Reklama

Prvá pomoc: Prečo nám píska v ušiach?

Ilustračné foto

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Pocit zvonenia, bzučania, syčania a pískania v ušiach zažije občas každý z nás. Tomuto problému hovoríme tinitus. Doteraz nie je známa príčina jeho vzniku.

V prvom rade treba zdôrazniť, že tinitus nie je choroba, je to iba príznak, sprievodný jav určitých chorôb, aj keď v prevažnej väčšine je jeho pôvod neznámy.

Odborníci ho definujú ako vnímanie zvuku, ktorý má pôvod v hlave. Z občasného pískania v ušiach si netreba robiť ťažkú hlavu. Lekára však treba určite vyhľadať vtedy, keď ho pociťujete takmer každý deň, nepretržite dlhšie ako 10 minút. Zvuky totiž môžu narúšať i spánok a koncentráciu, vyvolávať úzkosť aj depresie. Neskôr sa môže intenzita pískania zvyšovať a vyústiť až do straty sluchu.

Známe príčiny pískania

● Vyskytuje sa pri chorobách vonkajšieho, stredného a vnútorného ucha.
● Je sprievodným javom sluchového nervu, sluchovej dráhy a poškodenia centrálneho nervového systému.
● Jeho príčinou býva nadmerné množstvo ušného mazu vo vonkajšom zvukovode.
● Vyskytuje sa pri zápalových a nádorových procesoch v oblasti stredoušnej dutiny, nádorov sluchového nervu, percepčnej poruchy sluchu a poruchách funkcie Eustachovej trubice.
● Dôvodom môžu byť aj poruchy krčnej chrbtice, pretože ňou prechádzajú cievy, ktoré v konečnom štádiu zásobujú krvou vnútorné ucho.
● Pískanie môže byť dôsledkom častého pobytu na hlučných miestach, kde je viac než 90 decibelov – na stavbách, v kine, v kluboch...
● Tento problém môžu vyvolať aj vysoký či nízky tlak, niektoré lieky a choroby, ako napríklad cukrovka.
● Podľa najnovších zistení nie je vylúčené, že ho spôsobuje i používanie mobilných telefónov.

Viac zaujímavých článkov nájdete v prílohe Nový Čas Zdravie, každý piatok v denníku Nový Čas!

Vyberáme pre vás niečo PLUS