Reklama

Zhoršil sa vám zrak a tŕpnu vám končatiny? Môžu to byť príznaky tejto choroby: Návštevu lekára už neodkladajte!

Choroba pôsobí zle aj na psychiku človeka.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Je zákerná a ženy napáda v pomere 3:1 viac ako mužov. Nedá sa vyliečiť, ale dá sa liečiť.

Nenápadné príznaky v začiatkoch netreba bagatelizovať – čím skôr chorobu lekári odhalia, tým lepšie pre pacienta.

„V začiatkoch sa skleróza multiplex prejavuje veľmi nenápadne a to môže viesť k bagatelizovaniu príznakov. Niektoré sú však také typické, že by sa ignorovať určite nemali a ich pôvod by sa mal intenzívne riešiť. Napríklad rapídne zhoršenie videnia, tŕpnutie, oslabenie končatín, strata rovnováhy či ťažkosti s močením. Ak človek spozoruje podobné príznaky, má pochybnosti a necíti sa v poriadku, mal by navštíviť svojho všeobecného lekára a následne neurológa,“ hovorí svetová kapacita v oblasti neurológie, uznávaný expert prof. MUDr. Ľubomír Lisý.

Záhadná choroba útočí zvnútra

Skleróza multiplex (SM) je najčastejšie zápalovo-degeneratívne ochorenie centrálneho nervového systému s ľahšími aj ťažšími formami, ktoré invalidizuje mladých dospelých, teda ľudí medzi 20-kou a 40-kou. Príčina stále nie je známa, vie sa však, že ide o autoimunitné ochorenie, pri ktorom náš imunitný systém útočí na vlastný organizmus. Vie sa aj to, že skleróza napáda bielu hmotu mozgu, kde dochádza k nervovým vzruchom zo zmyslov a k svalom. U postihnutých je prenos nervového signálu obmedzený, čo znemožňuje komunikáciu nervových buniek alebo tieto bunky rovno poškodzuje, vznikajú jazvy, takzvané plaky. Keďže nervové impulzy sa neprenášajú dostatočne a správne, vznikajú rôzne následky (príznaky). Čím je jaziev viac, tým sú príznaky výraznejšie a častejšie. Myseľ človeka funguje normálne, pretože sivá hmota mozgu postihnutá nie je.

Aj toto sú možné príčiny

Napriek tomu, že dôvod vzniku roztrúsenej sklerózy ešte neobjavili, odborníci niektoré príčiny predpokladajú. Uvažuje sa o neznámom víruse podobnom retrovírusu, ktorý v tele bez príznakov vegetuje aj niekoľko rokov, o infekčných ochoreniach, veľkej fyzickej námahe, duševnom strese, podchladení či častom pobyte na priamom silnom slnku, nedostatku vitamínov D a B, poruchách cievnych stien a rôznych ďalších faktoroch, ako sú ťažké kovy či priveľa mastných kyselín v strave. Stav sa zvykne zhoršovať v tehotenstve, v čase dojčenia alebo po pôrode.

Sme vo väčšom ohrození?

Riziko vzniku podľa výskumov úzko súvisí aj s prostredím, v ktorom žijeme. „Slovensko sa nachádza v oblasti s najvyšším výskytom sklerózy multiplex. Ten sa totiž podľa štatistík zvyšuje so stúpajúcou vzdialenosťou od rovníka. V krajinách Afriky, Ázie a Ameriky na rovníku je prípadov extrémne málo (v Subsaharskej Afrike napríklad len 2,1 na 100-tisíc obyvateľov), no v Severnej Amerike a Európe je počet postihnutých vysoký (vo Švédsku 189 na 100-tisíc obyvateľov),“ vysvetľuje profesor Lisý.

Vyšetrenia a následná liečba

Po diagnostikovaní ochorenia rôznymi metódami – k hlavným patrí magnetická rezonancia mozgu a miechy a vyšetrenie mozgovo-miechového moku – majú lekári pre pacientov vždy dve správy, jednu zlú a druhú dobrú. Tá prvá je, že – keďže nepoznáme pravého vinníka – ešte stále nemáme liek, ktorý by sklerózu multiplex vyliečil. Dobrá správa je, že na Slovensku liečbu pacientom plne hradia z nášho povinného zdravotného poistenia, ktoré si platíme do niektorej z existujúcich zdravotných poisťovní a vďaka rôznym liečebným metódam možno ochorenie udržiavať pod kontrolou tak, aby mal pacient čo najvyššiu kvalitu života.

Vedeli ste, že...

... vo svete žije 2,5 milióna diagnostikovaných pacientov s roztrúsenou sklerózou a ich počet stále rastie?

... na Slovensku je v súčasnosti odhalených takmer 8 500 prípadov, no koľko je tých skrytých, to nikto nevie?

