná záťaž, rodinné problémy
Čo treba urobiť?
Liečba podľa odborníkov býva väčšinou účinná v prípadoch, keď sa vie, čo tinitus vyvoláva. „Pacient by mal byť vyšetrený niekoľkými odborníkmi, otorinolaryngológom, internistom, neurológom, cievnym odborníkom, rehabilitačným alebo ortopedickým lekárom a v niektorých prípadoch možno aj psychológom,“ hovorí odborníčka na ORL.
Pacient absolvuje audiometrické vyšetrenie, aby sa zistilo, či pískanie v uchu nie je dôsledkom zaľahnutia, taktiež sa zistí, v akom stave má vnútorné a stredné ucho. Vyšetrením vnútorných zvukovodov sa vylučuje nádor v tejto oblasti.
Dôležitý je tiež sonograf krčných ciev a ortopedické vyšetrenie krčnej chrbtice. Blokácia v tejto časti je tiež jednou z príčin pískania v ušiach. Internista zistí, alebo by mal vedieť, či pacient má vysoký krvný tlak (hypertenziu).
Tinitus môže začať pri vysokej pracovnej a psychickej záťaži, pri vážnych rodinných problémoch aj chorobách.
„Najdôležitejšia vec, ktorú môžete urobiť, je navštíviť svojho lekára, ktorý vás pravdepodobne odošle na vyšetrenie k otorinolaryngológovi (ORL) – odborníkovi na ušné, krčné či nosové problémy.“
Čo môže pomôcť?
Ak sa na základe vyšetrení zistí príčina pískanie či šumenia v uchu, lieči sa tento dôvod. Teda ak je príčinou vysoký krvný tlak, postihnutý berie lieky na jeho zníženie. Pri zablokovanej krčnej chrtici sú nutné rehabilitačné cvičenia... Liečením týchto ochorení väčšinou pískanie v ušiach mizne. „Tinitus sa najčastejšie vyskytuje u ľudí s poruchou sluchu, ale nie je výnimkou ani u dobre počujúcich,“ hovorí doktorka Staníková. V takýchto prípadoch pomáha aj užívanie ginka biloby.
• užívanie ginka biloby pomáha znížiť pískanie v ušiach
• snažte sa odbúrať stres
• premýšľajte o veciach, ktoré vám pomôžu vyrovnať sa s problémami
• znížte konzumáciu alkoholu a nikotínu
• ak pracujete v hlučnom prostredí (robotník, letiskový pracovník), noste chrániče sluchu
• choďte na indickú masáž hlavy či akupunktúru
• užívajte výživové doplnky s obsahom zinku
Viac zaujímavých článkov nájdete v prílohe Nový Čas Zdravie, každý piatok v denníku Nový Čas!