... názov skleróza multiplex vznikol spojením gréckeho slova skleros = tvrdý, tuhý a latinského multiplex = viacnásobný?

... cyklistická akcia Od Tatier k Dunaju bude tento rok od 21. do 26. 5. a účasť prisľúbil aj minister zdravotníctva Tomáš Drucker, prihlásiť sa môžete aj vy na www.tatrydunaj.sk

Symptómy – ak ste si všimli toto, utekajte k lekárovi

Oči – bolesti očí, zápal zrakového nervu (optikusneuritis) a z toho prameniace poruchy videnia, zahmlené videnie ako cez mliečne sklo, poruchy farebného videnia, výpadky zorného poľa, alebo dokonca dočasné oslepnutie, poruchy centrálneho videnia, problémy prečítať malé tlačené písmo, zdvojené obrazy (v dôsledku ochrnutého očného svalstva).

Svaly – spastické ochrnutia svalstva, poruchy jemnej motoriky, meravá chôdza, úplné ochrnutie, oslabenie určitých svalových reflexov, malátnosť a rýchla únava, limitovaná výkonnosť.

Zmysly – senzorické poruchy sú prítomné takmer vždy, ide o necitlivosť, mravenčenie, pocity napätia, úzkosti hlavne na rukách a chodidlách, bolesti hlavy.

Tvár – postihnutie hlavových nervov a ochrnutia tváre, neuralgia trojklanného nervu, poruchy rovnováhy, chuti.

Vyprázdňovanie – poruchy vyprázdňovania močového mechúra, najskôr silné nutkanie na močenie so samovoľným unikom moču, potom neúmyselné zadržiavanie moču, poruchy vyprázdňovania stolice, zápchy, poruchy sexuálnych funkcií a potenia.

Psychika – trúchlivosť, nedostatok záujmu, eufória, neprimeraná veselosť.

Iné – poruchy reči – pomalá, ťažkopádna reč, neistá chôdza, trasenie rúk.

Zázraky sa dejú

Príbeh pani Ruženky (55) z Nových Zámkov

Keď som pani Ruženku, optimisticky naladenú sympatickú dámu, počúvala, neverila som, že toto všetko prekonala a stále sa usmieva. Prvé príznaky sklerózy multiplex, hovorovo roztrúsenej sklerózy, sa u nej prejavili už v roku 1990 – no diagnostikovali jej ju až po 19 rokoch v roku 2009!

„Spúšťačom je určite aj stres,“ začína svoje rozprávanie pacientka, ktorá na svoju liečbu čakala tak dlho. „Sťahovala som sa do iného bytu a začala som pociťovať trasenie v nohách. Šla som k lekárovi, neurologička mi dala vitamíny a ono to ustúpilo. Myslela som si, že je to v poriadku. Sedem rokov som žila bez príznakov. No v roku 1997 som znovu pocítila to chvenie v nohách a v oblasti hrudníka. Znovu som šla k neurológovi, vtedy už mali podozrenie, že je to skleróza multiplex, ale nepotvrdilo sa to,“ rozpráva žena, ktorá mala vlastne šťastie v nešťastí. Po „nepotvrdení“ diagnózy totiž otehotnela a narodila sa jej krásna zdravá dcérka Silvia. „Na prvorodičku som bola stará, hrozila mi skleróza multiplex – a mala som bezproblémové tehotenstvo,“ usmieva sa Ruženka. „Zázraky sa dejú! Psychika hrá podľa mňa veľkú úlohu. Vtedy som bola veľmi šťastná. Dcérka je pre mňa veľká motivácia. Dnes má Silvia 20 rokov a je to moje všetko,“ šťastne vysvetľuje hrdá mamička. V roku 2003 však pani Ruženka oslepla na jedno oko úplne, ale ani vtedy sa nepríjemná diagnóza ešte nepotvrdila. Keď príznaky ustúpili, bola Ruženka vždy rada a už sa tomu nevenovala. Sklerózu multiplex jej napokon odhalili až v roku 2009. „Som stále zamestnaná, je dobre, keď máte prácu, ktorá sa nebije s ochorením,“ hovorí pani Ruženka, ktorá robí účtovníčku v školstve. Veľmi si pochvaľuje pacientske združenie Nádej.“ Nikto vám tak dobre neporadí ako samotný pacient, je to taká moja druhá rodina. Organizuje rôzne podujatia, najznámejšie je cyklistické Od Tatier k Dunaju, ale pohyb všeobecne je veľmi dôležitý,“ uzatvára Ruženka, ktorej už v bežnom živote pomáha asistentka.

Zdroj: archív respondentky

Dcéra Silvia je pre Ruženku všetko.